Kedi Ebeveynlerinin Yaptığı Bakım Hataları

Kedi ebeveynlerinin kedilerine bakım yaparken yaptığı bazı yaygın hatalar var. Hatta bazı durumlarda yaptıkları bakım gereksiz olduğundan kedilerin düzeni şaşıyor. Bu hataları yapmamak için yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

kedi ebeveynlerinin

 

 

Kedilerin doğuştan temiz canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Kedilerimiz, kendisini temizlemek için ıslak dil ve pati kombinasyonunu kullanma sanatında oldukça yetenekli canlılar. Ancak bu, düzenli bir bakım rejimini uygulamaya koymayı atlaman gerektiği anlamına gelmez. Ne yaptığını bilmiyorsan bakım yapmak oldukça zor olur. Ne yazık ki birçok kedi ebeveyni ne yaptığını bilmiyor! Kedi ebeveynlerinin yaptığı hataları öğrenmek, kedinin yaşayacağı stresi minimuma indirmeni sağlar. İşte birkaç yaygın kedi bakım hatası ve bu hatalardan kaçınırken kedine nasıl başarılı bir şekilde bakım uygulayacağın.

Erken Yaşta Bakıma Alıştırmamak

Öncelikle, kedine bakım uygulamaya erken başla. Yavru kedine veya kedilerine bakım seanslarının güvenli ve eğlenceli olduğunu öğret. Süreci yavaşça tanıt ve bol miktarda ödül ile taçlandır.

Yavru kedi aşamasını çoktan geçmiş yetişkin bir kedi mi sahiplendin? Yaşamın erken dönemlerinde başlamak ideal olsa da, yetişkin kedini bakıma başladığın andan itibaren rahat edersin. Olumlu bir deneyim haline getirmeye çalış!

Kedinin fırçayı korkulacak bir şey olarak görmeye başladığı bir durumdan kaçın. Çoğu zaman kedi ebeveynleri, bakım konusunda olumlu erken deneyimler yaratmazlar. Yetişkin kedileri istenmeyen davranışlara düşer ve fırçanın etrafında tedirgin olurlar.

Bu hatayı yapma. Kedini eve getirdikten kısa bir süre sonra fırçalamaya ve pozitif takviye kullanmaya başla.

kedi ebeveynlerininDüzenli Bakım Yapmamak

Sadece nadir durumlarda kedini fırçalaman gerektiğini düşünmek yaygın bir yanılgı. Gerçek şu ki, standart kısa tüylü kedi türü için haftada en az birkaç kez fırçalamak gerekir.

Kendini uzun tüylü bir kediyle birlikte yaşarken bulursan, o fırçayı her gün tüylerinin arasından geçirdiğinden emin olman gerekir.

Bunu yapmak, tüy yumaklarının ortaya çıkma olasılığını azaltacak. Seni o tüy ormanında kış uykusuna yatan sinir bozucu pirelerin varlığı konusunda uyaracak.

Keçeleşmiş Tüylere Agresif Davranmak

Kedinin keçeleşmiş tüyleri varmış gibi görünüyorsa, kediye özel saç kesme aletlerini kullanmaktan çekinme. Bununla birlikte, yaralanmaya neden olabilecek ev tipi makasları lütfen kullanma.

Keçeleşen tüyleri asla ve asla çekiştirme. Bu, kedinin canını acıtır ve sıkıntıya neden olur. Ayrıca keçeler inatçı görünüyorsa, onu güvenli bir şekilde çıkarmak için bir veterinere kısa bir ziyaret planlamak en mantıklısı.

Yanlış Fırça Seçmek

Petshop’larda bir dizi fırçanın bulunmasının bir nedeni var. Farklı tüy uzunluklarına sahip farklı kedi türleri, farklı türde fırçalara ihtiyaç duyar.

Her iki tarafında da tarak bulunan bir fırçayı dene. Bu şekilde neyin işe yaradığı ve kedini neyin rahatsız edebileceği hakkında bir fikir edinmiş olursun.

Ayrıca, kedin fırçaya karşı temkinli görünüyorsa, eline geçirip kedini okşarken bakım yapmak için kullanılan eldivenlerden birini dene.

Elbette, veterinerinizden veya profesyonel bakım uzmanınızdan tavsiye isteyerek tahminlerin bir kısmını ortadan kaldırmak mümkün. Rehberlik etmekten ve tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyacaklardır.

Paylaşan heymypet