Kedi Ebeveyni Olmanın Faydaları

Kedi ebeveyni olmanın kedinin hayatına olduğu kadar sana da faydaları olduğunu söylesek? Şaka yapmıyoruz! Çocuk yaştan itibaren kedilerle birlikte olmanın bile sayısız faydası var. Haydi birlikte bu faydalar hakkında konuşalım.

kedi ebeveyni

 

 

Bir kedi ebeveyni olmayı mı düşünüyorsun? Ne duruyorsun?! Gerçekten kendini hazır hissediyorsan minik bir yavrunun hayatını kurtarmak çok kolay. Çünkü önemli olan senin bu kararı bilinçli bir şekilde almış olman. Üstelik bu kararın kedin için olan faydaları kadar senin de hayatını iyileştirecek. Bu konunun derinlerine inip detaylardan bahsetmek istiyoruz!

Kediler İnsan Sağlığına Nasıl Yarar Sağlar?

Fiziksel Aktivite

Kediler doğal olarak meraklı ve eğlenceli canlılar. Hatta eğlencelerinin bulaşıcı olduğunu söylesek yanlış olmaz. Her anları bizleri kahkahaya boğuyor! İster etkileşimli oyun seanslarına katılmak, ister sadece günlük maskaralıklarına ayak uydurmak olsun, bir kediye sahip olmak, artan fiziksel aktivite anlamına gelir. Lazer işaretçileri kovalamaktan sallanan tüy oyuncaklara kadar bu aktiviteler sadece kedi arkadaşınızı eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bizi de hareket ettirir.

Stressiz Hayat

Evcil hayvanlarımızın hastalanması veya tedbirsizlik sebebiyle zarar görmesi bizler için büyük stres doğurur. Ancak genel olarak, evcil hayvanların stresi azalttığı bilinen bir gerçek. Kortizol, stresle aktive olan bir hormon ve araştırmalar, evcil hayvanların yanında olmanın kortizol seviyelerini azalttığını buldu. Bilim bile kedilerden yana!

Düşük Kan Basıncı

Stres hayatına sızdığı zaman kan basıncının yükselmeye başladığını hissediyor musun? İlaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, bir evcil hayvan hipertansiyona yardımcı olur. Borsa komisyoncuları üzerinde yapılan bir araştırma, bir kedi veya köpeğe sahip olmanın sayısız faydasına ulaştı. Araştırmacılar bir kişi stresli olduğu zaman kan basıncında meydana gelen ani yükselmeleri azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

kedi ebeveyniDüşük Kalp Krizi Riski

Küçük tüy yumağın senin için kalp hastalığına karşı savaşıyor! Araştırmalar, kedileri olan kişilerin ölümcül kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 40 daha az olduğunu buldu. Kedinin sakinleştirici etkilerinin fark yaratıp yaratmadığı veya kedileri evcil hayvan olarak seçen insanların kalp hastalığı riskinin daha düşük olup olmadığı net değil. Her iki durumda da, eğer bir kedi insanıysan, şanslısın!

Depresyonu Hafifletmek

Kendini biraz üzgün hissettiğin zaman evcil hayvanının seni gülümsettiğini muhtemelen fark etmişsinidir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, hayvan destekli terapiyi depresyon ve diğer ruh hali bozuklukları için bir tedavi olarak kabul ediyor. Çünkü evcil hayvanların depresyon üzerinde olumlu bir etkisi var!

Alerji Önleme

Yaklaşık 500 çocuk üzerinde yapılan 7 yıllık bir çalışma, bebekken kedi ve köpeklere maruz kalan çocukların, evcil hayvanı olmayanlara göre büyüdüklerinde alerji ve astım risk faktörlerine sahip olma ihtimalinin yarı yarıya daha az olduğunu buldu. Evde birden fazla evcil hayvanı olan bebekler en düşük alerji riskine sahipti. Bu nedenle, yakınlarda bir kedinin olması uzun vadede çocuğuna fayda sağlar.

Daha Az İnme Riski

Bir kediye sahip olmak, bir kişinin felç geçirme riskini üçte birden fazla azaltır. Araştırmacılar, bir kediyi sevmenin stresi azaltacağını veya kedi sahibi olan insanların doğal olarak daha stressiz olduğunu teorileştiriyor. Nedeni ne olursa olsun, güvende olmak için muhtemelen gidip bir evcil hayvan sahiplenmen şart!

Yalnızlık ve İzolasyon Hissinin Azalması

Bir kedi sahibi olmak, yalnızlık ve izolasyon duygularına karşı güçlü bir panzehir. Giderek daha fazla bağlantısız görünen bir dünyada, kediler kararlı bir arkadaşlık ve bir amaç duygusu sağlar. Onların varlığı, sana sarsılmaz destek ve koşulsuz sevgi sunarak hayatına sıcaklık ve rahatlık getirir. Kanepede kıvrılmak, eğlenceli anları paylaşmak ya da sadece aynı odada olmak bile bir kedinin arkadaşlığı ile yalnızlığı hafifletir. Kedi dostunun nazik mırlamaları ve yatıştırıcı varlığı sakinleştirici bir atmosfer yaratır. Yanında bir kedi varken hayatla asla tek başına yüzleşmek zorunda kalmayacaksın.

Paylaşan heymypet