Kazmayı Seven Köpek Türleri

Bahçeni kazmayı seven bir dostun mu var? Peki, bu davranışı yapmasının sebebi türü mü? Diğer nedenler neler? Birlikte öğrenelim!

kazmayı seven

 

Bir köpeğin yerde delik açmasına tanık olmak muhteşem bir an. Kazan köpeklerin hızı ve becerisi gerçekten etkileyici. Bunu kolaymış gibi gösteriyorlar ve sonrasında hiç yorgun görünmüyorlar. Birkaç şey kazma arzusunu tetikler ve bu davranış bazı türlerde diğerlerine göre daha belirgin. Peki kazmayı seven köpek türleri hangileri? Bu akıllara durgunluk veren köpek davranışının geniş dünyasına derinlemesine bir dalış yapacağız.

Köpekler Neden Kazar?

Doğada hayvanlar, ısınmak veya serinlemek için yer altında uyku alanları oluşturmak için kazarlar. Evcil köpekler de hâlâ bu içgüdüye sahip.

Yiyecek aramak, kazmanın bir başka içgüdüsel nedeni. Zengin toprakta gömülü olan lezzetli kökler, dostlarımız için besin ve harika bir halat çekme oyunu fırsatı sağlar. 

Eğlenceden bahsetmişken, bazı köpekler can sıkıntısından dolayı kazma davranışına başvuruyor. Bu köpeklerin daha fazla uyarılmaya ve yapılacak ilginç şeylere ihtiyaçları var.

kazmayı sevenKazma Tutkunu Köpek Türleri 

Huskie, Chow, Malamute ve diğer Spitz tipi köpekler, daha soğuk iklimler için yetiştirildikleri için bu davranışla bilinir. Bu türlerden birine sahipsen açık havada gölgeli bir dinlenme alanı sağlaman şart. Köpeğinin sıcak günlerde gölgede durmasını sağlaman gerek.

Bazı köpekler doğuştan kazıcı. Çünkü bu davranış için yetiştiriliyor. Teriyerler (veya “Feist” türleri) başlangıçta Güney’deki çiftçiler tarafından sincap ve gelincik gibi yeraltı hayvanları da dahil olmak üzere küçük avları avlamak için geliştirildi. 

Beagle’lar gibi gerçek koku tazıları, sincaplar ve tilkiler gibi yer üstündeki avları kovalamak için muhafazadan çıkmak üzere kazmaya başlar.

Sheltie ve Border Collie gibi çalışan türlerin odaklanmış oyuna ve daha fazlasına ihtiyacı olur. Yeterince alamazlarsa kazmaya  başvurmaları mümkün.

Kazma Davranışını Önlemek

Ayrılık kaygısından muzdarip köpekler gibi, az sosyalleşmiş köpekler de kazı yapmayı seçer. Öyleyse kendini köpeğinin yerine koy ve onların dünyasını daha teşvik edici hale getirip getiremeyeceğini gör. 

Uzmanlar, avluda tuğla veya kayalarla çevrelenen, yumuşak toprak ve kumla doldurulan bir kazma çukuru inşa edilmesini tavsiye ediyor. Ekstra eğlence ve memnuniyet sağlamak için oyuncakları ve ikramları içinde sakla.

İkramları ve kemikleri daha sonra almak üzere “güvenli” yerlere gömmek de içgüdüsel bir davranış. Vahşi doğada bu, ihtiyaç duydukları anda yiyeceklerin mevcut olmasını sağlamakla ilgili. Yer altına gömülen depolar, açıkta bırakılan yemeklerden daha güvenli. Evcil köpekler genellikle bu davranışı bir oyun haline getirirler ve eğer kazara keşfedersen hazinelerini farklı bir noktaya taşırlar.

Paylaşan heymypet