Kedi Biti Nedir? Nasıl Temizlenir?

Başlığı gördüğün anda ilkokul yıllarına döndün ve kendi deneyimlerin aklına geldi değil mi? Ancak söz konusu kediler olduğunda bizim deneyimlerimizle ortak durumları paylaşmıyorlar. Sahi, kedi biti nasıl temizlenir? Acaba biz insanlara geçer mi? Haydi, öğrenelim! 

 

Kedi biti, sevgi dolu ebeveynleri ve harika bir veterineri olan şımarık ev kedileri arasında oldukça nadir görülen bir durum. Ancak düzenli olarak dışarı çıkan bir kedin varsa muhtemelen sen de kedi bitleri ile karşılaşmışsındır. Veyahut karşılacaksın… 

Yine de gerekli önlemleri alman ve kediciğine daha bit bulaşmadan bilmen gereken şeyler var. Unutma onun bitlenmesi bizlere değil çoğunlukla minik kediciği rahatsız ettiği için acil yardım etmen gerek.

Kedi Biti İnsana Geçer Mi??

İyi haber, kedilere biz insanlardan bit bulaşmaz. Daha iyi haber ise, kedilerden de bize bit bulaşmayacağı. Bitler, türe özgü canlılardır. Yani, üzerinde yaşayacakları ev sahibi konusunda çok titiz. Bu nedenle kedilerde yaşayan bitler diğer hayvanlarda yaşamaz ve bunun tersi de geçerli. Ne yazık ki, bu parazitler hakkında söyleyecek kötü şeyler de var. Mesela aynı tür içinde oldukça bulaşıcı olmaları. Bitlerin kedi vücudundaki yaşam öyküsünden bahsetmemiz gerekirse;

  • Bitler, yumurtalarını kedinin tüylerinin dibine yapıştırır.
  • Yeni bitler yumurtadan çıktıklarında, başka bir kediye bulaşmadıkları sürece hayatlarının geri kalanını o kedinin üzerinde geçirirler.
  • Bit yumurtaları, bir kedi fırçalanırken veya taranırken tüylerden düşebilir ve daha sonra fırçalanan veya taranan başka bir kediye bulaşabilir.
  • Yetişkin bitler, bir yumurtadan veya sirkeden çıktıktan yaklaşık üç hafta sonra olgunlaşır ve çoğalır. Bu süre içinde perileri ve daha sonra yetişkinler haline gelirler.

Kedi bitleri tüylü ev sahiplerini kendi istekleriyle terk asla terk etmez. Bütün bitlerin altı bacağında da güçlü pençeleri var ve bu pençelerle saç tellerine tutunurlar. Hatta o kadar sıkı tutunuyorlar ki şiddetli kaşıma ve ısırma bile onları yerinden oynatmaz. 

Kedi Biti Nasıl Anlaşılır? 

Bitler, iki farklı şekilde beslenir. Ya kan emerek ya da kepek ve doku kalıntılarını çiğneyerek. Çoğumuzun evinde mikroskop yok, bu yüzden size sadece kedilerde bit çiğnemenin norm olduğunu söyleyebiliriz. Ufak tefek kıkırdamalarını çıplak gözle göremezsin ama bize güven.

Ancak, dikkatli bakarsan bitleri ve yumurta kümelerini görebilirsin. Bitler en çok baş ve boyun çevresinde, özellikle de tasmanın altına yerleşmeyi sever. Pirelerden biraz daha açık renkli (sarı veya ten renginde) ve 1 ila 0,5 mm uzunluğunda olurlar.

Bitler, bir kitap yığınının altında ezilmiş gibi görünür ve yan yana daha geniş ve yukarıdan aşağıya daha incelerek giden bir vücut şekilleri var. Pireler, bir rafta duran kitapların arasına sıkışmış gibi görünür. Bu yüzden yan yana daha ince ve yukarıdan aşağıya daha kalın şekilde vücutları olur. 

Ne yazık ki, özellikle uzun tüylü kediler, bitler tarafından çevrilirse bunu fark edebilmen için oldukça şiddetli olması gerekir. Kediler başlangıçta bölgede kaşınmaktan oluşan biraz tahrişle seni duruma uyandırabilir. Ancak, ağır istilalar saç dökülmesine, huzursuzluğa, kaşınmaya ve pis görünümlü bir saç kaplamasına neden olur. Durumu buradan kavrayabilirsin. 

kedi biti

Kedi Bitinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Çoğu zaman, pireler, keneler ve kurtlar gibi diğer kedi parazitlerinin uygun şekilde önlenmesi ve kontrol altına alınması sinir bozucu bir şekilde uzun bir zaman gerektirir. Tüm parazitler ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda bir veterinere danışman gerekli.

Bir kedi, diğer kedilerle temas edebileceği açık havada vakit geçiriyorsa, o zaman bit gibi dış parazitleri aramak için bir veterinerle düzenli kontroller yaptırmak özellikle önemli. Tedavi ve kontrol senin ve kedinin ‘berbat’ bir gün geçirmesini engelleyebilir.

Kedi Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi biti istilasını tedavi etmek için kedigiller için de güvenli olabilecek etkili doğal ev ilaçları yok. Aslında, permetrin içeren bazı böcek ilaçları kediler için oldukça zehirli. Yani evde deneyeceğin yöntemlerle kaş yapayım derken göz çıkarabilirsin. Tedaviyi ev ortamında veteriner hekiminden destek almadan gerçekleştirme. 

Veteriner hekimler bit kontrolü için güvenli ve etkili ürünlerin kullanılmasını önerebilir. Bu tedavilerden birkaç tanesi ayda bir kez kediye birkaç damla olarak uygulanıyor ve diğer birkaç parazitin de kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor.

Evcil hayvanlar için güvenli böcek öldürücü şampuanlar ve diğer pire ve kene kontrol ürünleri ile tedaviler de mümkün. Ancak kedi biti yumurtalarını öldüren hiçbir şey olmadığı için tedavi biraz zaman alır. Kedinin kendini daha iyi hissetmesi iki ay veya daha uzun sürebilir. Tüm bu süre boyunca yeniden istila edilmeden geçirmesi için de ayrıca bir gayret gerekli. Ayrıca, yatak takımlarını ve kedinin sık sık takıldığı diğer yerleri kontrol edip temizlediğinden emin ol. Sürekli boynunda duran tasmadan başlayabilirsin. Unutmadan söyleyelim, kedinin yatağını ve battaniyesini kurutucuya koymak gibi aşırı ısı, kalan haşereleri öldürmeye yardımcı olacaktır.

Senin kedin daha önce bitlendi mi? Peki, tüm bitlerden kurtulmanız ne kadar sürdü? Umarız kedini uzun bir süre rahatsız etmemiştir. Ayrıca, veteriner hekimin sana bulunduğu tavsiyeler neler? Diğer okurlarımızla da deneyimlerini paylaşmak ister misin? Hepsini çok merak ediyoruz!

Paylaşan heymypet