Kedi Piresi

Kedi piresi Ctenocephalides felis olarak bilinen bir parazittir. Kedi ve köpeklerde ortak olarak en çok Ctenocephalides felis piresi bulaşma özelliği gösterir. Kedi pireleri yalnızca kedilere geçmeyeceği gibi başka hayvanlardan da kedilere pireler bulaşabilir. Bazı durumlarda bir kediye tavşan piresi bulaşabilir ancak bu durumlar çok yaygın değildir.

Kedi Piresi Neden Olur?

Kedi piresi sıcak ortamları sevdiği için sık sık kedileri konakçı olarak tercih eder. Pirelerin yumurtaları ve lavraları insanlar aracılığı ile de kedilere taşınır. Pireler ele bulaştığı zaman kedi ile temas edildiğinde rahatlıkla kedilere bulaşırlar. Pire yumurtaları konakçı kedinin üzerindeki sıcak ortamda bir süre sonra çatlar ve vücuda yayılır.

Kedi tüyleri pireler için uygun ortam oluşturur. Kedilerin kanlarını emerek çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Günlük bakım rutini esnasında kedinin tüylerinin arasında pire varlığına rastlanırsa bu durum için acilen harekete geçmek gereklidir. 1 tane pirenin varlığı yüzlerce pirenin varlığına işaret eder. Bu kedi için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Kedi piresi insana bulaşır ancak yaşamaya devam etmesi mümkün değildir. Çünkü insanlar pireler için uygun konakçı olma özelliği taşımaz. Bu nedenle pireler insanlara bulaşırsa bir süre sonra ölecektir. Ancak pireler insan vücudunda durduğu sürece insanların hayvanlar ile teması sırasında hayvanlara rahatlıkla bulaşır.

Kedi piresi insana bulaştığında deriyi ısırarak kanı emer ve rahatsız eder. Hayvanlarda ise pireler sadece ısırmaz birçok sağlık problemine neden olurlar. İnsanlara da bulaşma özelliği olan pireler için acilen pire temizliği tedavisine başlamak gerekir. Eğer evde başka kediler ve köpekler varsa pire bulaşan kedini sağlıklı diğer evcil hayvanlarından ayrı bir odada tutman ve tedavisini onlardan ayrı gerçekleştirmen gerekir.

Kedi Piresi Nasıl Anlaşılır?

Kedi piresi kedini tararken ya da günlük rutinlerini gerçekleştirirken tüy kontrolü esnasında karşına çıkar. Pireler açık tüy rengine sahip kedilerde daha kolay anlaşılabilirken, koyu renkli ve uzun tüylü kedilerde pirenin varlığını tespit etmek oldukça zor olacaktır.

Kedilerde pirenin varlığını anlamanın bir başka yolu ise ıslak mendil testidir. Bir ıslak mendil yardımıyla kedine bulaşan pirelerin dışkılarını tespit edebilirsin. Bu şekilde kedinde pire olup olmadığını öğrenebilirsin. Bu işlem için yapman gereken tek şey ıslak mendilin kedinin karnıyla temas etmesini sağlamak ve nazikçe bastırdıktan sonra mendili çekmek. Islak mendili kontrol ettiğinde küçük kahverengi lekelere rastlarsan bunlar pirelerin dışkılarıdır. Bu sayede kedinde pirelerin varlığı kanıtlanmış olur.

Genellikle pirelerin bulunduğu ortamda kedilere pirenin bulaşması ile sonuçlanır. Pireler bulaştığı canlıda kaşıntıya neden olur. Kaşıntıya neden olan durumu ise pirelerin konakladığı canlıyı ısırarak kanını emmesidir. Kedilerde pirelerin ısırmasına ek olarak çok yaygın olarak alerjik reaksiyonlar da görülür.

Kedi Piresi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama 1-2 sene yaşarlar. Çok hızlı ürerler.Ortalama 2-3 mm boyutlarındaki yapısı gözle görülmesini zorlaştırmaktadır.Ayrıca zıplayarak (2 metreye kadar) hareket ederler.

Kedilerde Pirelerin Sebep Olduğu Yaygın Hastalıklar Nelerdir?

