Kedi Maltı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kediler temiz hayvanlardır. Bütün günü kol ve bacaklarımızı yalayarak geçirseydik, gezegendeki en temiz yaratıklar olamazdık. Ancak kediler için bu tam tersidir. Ne yazık ki, bu temizlemeyi yaparken, aynı zamanda makul miktarda kürk de yutarlar. Bu, eşit derecede kötü bir öksürük nöbetinde kalan kötü tüy yumaklarına yol açar. Peki bu duruma bir çare var mı? Gelin birlikte kedi maltı neymiş bakalım.

Kedi maltı kedilerin sindirimini ve daha spesifik olarak bağırsaklarını iyileştirmeye yardımcı olan faydalı ve doğal bir üründür.

Kedi Maltı Nedir?

Kediler için malt macunu, daha yoğun bir doku dışında, koyu bal ile benzer renk ve dokuya sahip bir macundur. Esas olarak bitkisel yağlar, malt özü, ilave lif, süt ürünleri ve mayadan oluşur. Bununla birlikte, renklendiriciler, koruyucular ve ilave vitaminler içerdiği de bilinmektedir.

Piyasada farklı çeşitleri olan çok sayıda marka bulunmaktadır. Çoğu zaman, diş macunu tüpüne benzeyen sıkılır bir kap içindedir. Farklı markalar farklı tarifler sunar, ancak herhangi bir malt macununun temeli malt özütünün kendisidir. Kedi mamasıyla sıklıkla yaptıkları gibi, malt macunu söz konusu olduğunda, kediler en sevdiklerini biraz daha zevkle yiyerek tercih etme eğilimindedir.

Kedi Maltı Ne İçindir?

Kedilerin kendi günlük temizlik rutinleri vardır. Kapsamlı yalama seansları sırasında, sindirim yolları boyunca ilerleyen ve kümeler oluşturan çok sayıda ölü tüy alırlar. Bu kümeler, yutulan tüy miktarına bağlı olarak büyük veya küçük olmaktadır. Tüy yumağı olarak adlandırıldıklarını duymuş olsan da, trikobezoarlar olarak bilinirler.

Bir kedinin dilinde keratinden yapılmış küçük çıkıntılar veya dikenler vardır. Papilla olarak bilinirler. Bu küçük çıkıntılar kedinin tüylerini fırçalamasına ve kiri temizlemesine yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bir saç fırçası gibi, daha sonra ağız yoluyla aldıkları ölü tüyleri de çıkardıkları olur.

Tüy yumağı daha sonra bağırsaklara, mideye ve hatta yemek borusuna gider. Kedi öksürürse, perişan olur. Tüy yumağını kolayca dışarı atarsa, bu, tüy yumağının yemek borusunu geçmediği anlamına gelir. Bunun yerine öksürüğe mide bulantısı, iştahsızlık ve yarı sindirilmiş gıdaların kusması eşlik ediyorsa, tüy yumağı muhtemelen mideye veya ince bağırsağa yerleşmiştir. Kedi iştahsızlıkla birlikte kabızlık çekmeye başlarsa, bunun nedeni kalın bağırsağa yerleşmiş bir tüy yumağıdır.

Malt macunu bu fazla kılların atılmasına ve sindirim sistemi yoluyla gönderilmesine yardımcı olur. Bunu, bağırsak geçişini iyileştirmeye yardımcı olan doğal müshil etkisi ile yapar. Bu nedenle malt macunu hafif kabızlık sorunları için de uygundur. Kısacası, malt macunu, kedilerin tüyleri düzgün bir şekilde sindirmesine ve herhangi bir engel olmadan onları dışarı atmasına yardımcı olur.

Kedine Malt Macunu Nasıl Verirsin?

Bildiğin gibi, her kedi başlı başına bir dünyadır. Bazıları malt macununu sever, onu doğrudan kaptan yemekten ve ayrım gözetmeksizin yalamaktan mutludur. Bazıları da malt macununu bir şeyleri içinden yemeği sevmez.

İkinci durumda ise kedinin patisine veya ağız köşesine az miktarda koyabiliriz. Bundan pek hoşlanmayacaklardır, ancak yine de aynı temel etkiyi sağlayarak onu yalamaya çalışacaklardır. Ayrıca, farkında olmadan yemelerini umarak malt macununu yiyeceklerine karıştırmayı da denemeni öneririz. Bu, özellikle kuru gıda ile her zaman kolay değildir. Kedine malt macunu vermek için evin etrafında kovalaman bile gerekebilir, ancak bu onların iyiliği için, sonunda sana teşekkür edecektir.

Pek çok kedinin rahatsız edici bir tat bulması gereken bir şey değildir. Bu yüzden fazla mesaiye alışmaları gerekir. Ayrıca farklı markaları denemeni de öneririz. Kedinin belirli bir formüle daha iyi tepki verip vermeyeceğini bu sayede göreceksin.

Kedime Ne Kadar Malt Ezmesi Vermeliyim?

Her bir malt ezmesi, küçük bir badem veya fındık boyutunda olsun. Bu yeterlidir, ancak kedin malt macunundan hoşlanıyorsa, onlara biraz daha vermek sorun değil.

Kısa tüylü bir kedi için haftada iki doz onları düzenli tutmak için yeterli olur. Kedin Maine Coon veya Birma gibi uzun tüylüyse, aynı etki için haftada dört doza kadar vermen gerekecektir. Kedi tüy döküyorsa, bir miktar iyileşme görene kadar onlara her gün küçük bir doz vermek iyi olacaktır.

Fırçalama

Kedin için tüylerini fırçalamanın ne kadar önemli olduğunu unutma. Fırça sayesinde, kedinin ölü tüylerinden, onları yemelerine fırsat vermeden önce kurtulacaksın. Doğru tipte kedi için doğru tipte fırçaya ihtiyacın var. Kısa tüylü kedilerde haftada bir veya iki fırça yeterli olacaktır. Daha uzun tüylü kediler için günlük fırçalama ideal olacaktır.

Kedinin kürkünü günlük olarak fırçalamaya zaman bulamıyorsan, haftada en az bir veya iki kez yapman gerekir. Ölü tüyleri almanın ve tüylerini sağlıklı hale getirmenin yanı sıra, kedini tımarlamak aranızdaki bağı güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. İlkbahar da, sonbahar da ve tüy dökme dönemlerinde kedilerin biraz daha fırçalanmaya ihtiyacı olacağını unutma.

Kediler ve Malt Macunu

Gördüğün gibi malt macunu kediler için çok faydalı bir ürün. İyi bir fırçalama rutini ile birleştiğinde, kedinin tüy yumağı ile etkili ve sağlıklı bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bunun temel nedeni tüy yumağının kedin için sorun yaratmasıdır. Tıkanmalara neden olurlar ve kedinin tüy yumaklarına kan eşlik ediyorsa veya uzun süreli kabızlık çekiyorsa, kedini veterinere götür.

Kedilerin yalamayı ne kadar sevdiğini unutma. Gün boyunca neredeyse sürekli olarak kendilerini çokça yalarlar. Hatta diğer kedileri bile yalarlar. Ancak bu, diğer kedinin hijyenini iyileştirmek için tasarlanmış bir aktiviteden daha çok sosyal bir aktivitedir.

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Malt tadı harikadır ve peristalsis yani bağırsak hareketlerini destekler ve parafin yağı kabızlığa karşı iyi bilinen bir çaredir. Parafin yağı sindirilmeden bağırsak yolundan geçer, böylece onu yağlayarak kıl yumağının bağırsaktan kaymasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

Paylaşan heymypet