Kedi Mi Köpek Mi? Bu Sorunun Yanıtı Karakterinde Gizli!

Evde beslediğin hayvan hangisi? Ya da kendini hangi tür patili dostumuza daha yakın hissediyorsun? Kedi mi köpek mi gibi asırlardır tartışılan bu sorunun yanıtı, aslında birtakım karakter özelliklerinle bağlantılı!

hayvanlar kahkaha atar mı

Yazımıza soruyu tekrar sorarak başlayalım. Kedi mi köpek mi? Her iki türün de dünyalar tatlısı olduğunun farkındayız. Ancak birini seçmek zorunda olsan, hangisini seçerdin? Araştırmalara göre tam da bu noktada insanların kişilik yapıları devreye giriyor.

Psikoloji biliminde karakter tanımlamak için 5 tane genel sıfat tercih ediliyor. Bunlar Dışa dönüklük, Açıklık, Vicdanlılık, Arkadaş canlılığı ve Hassaslık. Kısaltacak olursak DAVAH. Tüm dünyada bu karakter özelliklerini temel alarak kedi ve köpek insanları üzerinde çeşitli araştırmalar yapılıyor. Mesela, UC Davis Veterinerlik Okulu’ndan Mikel Delgado’nun araştırmasına bir göz atalım.

Delgado araştırmasında kedi mi köpek mi sorusuna kedi yanıtı veren insanların daha Açık ve Hassas olduğunu buldu. Aksine, köpek insanları ise daha Dışa dönük ve Arkadaş canlısı bir karaktere sahip.

Bu araştırma sonuçları, konuya dair yapılan bir önceki araştırmalar ile de uyumlu. Mesela köpek insanlarının sosyal ilişkilerde daha dominant olduğuna yönelik bu araştırma (İngilizce) ile. Yahut kedi insanlarının daha şefkatli ve merhametli olduğuna dair bu araştırma (İngilizce) ile.

KEDİ Mİ KÖPEK Mİ? KARAKTER ANALİZİ ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR

kedi mi köpek mi

Anlaşılan, bu tarz araştırmaları sürdürmek oldukça güç. Delgado, “Araştırmalar için bütçe çok kısıtlı ve anket yöntemi izliyoruz. İnsanlar anket doldurmaya pek yanaşmıyor açıkçası. Bundan ötürü işimiz iyice zorlaşıyor. Hele anketi çözecek erkek bulma konusunda bambaşka bir sorun yaşıyoruz. Katılımcılarımızın %85’e yakını kadın. Araştırmanın doğruluk payının artması için biraz daha erkeğe ihtiyacımız var.” diyor.

Buna ek olarak, “Araştırmada insanların hayvanlarına yönelik hislerini baz alıyoruz. Kedi insanları, patili dostlarını tanımlarken çok daha duygusal kelimeler kullanıyor. Köpek insanları ise çok daha sosyal bir noktadan konuyu ele alıyor. Fakat kafa karıştırmasın diye şöyle anlatayım: Derin bir bardağa su doldurun. İşte bu kedi insanı ve onun dostuyla ilişkisi. Bu suyu bir borcama boşaltın. İşte bu da köpekler ve sahipleriyle iletişimleri. Sanırım bu sayede biraz daha anlaşılır hale gelmiştir. Su aynı su, sadece şekilleri farklı.” dedi.

Delgado’nun bulguları da, bulguları anlatış biçimi de oldukça ilgi çekici, öyle değil mi? Böylelikle “kedi mi köpek mi?” sorusunun karakterle ilişkisini biraz daha anlayabilir hale geldik diye umuyoruz. Şimdi sıra, en az bu soru kadar eski bir soruda. Hayvanlarımızın karakteri bizimkine benzer mi? Yanıtı için mutlaka bu yazımızı okumalısın!

Paylaşan heymypet