Kedi Kumu Temizliği Sandığından Daha Önemli!

Kedi kumundan yoğun bir koku geliyorsa, ya da kedin artık kumunun yüzüne bakmıyor ve tuvaletini paşa gönlünün istediği yere yapıyorsa ters giden bir şeyler var demektir… Ama paniğe gerek yok, çünkü çözüm sandığından kolay olabilir…

kedi-kum

KEDİ KUMU TEMİZLİĞİ

Kedi kumu temizliği, kedinin hem ruh hem de beden sağlığı açısından düşündüğünden büyük önem taşıyor. Çünkü bu küçük tüylü yaratık, kumunun temizliğini neredeyse su kabının temizliğinden fazla önemsiyor. Kumu temiz olunca kendini çok daha enerjik ve mutlu hissediyor. Bu yüzden de ona bir iyilik yapıp kumunu düzenli temizlemeni öneriyoruz. 

Kedin küçük tuvaletini günde birkaç kez yaptığı için her seferinde temizlemek ideal olsa da pek gerçekçi olmayabilir. Ancak en azından her büyük tuvalet sonrası kumu temizlemek hem kötü kokuyu önler, hem de tekrar kullanmak istediğinde kedine kolaylık sağlar. Çünkü şirinliği kadar titizliğiyle de tanınan kedin kendi dışkısına dokunmaktan hiç hoşlanmaz. Kum kabını kirli bulursa muhtemelen tuvaletini yapmak için alternatif yerler arayacaktır.

kedi kumu

Günde 1-2 kez kedi kumu temizliği hijyen sağlamanın yanında kumun kullanım ömrünü de uzatır. Hem kendi sağlığın, hem de kedinin sağlığı için haftada bir kez kum kabını tamamen boşaltıp kumu tazelemeni öneririz. Böylelikle parazit ve bakterilere karşı evde meydana gelebilecek hastalıkların da önlenmesine yardımcı olursun. 

Uzun lafın kısası, günde iki kez kedi kumu küreğiyle idrar ve dışkı bulaşan kumları temizleyerek ve haftada bir kez de tüm kumları tazeleyerek hem kedine, hem de ev halkına sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlayabilirsin. Peki kalın mı yoksa ince kedi kumu mu kullanacaksın? Fikir sahibi olman için şu yazımıza göz atmanda fayda var.

Paylaşan heymypet