Kedi Aşılarının Maliyeti Ne Kadardır? İşte Bilmen Gerekenler

Bütçe dostu bir önleyici bakım planı geliştirmek için veterinerinle birlikte çalışarak kedini ömür boyu sağlıklı tut. İşte kedi aşılarının maliyeti hakkında bilgiler.

İlk başta o değerli, tüylü kedi yüzünü ellerinin arasına aldığında, yaşamları boyunca onların iyi olmalarını sağlamaya söz vermiş olursun. Bu da kedi aşılarının maliyetlerinin karşılanması anlamına gelir.

Aşıların ilk yılında her zaman biraz daha fazla ödersin. Kedinin durumuna bağlı olarak yaklaşık 100 ila 200 dolar arasında değişir. Ancak onları hayatlarının erken dönemlerinde mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için buna değer.

Veterinerinle birlikte, kedinin sağlığına ve dışarıda ne kadar zaman geçirdiklerine bağlı olarak koruyucu bir bakım planı oluşturacaksın. Kedi aşılarının ne kadara mal olduğunu ve hangi güçlendiricilerin ne zaman gerekli olduğunu öğreneceksin. Yıllık muayeneler de her zaman sağlık bütçesinin bir parçası olmalıdır. Ancak bunlar kedi aşı ücretlerinden ayrıdır. İlk yıldan sonra, bireysel güçlendiriciler için daha az ödersin.

Kedinin İhtiyaç Duyduğu Aşılar

Çoğu yavru kedi ilk aşılarını 6-8 haftalık olduklarında alırlar. Kedinin aşılama programı, ihtiyaç duydukları daha fazla takviye veya ek aşıya bağlı olarak 16 haftalık olana kadar sürecektir. Bu program zorunludur. Çünkü yavru kediler annelerinin antikorlarının korumasını yavaş yavaş kaybederler. 1 yaşına geldiklerinde veterinerin farklı bir aşılama yapısı uygulayacaktır.

Bağımsız Veteriner Uygulayıcıları Derneği’nin kurucu ortağı ve başkanı Bonnie Bragdon, DVM, MS’ye göre kedinin aşıları, kedinin zamanını içeride, dışarıda veya her ikisinde de geçirmesine bağlıdır. Çoğunlukla içeride kalan kısırlaştırılmış, aşılanmış kedilerin hastalığa yakalanma olasılığı düşüktür. Bu arada, aşıların, diğer kedilerle savaşacak ve enfeksiyona daha fazla maruz kalacak çoğunlukla açık hava kedilerini korumak için yeterli olmayacağını söylüyor.

Bragdon, hem ev hem de ev dışı kediler için bu aşıları önermektedir:

Kedi lösemisi (FeLV), kediler için en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Aynı zamanda kanserin birincil nedenidir. Enfekte kedi yavruları sıklıkla lösemi ve lenfoma geliştirir ve inanılmaz derecede bulaşıcıdır. Kediler arasında tımarlama, ısırma yoluyla ve bir anneden yavrularına utero ve emzirme sırasında geçer.

“3’ü 1 arada aşı” olarak adlandırılan FVRCP aşı serisi, ciddi bulaşıcı ve potansiyel olarak ölümcül virüslere karşı koruma sağlar: kalicivirüs, kedi panleukopeni (distemper) ve viral rinotracheitis.

Zoonotik bir hastalık olan kuduz, hayvanlar ve insanlar arasında kolayca bulaşır. Bragdon, evdeki kedilerin bile aşılanması gerektiğini ekliyor. Kedin bir insanı ısırdıysa ve kuduz aşısı olmadıysa, kuduz enfeksiyonunu test etmek için ötenazi de dahil olmak üzere korkunç sonuçlar doğurabilir.

Kedi Aşılarının Maliyeti Ne Kadardır?

Kedi aşılarının toplam maliyetini hesaplamak zordur. Her kediye göre değişir: hangi aşılara ihtiyaçları vardır (Zaten aşı oldular mı? Çekirdek olmayan aşılara ihtiyaçları var mı?); ve nerede yaşadıkları (Aynı veteriner hizmetlerinin ülke genelinde farklı maliyetleri vardır). Bununla birlikte, yavru kedinin ilk aşı yılı için düşük ortalama 115$, orta ortalama 160$ ve yüksek ortalama 210$ ödemeyi bekleyebilirsin.

İşte ilk yılda her kedi aşısı için ayırman gerekenler:

Kedi lösemisi: 25–45$

FVRCP: 20–40$

(ve yine ilk yıl içindeki takip başvuruları için)

Kuduz (bir yıl): 20–30$

Yavru kedin ilk tur aşılara girdiğinde genel bir muayene için 30-50$ ödeyeceğini unutma.

