Kedi Kyle, Aile İçi Şiddete Yönelik Farkındalık Elçisi!

Yahu Kyle bir kedi değil mi, aile içi şiddet nereden çıktı peki diye düşünebilirsin. Sonuçta kediler ve bu konuyu her gün yan yana görmüyoruz, öyle değil mi? Bizim kedi Kyle ise özel bir patili dostumuz. Hem trajik, hem de ilham veren hikayesini okuyunca bizi daha iyi anlayacaksın.

Kedi Kyle!
Kedi Kyle! Fotoğraf: Instagram @mycatkyle

İnsanlar Kedi Kyle ve onunca şapşal suratına baktığında ya kıkırdıyolar, ya da hafif bir tebessüm ediyorlar. Oysa Kyle’ın bugüne bugün tam 66.000 takipçili bir “instagram yıldızı” olduğunu bilseler… Muhtemelen yine kıkırdarlar. Bu şirin dostumuzun fiziksel bahtı biraz kara. Şöyle ki; ağzında sadece 3 dişi var, patilerinde tırnak çıkmıyor, tüyleri kepekli, kalçasında çıkıklar var ve kulakları eğri. Yani neresi doğru ki!?

Jen Rice, patili dostumuzu 2011’de sahiplendi. Bu sevimli görüntüsünü tüm dünyayla paylaşmaya karar verdi. Fakat Kyle’ın dış görünüşünün şirinliğine kanmayın. Bu güzelim suratın arkasında üzücü bir hikaye var.

Kyle bir cinayete tanık oldu. Ünü büyüdükçe, cinayet meselesi de merak konusu haline geldi. Ebeveyni Rice, “Kyle’ı sahiplenirken sahiplenme dosyasında bir polis raporu vardı. Ben de biraz araştırma yaptım ve aile içi şiddete yönelik bir cinayet olduğunu fark ettim. Bir anda hem Kyle’a karşı yoğun bir şefkat, hem de bu konuyu gündeme getirmek için büyük bir güç hissettim.” dedi.

KEDİ KYLE VE İLHAM OLDUĞU DERNEK: AİLE İÇİ ŞİDDETE YÖNELİK FARKINDALIK KEDİLER!

Kedi Kyle!
Kedi Kyle! Fotoğraf: Instagram @mycatkyle

Helal olsun sana kedi Kyle! Patili dostumuzdan ilham alan Rice, 2015 yılında Aile İçi Şiddete Yönelik Farkındalık Kedileri Derneği’ni kurdu. Derneğin amacı, şiddete maruz kalan insanlar ve patili dostlarımız için farkındalık yaratmak. Bir yandan da hızlıca bu insan ve hayvanlara barınacak yerler sağlamak.

“Aile içi şiddete tanık olan patili dostlarımız için özel barınaklar olmalı. Kadınların %45’i, evcil hayvanları ile ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri için şiddet gördüğü evden uzaklaşma kararını erteliyor. Daha korkuncu da var. Bu kadınlara şiddet uygulayan insanların %70’i, evcil hayvanlara da şiddet uygulama tehtidinde bulunuyor.” dedi Rice. Nitekim bu verileri ise kendi derneğinin araştırmalarından çıkardı.

Bu ürkütücü verilerle mücadele etmek için Rice’ın elinde harika bir yöntem var. Evet doğru tahmin ettin, bizim kedi Kyle! Patili dostumuzun ünü dernek için hem farkındalık demek, hem de maddi kaynak. Mesela Kyle’ın instagram hesabından paylaştığı bir dükkanı var. Dernek, bu dükkandan yapılan alışverişlerin gelirlerini aile içi şiddetle mücadeleye ayırıyor.

“Tüm yaşadıklarına rağmen Kyle inanılmaz sevgi dolu bir hayvan. Bana ne olursa olsun umut var mesajını veriyor. Birçok kadın kendi hikayelerini bizimle paylaşıyor ve bu da beni çok gururlandırıyor. İyi ki Kyle var, o olmazsa bunları yapamazdım” diyerek sözlerini noktalıyor Rice.

Kyle gibi önemli toplumsal meseleler için mücadele eden bir dostumuz daha var. O da gözlüklü kedi Truffles! Onun ilham veren hikayesini de okumak istiyorsan, buradan yazımıza ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet