‘Hep Aynı Mamayı Yiyor Ama…’ Kedinin Zayıflama Nedeni Bu Olabilir

Evde yaşayan kedilerde bazen ani zayıflama görülebilir. Bu durumda endişelenmen doğal ama korkulacak bir şey olmayabilir. Senin kedin de aynı durumdaysa ve sebebini araştırıyorsan çok doğru bir yere geldin. Kedi zayıflamasının başlıca nedenlerini aşağıda sıraladık. Bu tavsiyelerin bir veteriner görüşünün yerini tutmayacağını da hatırlatıp seni hemen aşağı alalım…

kedim neden zayıflıyor

KEDİM NEDEN ZAYIFLIYOR

Kedin son zamanlarda en sevdiği yaş mamaya bile burun kıvırmaya mı başladı sen de endişelendin ve kedim neden zayıflıyor diye sormaya başladın! Her zaman yediği kadar mama yemesine rağmen sabahları seni uyandırmak için kafana oturduğunda eskisi kadar ağır gelmiyor mu? Hayır, hayır, hayal görmüyorsun; kedin muhtemelen gerçekten de zayıflıyor. Ama endişelenmene gerek yok çünkü zayıflama ille de kedinde bir sağlık sorunu olduğu anlamına  gelmiyor. Peki kediler neden zayıflar? Eski kilolarına dönmeleri için yapılabilecek neler var? İştahsız kediye yemek yedirmek için neler yapılabilir?

Öncelikle kedinin kaç yaşında olduğunu düşünmelisin. Kediler yaşları ilerledikçe çoğu zaman vücut yapılarında zayıflama görülüyor. Bu esnada özellikle kas kütlesinde kayıplar yaşanıyor. Bilim insanlarının ‘sarkopeni’ adını verdiği bu süreç, kedinin ağırlığının azalmasına yol açıyor. Kas kaybı nedeniyle ayrıca kedinin fiziksel kuvvetinde ve hareket kapasitesinde de eksilme görülebiliyor.

Ancak bu durum kaçınılmaz değil. Kedini protein açısından zengin mamalarla besleyip hareketli olmasını sağlarsan kas kaybının önüne geçebilirsin.

Yaşı ilerleyen kedini protein açısından zengin mamalarla beslersen kas kaybını önleyebilirsin.
Yaşı ilerleyen kedini protein açısından zengin mamalarla beslersen kas kaybını önleyebilirsin.

AYNI MİKTARDA YİYOR AMA ZAYIFLAMA SÜRÜYOR

Yaşlı kedilerde bir diğer problem de sindirim sistemlerinin eskisi kadar iyi çalışmaması sonucu gıdalardaki besinlerin emiliminin azalması. Bir başka deyişle yedikleri mama miktarı aynı olsa da bu mamadan aldıkları besin değeri eskiye göre daha düşük oluyor. Bu da kedinin kilo kaybetmesine yol açıyor.

Yaşı ilerlemiş kedilere özel üretilen mamalar bu sorunlar düşünülerek hazırlanıyor. Dolayısıyla mama türünü değiştirme seçeneğini göz önünde bulundurmalısın.

Kediler de stres yaşar ve bunu göstermelerinin en iyi yollarından biri mama yememektir.
Kediler de stres yaşar ve bunu göstermelerinin en iyi yollarından biri mama yememektir.

KEDİN DEPRESYONDA OLABİLİR Mİ?

Yaşı ileri olmayan kedilerin kilo kaybının sebeplerinin başında ise stres geliyor. Kediler de insanlar gibi stres, anksiyete ve depresyon yaşıyor ve böyle zamanlarda iştahları kesiliyor. Bu da doğrudan kilo kaybına neden oluyor. Kedi stres yaşadığını başka davranışlarla da gösterebiliyor.

Eğer kedinin bu nedenle kilo kaybettiğini düşünüyorsan, öncelikle stres faktörlerini ortadan kaldırmayı dene. Örneğin kedin mama kabının durduğu yeri sevmiyor, orada kendini rahat hissetmiyor olabilir. Böyle bir durum gözlemliyorsan kedinin mama kabını sessiz, fazla rahatsız edilmeyeceği, varsa evdeki diğer hayvanların temas edemeyeceği bir yere koyabilirsin.

Belki de veteriner abla ya da ağbiyle görüşmenin zamanı gelmiştir.
Belki de veteriner abla ya da ağbiyle görüşmenin zamanı gelmiştir.

VETERİNERE DANIŞTIN MI?

Son olarak kedinin zayıflamasına yol açabilecek sağlık sorunlarına da bir bakalım…

Kedilerde kilo kaybıyla sonuçlanan en önemli sağlık sorunları kanser, diyabet, hipertiroidi ve mide ve bağırsak problemleri. Eğer kedinde bu hastalıklardan biri ya da başka bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsan ve bunlara bağlı olarak kedim neden zayıflıyor diye endişeleniyorsan, hiç zaman kaybetmeden veterinerinizle görüşmelisin. Kendisi teşhisi koyduktan sonra tedaviyle birlikte kedinin kilo almasına yardımcı olacak ipuçlarını da seninle paylaşacaktır.

Paylaşan heymypet