Kaşıntıyla birlikte kedinin genel sağlığının bozulması kedilerde pire varlığının neden olduğu tek durum değildir. Kedilerde pire istilası yaşandığında yaygın olan bazı hastalık durumları gelişir. Daha zararlı boyutlar da görülür. Kedilerde pire ısırması sonucunda oluşabilen hastalıklar şu şekildedir:

Anemi:

Pire istilası sonucunda pireler kedide kontrol edilemez bir hal aldığında yüzlerce pirenin ısırığına ve kan emilmesine maruz kalan kedilerde anemi yani kansızlık görülür. Kedilerde pirelenme sonucu anemiye çok sık rastlanmaktadır. Yavru kedilerde pirelenme sonucu anemi oluştuysa öldürücü olabilmektedir. Kedinde anemi olduğunu soluk diş eti renginden anlayabilirsin. Pirelenme vakalarında anemiye karşı çok dikkatli olmak ve herhangi bir belirti durumunda ise acilen veteriner hekime danışmak gerekir.

Tenyalar:

Pirelerin ısırdıkları kedilere tenya bulaştırma riski de oldukça yüksektir. Aşısız kedilerde ve yavru kedilerde pire ve tenya vakaları önemli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Haemobartonellosis (Mycoplasma Haemofelis):

Kedilerde pire ısırmaları Mycoplasma Haemofelis olarak bilinen parazite neden olabilmektedir.

Kedi piresi alerjisi pire ısırması sonucunda yavru kedilerde çok sık meydana gelmektedir. Pireler özellikle yavru kedilerde ısırdıkları bölgede alerjiye neden olur.

Kedi Piresinin (Ctenocephalides felis) Bulaşma Belirtileri Nelerdir?

Kedi piresi nasıl bulaşır sorusu evcil hayvan sahiplerinin bilmek istediği durumlardan birisidir. Kedilere pirelerin nasıl bulaştığını bilmek bir sonraki sefer için önlem almada yardımcı olacak bilgilere sahip olmayı sağlar. Kedi piresi belirtileri insanlarda da görülebilen bazı belirtileri kapsar. Kedi sahibinin de pireden etkilenmesi durumu pire varlığını kesin olarak kanıtlamada yardımcı olur.

Kedilerde pire varlığında görülebilen belirtiler şu şekildedir:

Soluk diş etleri:

Bir kedi üzerinde şiddetli bir pire istilası vakası gerçekleşmişse, kedilerde anemi yani kan kaybı meydana gelir. Anemi sonucunda ise kedilerde görülen en yaygın belirti soluk diş eti rengidir. Soluk diş eti rengine neden olan durum ise pirelerin emdiği kan sebebiyle kırmızı kan hücrelerinin azalmasıdır. Pireler konakçı olan kedilerin kanlarını yüksek miktarda emerler. Yavru kediler için anemi oldukça tehlikeli bir durum oluşturur.

Davranışlarda değişiklik:

Kedin pire istilası sebebiyle huzursuz olacaktır. Kedilerde davranış değişikliği depresyon durumlarını da kapsar. Sürekli kendini yalayan ve ısırarak pirelerden kurtulmaya çalışan kediler gergin ve tedirgin olurlar aynı zamanda tüy kalitelerinde de belirgin şekilde bozulma gözlemlenir.

Tüy dökülmesi ve deri problemleri:

Kediler durmadan kendini ısırarak kaşıyorsa, bu esnada tüylerini yoluyorlarsa ve hatta tüyler öbek öbek döküyorlarsa bu durum ciddi bir pire istilası belirtisidir. Kedinde anormal kaşıntı gözlenmeye başlandığında acilen veteriner hekimine danışmalısın.

Kaşınma, yalanma ve ısırma:

Pireler kedi vücudunun aşırı derecede kaşınmasına yol açar ve kediyi huzursuz eder. Kediler kendini temizleyen, tüy bakımları için de tüylerini yalayan canlılardır. Fakat pirenin olduğu durumlarda bunu çok sık ve gergin bir şekilde yaparlar. Eğer ki kedin anormal bir şekilde kendini ısırarak kaşıyorsa, yalıyorsa bu durum herhangi bir parazit ya da pire belirtisidir. Kedinde böyle bir duruma rastlarsan, acilen veteriner hekime danışmalısın.

