Kedi Nanesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Kedin kedi nanesi aldığında iyiymiş gibi davranır. Ancak kedi nanesi her kedi için uygun değildir.

Eğer bir kedi aşığıysan, muhtemelen kedi nanesini duymuş, hatta şahit olmuşsundur. Çizgi filmler, filmler ve reklamlar, kedi nanesi ile aşılanmış oyuncaklarla oynarken iri gözlü, kirli kuyruklu ve vahşi maskaralıklara sahip kedileri gösterir. Piyasada bu kadar çok kedi nanesi oyuncağı varken, bulduğun her fare şeklindeki kedi nanesi oyuncağını satın almak, bu tür bariz bir mutluluğa ilham vermek için cazip geliyor. Ancak tüm kediler kedi nanesi ile iyi iş çıkarmaz.

Araştırmacılar, kedi nanesinin beyni nasıl etkilediğine ışık tutmaya çalıştı. Birçok kişi, kedi nanesinin birçok kedide sarhoş bir kedi görünümü oluşturduğuna inanıyor (arabanın anahtarlarını alın!).

Kedi Nanesi Nedir?

Kedi nanesi, nane ailesinin bir üyesi olan bir bitkidir. Bitkinin yapraklarının alt tarafında nepetalakton adı verilen kimyasal bir madde ile dolu bezler bulunur. Bir kedi yaprakları çiğnediğinde veya ovalayınca nepetalakton yağı salınır.

Kedi nanesi bitkisi bahçelerde bulunur veya iyi güneş ve nem alan alanlarda doğal olarak büyür. Ayrıca bitkinin birçok formunu satın alabilirsin. Torbalarda kurutulmuş kedi nanesi yaprağı içeren veya kedi nanesi aşılı kedi oyuncakları da satın alabilirsin.

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

Araştırmacılar, kedi nanesinin kedi beynindeki “mutlu” reseptörlerini hedef aldığını düşünüyor. Bununla birlikte kedin, kedi nanesi yediğinde yumuşar.

Çoğu kedi, kedi nanesine yuvarlanarak, ters çevirerek, sürtünerek ve sonunda dışarı çıkarak tepki verir. Aynı anda miyavlar veya hırlar.

Kedi Nanesi Zararlı Mıdır?

Kedin kedi nanesi için çıldırıyor mu? Birçok kedi sever, kedi nanesinin kediler için kötü olup olmadığını merak eder. Sonuçta, bazı kedilerin “hiperaktif” veya uyuşturulmuş gibi görünmesini sağlar. Gerçek şu ki, kedi nanesi genellikle kediler için zararsızdır.

Kedi Nanesinin Faydaları Nelerdir?

Kediler koku yoluyla nepetalaktona maruz kaldıklarında, uyarıcı görevi görerek bazı kedilerin aktivitesinde artışa neden olur. Nepetalakton yutulduğunda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu kimyasalın doğal feromonları taklit ettiği ve bu reseptörlere etki ederek bir tepki ortaya çıkardığı düşünülmektedir.

Kedi Nanesi Nereden Alınır?

Kedi nanesini pet shoplardan ve evcil hayvanlar için ürünler satan güvenilir olduğuna inandığın internet sitelerinden alman mümkündür.

Kedi Nanesi Kedilere Ne Yapar ve Tüm Kediler Onu Sever Mi?

Kedi nanesi, solunduğunda veya yenildiğinde bir kedinin beynini etkiler. Bir kedi kedi nanesi bulduğunda onu ovalar, yuvarlar, çiğner, ısırır veya yalar. Bu da bitkinin etkisini göstermesine ve burun yoluyla beyne girmesine neden olur. Araştırmacılar, kedi nanesinin kedi beynindeki belirli bölgeleri nasıl etkilediğinden tam olarak emin değiller. Bazı araştırmalar, koktuğunda, kedi nanesinin bazı yetişkin kedilerde belirli “mutlu” kimyasal tepkilere neden olacağını, ancak yenildiğinde daha yorgun ve “yumuşak” bir kedi oluşturma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu, yalnızca bazı kedilerin sahip olduğu, kedi nanesine kalıtsal bir yatkınlıktan kaynaklanıyor. Yine de farklı bir çalışma, tüm kedilerin kedi nanesine bir şekilde tepki verdiğini öne sürdü. Daha yapılacak çok araştırma var. Henüz nasıl ve neden kedilerin kedi nanesi için çıldırdığını bilmiyoruz.

Yavru Kediler Kedi Nanesi Alabilir Mi?

İlginç bir şekilde, araştırmalar yavru kedilerin ve genç kedilerin olgunluğa ulaşana kadar kedi nanesine tepki vermeyeceğini öne sürüyor. Bu, kedilerde az gelişmiş bir vomeronazal organ olan koku analizörüne bağlıdır. Bazı yavru kediler, yetişkinliğe ulaşana kadar kedi nanesini tatsız bulurlar. Yavru kediler zaten oldukça aktif olduklarından ve kendilerini kolayca eğlendirmenin yollarını bulduklarından, kedi nanesini bu yaşta tanıtmaya gerçekten gerek yok.

Kediler Kedi Nanesini Aşırı Doz Alabilir Mi?

Bildiğimiz kadarıyla, kediler kedi nanesini tek başına aşırı dozda alamazlar. Ancak çok fazlasından hastalanabilirler. Evcil hayvanlarımıza bedenlerini ve zihinlerini etkileyebilecek bir şey verdiğimizde, bunun onlar için güvenli ve sağlıklı olduğundan da emin olmamız gerekir. Birçok kedi kedi nanesinden hoşlanıyor gibi görünse de, birçok kedi sahibi kedi nanesinin kusma ve ishal gibi önemli sorunlara neden olduğunu görmüştür. Bazı kedilerde, kedi nanesi, bir kedinin sahibine veya evdeki başka bir kediye karşı saldırganlaşabileceği kadar uyaran bir artışa neden olur.

Kedini Zenginleştirmek İçin Kedi Nanesi Kullanmalı Mısın?

Piyasada kedi nanesini bir kediyi oynamaya ikna etmenin bir yolu olarak kullanan çok sayıda kedi oyuncağı var. Daha az aktif olma eğiliminde olan bir kedi için, kedi nanesi, çılgın aktivite anlarını teşvik eder. Ancak tek başına, günlük zenginleştirme eksikliğini telafi etmez. Kediler her gün, kaliteli zihinsel ve fiziksel zenginleştirmeye ihtiyaç duyarlar. Oyuncakları oyun tercihlerini yansıtmalıdır. Örneğin, tüylü bir şeyi veya hareket eden herhangi bir şeyi kovalamayı seven bir kedi, kanepede iyi bir yer bulmak gibi davranan bir kedinin egzersiz yapması  kadar kedi nanesi dolu bir oyuncakla ilgilenmeyecektir.

Kedi nanesi kullanmaya karar verirsen, en kalitelisini bulduğundan emin ol. CBCC’den yazar Pam Johnson-Bennett, web sitesinde şöyle diyor: “Kurutulmuş kedi nanesi satın alırken, ambalaja bakın. Yalnızca yaprak ve çiçek kullandıklarını belirten markaları bulmaya çalışın. Çok fazla sap kullanan şirketler o kadar iyi değil.”

 

Paylaşan heymypet