Yavru kedinin aşı programında, seriyi 16 haftalık olana kadar tamamlamak için FVRCP güçlendiriciler vardır. Her biri için ayrı ödeme yapacaksın. Ancak küçük kedin sağlıklı olduğu sürece veteriner başka bir muayene yapmayacaktır.

Kediler 1 yaşına geldikten kısa bir süre sonra, temel aşı güncellemelerini içeren yıllık yetişkin muayenelerine geçerler. Evcil hayvanın içeride kalıyorsa, çoğu aşıda iki veya üç yıllık güncellemelerin iyi olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, kedicik dışarıya çok çıkıyorsa, veterinerin muhtemelen yıllık takviyeler önerecektir.

Opsiyonel Kedi Aşıları Maliyetleri

Kedini sık sık dışarı çıkarmayı, uçağa binmeyi veya bir kedi sürüsü beslemeyi planlıyorsan, veterinerler genellikle aşağıdaki temel olmayan kedi aşılarını önerir:

Bir başka zoonotik hastalık olan Bordetella, kedilerin kendi aralarında bulaştırdığı ve hatta enfekte köpeklerden bile kapacağı, köpek kulübesi öksürüğü olarak bilinen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Tedavi edilmezse pnömoniye neden olur. Aşı sıklıkla aşamalı olarak veya yıllık destekleyicilerle tek atış olarak uygulanır.

Maliyet: Tedavi başına 10–30$  .

Kedi klamidyası, kedilerde konjonktivit gibi çok sayıda göz problemine neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur.

Maliyet: Tedavi başına 20–40$.

Yakınımda Düşük Maliyetli Kedi Aşıları Var Mı?

Bir kurtarma veya barınaktan bir kediyi evlat edindiğinde, genellikle en azından ilk tur temel aşıları almış olurlar. Ancak, onları eve getirdikten kısa bir süre sonra, kapsamlı bir muayene yaptırmak ve aşı programını tamamlamak için onları aile veterinerine götürmeyi planla.

Ayrıca, hangi kısa vadeli yardımın mevcut olacağını görmek için belediye hayvan kontrol hizmetleri ve özel kar amacı gütmeyen kuruluşların araştırılmasını da öneririz.

Ayrıca, eğitim müfredatının bir parçası olarak ücretsiz veya düşük maliyetli aşı klinikleri sunup sunmadığını öğrenmek için yakındaki bir veteriner okuluna danışabilirsin.

Evcil Hayvan Sigortası Yardımcı Olur Mu?

Evcil hayvan sigortası, acil durumların veya cerrahi prosedürlerin yüksek fiyatını azaltmak için müthiş bir seçenektir. Aylık primler genellikle uygundur. İşte diğer iki olasılık: Evcil hayvan sağlık harcamaları için ayrı bir tasarruf hesabı oluşturun veya önleyici bakımın karşılanmasına yardımcı olan farklı sağlık planları araştırın.

Ek Veteriner Hizmetlerinin Maliyeti

Kedinin genel sağlığı söz konusu olduğunda odaklanman gereken aşılardan daha fazlası vardır.

Örneğin, kedi immün yetmezlik virüsü (FIV), bağışıklık sistemini tehlikeye atan ve onları diğer enfeksiyonlar için risk altına sokan ciddi bir kediden kediye temas hastalığıdır. Ne yazık ki, bir aşısı yok. Eskiden bir tane olduğunu, ancak tüm suşlara karşı etkili olmadığı için piyasadan kaldırıldığını söylüyor. Bunun yerine, bazı veterinerler aynı anda FeLV ve FIV için bir “birleşik test” yaparlar. Bir kedinin FIV testi pozitif çıkarsa tedavisi yoktur. Ancak hastalığın evresine bağlı olarak evde FIV negatif kediler olmadığı sürece evde uzun, mutlu bir hayat yaşayabilirler.

Ek olarak, yavru kedinin ilk veya ikinci ziyareti sırasında veterinerin pire ve kene koruması gibi ek tedaviler ve yuvarlak kurt ve kancalı kurt gibi bağırsak parazitlerini kontrol etmek için dışkı muayenesi önerecektir.

İşte bu ilk yıl ek hizmetlerinin maliyetini bekleyebileceğin şeyler:

Dışkı muayenesi: 20–40$

FeLV/FIV birleşik testi: 40$–80$

Yalnızca FIV testi: 30$-50$

Pire ve kene önleme: 40$–200$

Kalp kurdu önleme: 25$–120$

Deworming: 25$–130$

(Eğer gerekliyse)

Kalp kurdu testi: 25–50$

(Eğer gerekliyse)

Yetişkin muayeneleri sırasında kedin bir kontrol, temel aşı güncellemeleri ve dışkı muayenesi alacaktır.

 

Paylaşan heymypet