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedi pire tarağı kullanarak kedindeki pireleri kolay bir şekilde temizleyebilirsin. Hatta tarağa sirke damlatarak kullandığın zaman daha verimli olur. Bu işlemi yaparken de evcil hayvanının cildine hiçbir zarar vermeden yapman gerekir. Sirkenin yanında alternatif olarak pire tozu da tercih edebilirsin.

Pire Tedavisi Nasıl Olur?

Pire tedavisi için gereken ilk adım öncelikle pirelere karşı geliştirilmiş kedi şampuanı ile kedini tarayarak banyo yaptırmak olmalıdır. Kediler genellikle ilk pire banyosundan sonra bir miktar rahatlama gösterirler. Pireler en çok yaz aylarında bulaştığı için pire vakaları da en sık yaz aylarında görülmektedir. Eğer ki kedine yaz aylarında pire bulaştıysa, pire banyosunu birden fazla kez tekrarlaman faydalı olacaktır. Her banyo işleminde kedini mutlaka tarak ile temizle ve pirelerden arındır. Kedi banyosu pireleri yok etmek için tek başına yeterli bir uygulama değildir. Pire banyosu sonrasında mutlaka veteriner hekimin önerdiği pire tedavi yöntemlerine geçmelisin.

Topikal pire önleyici ilaçlar ile pirelerin istilasını durdurmak ve pireleri temizlemek mümkündür. Ancak bu ilaçlar yoğun bir etkiye sahip olduğu için mutlaka veteriner hekimin önerdiği dozda ve şekilde uygulanmalıdır. Eğer ki kedi piresi ilacı kullanırken kedinde bir yan etkiye rastlanırsa vakit kaybetmeden bu durumu veteriner hekimine bildirmelisin.

Kedilerde pire vakalarında bilinmesi gereken en önemli durum ise kediler üzerinde asla köpek pire şampuanı kullanılmaması gerektiğidir. Köpekler ve kediler farklı fizyolojiye sahip canlılar oldukları için köpekler için geliştirilmiş ürünlerin kediler üzerinde kullanımı kesinlikle risklidir.

Pireleri kedinin vücudundan atmaya yarayan kedi piresi damlası da tedavinin önemli bir parçasıdır. Parazit damlalarının kedilerde paraziti yok etme özelliği vardır. Aynı şekilde uygulandığında sağlıklı kedilerde de pirelerin bulaşmasını engeller. Enseye damlatılarak kullanılan pire damlalarını veteriner hekimin önerdiği sıklıkta sürekli olarak uygulaman kedinde parazit bulaşma riskini ortadan kaldıracağı gibi, aynı zamanda da daha sağlıklı olması için gereken bir önlemdir. Pire damlalarının çoğu 3 ay boyunca parazitlerin kedi vücudunda konaklamasını önler.

Kediler üzerinde konaklayan dış parazitler için aşı yoktur. Ama iç parazitler için aşı yapılmaktadır.

Kedi piresinin insandan temizlenmesi, kedilerdeki pire temizliğinden daha kolaydır. Kedi pireleri zaten normal koşullar altında insan konakçıda yaşamayı tercih etmeyeceği için insan vücudunu terk edecektir. Normal koşullarda alınan sıcak bir duş bile tüm pirelerden arınmaya yardımcı olacaktır.

Kedi Piresi Eve Yayılır Mı?

Evin bahçe katında ya da pirenin kolayca ulaşabildiği bir yapıda ise bulaşma ihtimali daha yüksek olur. Yüksek evde oturanların da kedilerine pire bulaşmaz diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü pireleri ayakkabınızla bile eve taşıyabilirsiniz.

Pireler Ve Pire Yumurtaları Evden Nasıl Temizlenir?

