Kedi Sahibi Olmanın En Keyifli Yanları!

Kedi sahibi olmanın en güzel yönlerini ancak kedi sahipleri bilebilir. Ya da öyle demeyelim, yazımızı okuyan hayvan severler de bu keyfe yönelik empati kurabilirler herhalde. O zaman hadi bakalım, gerçeklerle yüzleşelim!

kedi sahibi olmanın

Son zamanlarda gergin mi hissediyorsun? Kedilerle biraz vakit geçirme vaktin gelmiş demek. Yalnız benim kedim yok, ne yapacağım o zaman diyebilirsin. Yanıt basit, kedi sahibi olmanın en keyifli yanlarını öğrenip hemen kedi sahipleneceksin!

Kristyn Vitale, yıllardır insan-kedi etkileşimi üzerine çalışmalar yürüten bir profesör. Unity Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalara göre: “Kedilerle vakit geçirmek kalp ritmine ve kan basıncına iyi geliyor” diyor bilim insanı. Yani kediler, rahatlamamıza yardımcı oluyor.

Tabii kediyi eve buyur edip bibloymuş gibi onunla etkileşim kurmamak da olmuyor. Yine araştırmalara göre kedilerin bize iyi gelmesi için onlarla iletişim içerisinde olmamız gerekiyor. İletişim derken neyi mi kastediyoruz? Aslında gayet basit, kedileri sevmek ve onlarla oyun oynamak!

İşin ilginç yanı, kedilerin bize fayda sağlarken bir yandan onlarla keyifli vakit geçirmemize de ön ayak oluyorlar. Bunu da bizimle birlikte sosyalleşerek yapıyorlar. Böylelikle sadece fiziksel değil, duygusal sağlığımız da onlarla vakit geçirmenin keyfi sayesinde daha iyi bir noktaya geliyor.

MADEM ÖYLE KEDİ SAHİBİ OLMANIN EN KEYİFLİ YANLARI NELER DİYORDUK?

Bu şirin girişten sonra hemen gelelim kedi sahibi olmanın en keyifli yanlarını sıralamaya! Yani aslında anlattığımız her şeyi şöyle bir toparlayacağız.

evcil hayvanla birlikte uyumak

1. MODUMUZU YÜKSELTİYORLAR

2012’de yapılan bir araştırmaya göre (İngilizce), kedi sahiplerinin %87’si patili dostlarının mutluluk anlamına geldiğini ifade ediyor. Hatta %76’lık bir kısmı, kedileri sayesinde hayatı daha kolay ele aldıklarını belirtiyor. Bunun sebebini ise belirttik, kedilerle iletişime geçmek korku ve anksiyeteye kapılmamızı önlüyor! Bu durum öyle geçerli ki, internetten izlediğimiz kedi videolarında bile rahatlık hissediyoruz.

2. GÜNLERİMİZE ANLAM KATIYORLAR

Bir canlıdan sorumlu olmak, kendimizi iyi hissetmemize yol açıyor. Günlerimiz onlar sayesinde anlam buluyor ve bir amaca kavuşuyoruz: dostlarımızı mutlu etmek. Üstelik aramızdaki bağ ne kadar güçlenirse biz de ilişkiden o denli güç buluyoruz. Tabii bunun için de kedilerin kendilerine has özelliklerini iyi tanımak gerek. Aksi takdirde bu bağı hiçbir zaman güçlendiremeyebiliriz. Her şeye rağmen ödül maması ve birlikte oyun oynamak neredeyse her zaman işe yarıyor, onu da belirtelim!

3. HAYATI SEVMEMİZİ SAĞLIYORLAR

İnan hiç abartmıyoruz. Yine araştırmalara göre patili dostlarımız yalnızlıkla başa çıkmamızda büyük bir rol oynuyor. Sadece evde bulunmaları bile bize bir yoldaşımız olduğu hissi veriyor. Bu his sayesinde de hayat daha sevilesi bir hale geliyor. Benzer şekilde bir tür güven duygusu içimizi sarıyor ve iyiden iyiye rahatlıyoruz.

Kedi sahibi olmanın en keyifli yanları özetle böyle işte. Peki tüm bu dediklerimizden nasıl bir sonuç çıkıyor? Lütfen ilk iş gidip kedi sahiplen!

Paylaşan heymypet