Kedi Ebeveynlerinin Yaptığı En Yaygın Hatalar

Hepimiz kedilerimizi deliler gibi seviyoruz! Onlarla vakit geçirip sürekli iyiliklerini düşünüyoruz. Ancak bazen gözden kaçırdığımız detaylar olabiliyor. Senin de farkına varman için kedi ebeveynlerinin yaptığı en yaygın hataları derledik!

kedi ebeveynlerinin

 

 

Bir kedi ebeveyni olmak; mırlamalar, kucaklamalar ve komik maskaralıklarla dolu bir aşk şenliği. Ama kabul edelim, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Yol boyunca hepimiz hatalar yaparız. Ancak, bu yanlış adımlardan ders çıkarmak asıl önemli olan şey. Kedi ebeveynlerinin yaptığı hataların çoğu kasıtlı olmaz. Bu hatalar sadece eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle, kedi ebeveynlerinin yaptığı en yaygın hataları gözden geçireceğiz. Bu davranışların kedi dostunun mutluluğunu ve esenliğini nasıl engelleyeceğine biraz ışık tutacağız. Ne de olsa rotayı düzeltmek için asla geç değil!

Kedi Ebeveyni Olarak Hata Yapıyor Musun?

Düzenli Veteriner Kontrollerini İhmal Etmek

Düzenli veteriner kontrolleri, tamamen iyi görünseler bile kedinin sağlığı için hayati önem taşır. Veteriner randevularını atlamak, teşhis edilmemiş sağlık sorunlarına ve daha sonra olası komplikasyonlara yol açar. Rutin kontroller; hastalıkları önlemeye, erken uyarı işaretlerini tespit etmeye ve tüylü dostunun önleyici bakımı almasını sağlamaya yardımcı olur.

Yetersiz Kum Kutusu Bakımı

Kediler titiz yapıları ile tanınırlar. Dolayısıyla temiz bir kum kabı onlar için çok önemli. Kum kutusu temizliğini ihmal etmek, kumu nadir temizlemek veya güçlü kokulu bir kum kullanmak, çöp kutusundan hoşlanmamaya yol açar. Bu küçük hatalar, kedinin kutunun dışına işemesine veya kaka yapmasına neden olur. Böylelikle hem senin hem de kedi dostun için hayal kırıklığına yol açar. Kutuyu her gün temizlemeyi hedefle. İki haftada bir genel bir kum kutusu temizliği yap. Kedinin rahatsız olmaması için kokusuz kum kullan.

Çevresel Zenginleşmeyi Gözden Kaçırmak

Kediler, zihinsel ve fiziksel uyarılarla gelişen meraklı canlılar. Ne yazık ki, birçok kedi ebeveyni, kedi arkadaşları için uyarıcı bir ortam sağlamanın önemini hafife alıyor. Oyun süresinin, etkileşimli oyuncakların, tırmalama direklerinin ve rahat dinlenme yerlerinin olmaması can sıkıntısına yol açar. Hatta kaygıya ve yıkıcı davranışlara neden olması bile mümkün. Kedini günlük oyun seanslarına dahil et.

kedi ebeveynlerininPlanlanmış Öğünler Yerine Sınırsız Besleme

Kedinin yemesi için bütün gün mamayı dışarıda bırakmak uygun mu görünüyor? Ancak bu birkaç soruna yol açar. Sınırsız beslenme obeziteye katkıda bulunur. Çünkü kediler sürekli olarak yiyecek bulduğu zaman ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını yer. Ayrıca, kedinin iştahını izlemeyi ve yeme düzeninde altta yatan sağlık sorunlarına işaret edebilecek değişiklikleri tespit etmeyi zorlaştırır. Ölçülü porsiyonlarla programlanmış bir besleme rutini oluşturmak, sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olur. Dolayısıyla kedinin genel sağlığını gözlemlemeni sağlar.

Diş Bakımını İhmal Etmek

Ağız sağlığı genellikle kedi ebeveynleri tarafından göz ardı edilir. Ancak tüylü bebeğinin genel refahında önemli bir rol oynar. Diş bakımının ihmal edilmesi periodontal hastalık, diş çürümesi ve oral enfeksiyonlar gibi ağrılı durumlara yol açar. Düzenli fırçalama, kedi dostu diş macunu kullanma ve diş ödülleri, diş sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Veteriner hekimi ile de düzenli diş kontrolleri planlamayı unutma!

Evdeki Kediler İçin Pire ve Kene Tedavisini Atlamak

Evcil kedilerin pire ve kene önleme ihtiyacı olmadığı yaygın bir yanılgı. Ev kedileri, sokak kedilerine kıyasla daha düşük bir riske sahip olsa da, bu sinir bozucu parazitlere karşı tamamen bağışık değiller. Pireler ve keneler, giysi veya diğer evcil hayvanlar üzerinde otostopla evinize girer. İç mekan ortamını  istila ettikleri zaman da kedin için rahatsızlık ve sağlık sorunlarına neden olur.

Harika bir kedi ebeveyni olmak, kedinin benzersiz ihtiyaçlarını anlamak ve karşılamak için zaman ayırmayı içerir. Yukarıdaki yaygın hatalardan kaçınarak, sevgili kedi dostun için mutlu ve sağlıklı bir yaşam sağlama olasılığınız artar.

Paylaşan heymypet