Kedilerinde pire rastlanan kedi sahipleri için bilinmesi gereken adımları oluşturur. Kedi üzerinde konaklayan pireler ile mücadele ederken evin temizlenmesi ve pirelerin yok edilmesi gerekir. Kedinin pire tedavisi devam ederken eş zamanlı olarak evin de pirelerden arındırılması gerekir. Bu sadece tedavinin sonunda ya da sadece tek sefer gerçekleşecek bir temizlik olmamalıdır. Pirelerin varlığını en kısa sürede yok etmek için mutlaka evin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Ev temizliğinden önce pire bulaşan kedinin temizliği için, az eşyalı bir odada yaşamasını sağlamalısın. Tedavi süresince kedinin tek odada bakılması pirelerin yayılmasını önleyecektir ve tedavi daha kısa sürede tamamlanacaktır. Kedi piresinin eve dağılması durumuyla karşılaşmamak için tüm yatakları, çarşafları yüksek ısıda yıkamalısın. Daha sonra kedinin temas ettiği diğer yüzeylerin detaylı temizliklerini yapmalısın. Halıları ve koltukları iyice vakumlayıp süpürmelisin. Kedinin tedavisi devam ederken evin temizliğinin yapılması tedavinin bir parçasıdır. Buharlı halı yıkama aletleri pireleri ısıyla öldürebileceğinden etkili temizlik yöntemlerinden biridir.

Evinden pireleri temizlerken belirli köşelere bulaşık deterjanı çözeltisi hazırlayıp yerleştirirsen bu çözelti pireler için tuzak görevi görecektir. Bulaşık deterjanı ve su ile hazırlayabileceğin bulaşık deterjanı çözeltisi üzerine pireler yapışır ve bu tuzaktan kurtulamazlar. Evin belirli bölgelerine yerleştirdiğin bulaşık deterjanı çözeltisi kaplarını günlük olarak yenilemen gerekecektir. Pireler en çok gece aktif olan parazit canlıları oldukları için çözeltiyi gece vaktinde yerleştirmek daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Kedi Piresini Yok Etmek İçin Doğal Yöntemler

Kedi piresi için doğal yöntemler pirelerin istila etmesine karşın alınacak önlemleri ve aynı zamanda istila eden pirelerden kurtulma yollarını içerir. En etkili kedi piresi doğal çözüm yöntemleri ise şu şekildedir:

Bitkisel pire spreyi:

Pire ile mücadelede toksik olmayan ürünlerin kullanımı kedilerin ve çocukların sağlığı açısından çok önemlidir. Pireleri yok etmek için çok kolay bir şekilde hazırlayacağın bitkisel pire spreyleri pirelerden kurtulmak için çok etkili bir yöntemdir. Bitkisel pire spreyi için 4 litre sirke, 1 litre su, 500 ml limon suyu ve 250 ml cadı fındığı yağı ile bitkisel sprey çözeltisini hazırlayabilirsin. Hazırladığın bitkisel spreyin işe yaraması için spreyi kullanmadan önce evin genel pire temizliğini yapmış olman gerekmektedir. Evin genel pire temizliğini tamamladıktan sonra bu çözeltiyi mobilyalara, pencere pervazlarına, kedinin yatağına, halılara, mobilyalara püskürterek uygulayabilirsin.

Kabartma tozu:

Kabartma tozu kedi piresi bitkisel çözüm yöntemleri arasında çok etkilidir. Pireleri evden temizlemek için onları vakumla çekmek en etkili yöntem olduğu gibi kabartma tozu etkileşimli vakum temizliği yapmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Kabartma tozunu vakumlama yapmadan önce kritik bölgelere dökmelisin. Sert bir fırça yardımıyla yüzey üzerinde kabartma tozunu yaymalısın. Kuru bir fırçalama işlemi yapıyormuş gibi bu işleme bir süre devam ettikten sonra vakumla bölgeyi temizleyebilirsin. Bu işlemden sonra evin süpürme işlemi yapılmalıdır. İşlem sonrası çıkan artık çok titiz bir şekilde dışarıdaki bir çöp tenekesine konmalıdır. Sokak kedilerine ve diğer hayvanlara pire bulaşmasını önlemek için torbanın güvenli olduğundan ve pirelerin dışarı çıkamayacağından emin olmalısın.

Tuz:

Tuz pireleri yok etmek için en etkili doğal yöntemlerden biridir. Kabartma tozunda olduğu gibi tuz uygulaması da yüzeye serpilerek yapılır. Bu işlem için en uygun tuz çeşidi ise ince öğütülmüş tuzlardır. Uygulama yapmak için halının her tarafına tuz serpilir. Bir iki gün boyunca tuz halının üzerinde kalır. Tuz dinledikten iki gün sonra vakumla süpürülür ve temizlik işlemi bittikten sonra, vakum makinenin içindekileri çok dikkatli bir şekilde çöp kutusuna dökmen gerekir.

Limon spreyi:

Limon spreyini hazırlamak çok kolaydır ve pireler ile mücadelede etkisi büyüktür. Spreyi, limonları ince ince dilimleyip yarım litre su ile kaynatarak hazırlayabilirsin. Hazırladığın limon suyu çözeltisini bir gece dinlendirdikten sonra sprey şişesine koy. Limon çözeltisini mobilyalarda, sandalyelerde, pervazlarda, kapılarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Limon çözeltisi spreyini, pire istilası olan bölgelere nemlendirme sağlayacak kadar sıkman yeterli olacaktır.

Biberiye:

Pirelerden kurtulmaktan çok pire istilasını engellemek için gerekli olan bir yöntemdir. Biberiye ile pirelerden kurtulman mümkün olmaz ancak istilacıları püskürtebilirsin.

Kedileri Pirelerden Koruma Yolları Nelerdir?

Kedileri pirelerden korumak için dış parazit ve iç parazit uygulamalarını aksatmamak gerekir. Bir dış parazit uygulaması kedinin 3 ay boyunca parazitlerden korunmasını sağlar. Enseden damlatılarak uygulanan pire damlaları dış parazitlerin ortaya çıkmasını engelleyen en etkili yöntemdir. Kedilerde bu uygulamayı düzenli olarak yaparsan kedine kedi piresi bulaşmaz.

Kedi piresi damlalarının uygulama işlemi çok kolay olduğundan damlayı kedine kolaylıkla damlatabilirsin. Pire damlası uygulamasını yapmadan önce mutlaka veteriner hekiminin önerdiği pire damlası ürününü önerilen şekilde uygula. Pire damlalarında kedinin kilosu çok önemli olduğu için yetişkin kedi pire damlalarının yavru kediler üzerinde kullanımı uygun olmadığı gibi ciddi yan etkileri de olur. Bu nedenle bu işlemi ilk defa yapacaksan ya da kedin henüz yavruysa veteriner hekiminin yapması daha iyi olacaktır.

Kedi piresi tasmaları da kedilerin kullanabileceği pire uzaklaştırıcı tasmalardır. Pirenin kediye bulaşması için kedinin sokakta olmasına gerek yoktur. Pire larvası ve pire çok kolay bir şekilde eşyalardan ve pireli bir kediye dokunan elden bulaşır.

Kedilere pirelerin bulaşmasını önlemek için özellikle yaz aylarında kedilerin sokakta vakit geçirmesi engellenmelidir. Çünkü pireler en çok sıcağı severler ve yaz aylarında aktif olurlar. Kedilerde en etkili pire koruma yöntemi pire damlalarıdır. Bu nedenle düzenli olarak kedinin pire damlası uygulamasını yap. Bütün bunlar sağlandığında kedini pire bulaşma riskine karşı korumuş olursun.

Kedi Piresi İnsana Geçer Mi?

Kedi piresi, insanlara geçebilir. Ama bu pireler kesinlikle insanın üzerinde barınamaz. Kedi piresi, diğer adı ile (Ctenocephalides Felis) köpek pirelerinden sonra en sık görülen pire türlerinden birisidir.

Bilimsel olarak kedi pirelerinin insan vücudu üzerinde yaşama imkanı vardır. Ancak bu pireler, vücudunda yaşamak için kalamazlar. Çok az bir olasılıkla kısa bir an için seni küçük bir şekilde ısırabilirler. İnsan vücudunda üreyemez ve yaşayamazlar. Kedi pireleri ise, sadece tüylü konakçılarda rahatlıkla yaşayabilirler. İnsanlara geçmeye çalıştıkları zaman genellikle beslenmeden ölürler.

Kedi Piresi İnsanı Isırır Mı?

Köpek pirelerinden sonra en sık görülen pire türü kedi piresi olup kedileri ısırabildikleri gibi insanları da ısırabilirler. Tek fark insanların vücutlarında yaşayıp üremezler. Isırırlar, kan ile beslenirler ve daha sonra ayrılırlar.

 

Paylaşan heymypet