Kayıp Kedini Bulmanın Yolları

Güzeller güzeli kedinin bir anda ortalıktan kaybolduğunu mu fark ettin? Eve iyice baktın mı? Hem sana yardımcı olacak hem de bir nebze olsun içini ferahlatacak bir içerik hazırladık. İşte kayıp kedini bulmanın yolları!

kayıp kedini

 

 

İster evcil ister sokakta baktığın kedilerin olsun birdenbire kaybolduğu bir durumla karşı karşıya kalabilirsin. Sadece evcil kediler bile beklenmedik bir şekilde kapıdan dışarı çıkabilir. Ancak, muhtemelen kedin çok uzağa gitmemiştir. Kediler çok bölgesel yaşayan canlılardır (kısırlaştırılmış olanlar bile). Bu nedenle uygun saklanma noktaları için yakındaki alanları yakından araştırın. Tabii araştırmadan önce senin için derlediğimiz kayıp kedini bulmanın yollarını okuduktan sonra. Bizce doğru hamleler yapıp onun iyice uzaklaşmasını engelleyebilirsin. 

Kedini bulmak için, onun yokluğunun olası nedenlerini düşün. Bu, duyguları bir kenara bırakıp her bir olasılığı değerlendirmen demek oluyor.

Kedinin bu ihtimallerle ortadan kaybolma durumu olabilir;

  • Kedinin “kayıp” olduğunu düşünen başka bir kedi sever tarafından alınmış olabilir
  • Kedinin terk edildiğini, ihmal edildiğini veya başıboş olduğunu düşünen biri tarafından kurtarılmış olabilir
  • Bir köpek veya başka bir kedi tarafından korkutulup ortamdan uzaklaştırılmış olabilir

Doğru Strateji

Bu hususları göz önünde bulundurarak, eğer hala hayattaysa kedini kurtarmak veya olmadığı keşfedilirse onu kapatmak için stratejini planlayabilirsin. Zaman çok önemli ve aşağıdaki eylemlerin tümünü gerçekleştirmen gerekebilir:

Önce bahçeni kontrol et: Gizlice dışarı çıkan ev kedileri genellikle yakınlarda kendi bahçelerinde kalır veya güverte, temel ve çalılıkların altına saklanır.

Verandanda bir bebek telsizi kullan: Bir elektronik bebek telsizi veya kasede hedeflenen başka bir ev izleme sistemi ile verandanızda bir kase yiyecek bırakın.

Kedinin resimlerini içeren el ilanları oluştur: Bir ödül sun ve el ilanlarını en az üç blok yarıçapında kapıdan kapıya dağıt. Ayrıca, broşürü mağaza vitrinlerine ve telefon direklerine as.

Bölgede çalışan belediye çalışanlarını uyar: Onlara bir broşür ver ve ölü ya da diri kedini aramaya devam etmelerini iste.

Yerel veterinerleri ara: Bir koruyucu meleğin kedini yaralı olarak getirmesi mümkün; veterinerlere kliniklerinde bir broşür yayınlayıp yayınlayamayacağını sor.

Yerel hayvan barınağınızı ziyaret et: Bir broşür bırak ve tanımı karşılayan bir kedinin getirilip getirilmediğini, canlı mı yoksa ölü mü olduğunu sorun.

Reklam ver: Çoğu yerel gazete ve alışveriş rehberi, ücretsiz “kayıp ve bulunan” reklamlara izin verir.

Yerel kayıp/bulunan internet ve sosyal medya sayfalarına gönder: Bazı topluluklar, özellikle kayıp evcil hayvanlar için tasarlanmış web sitelerine sponsorluk yapar.

Yerel kurtarma örgütleriyle görüşün: Yakın zamanda bu tanıma uyan bir kediyi evlat edinmiş olabilecek koruyucu aileleri ziyaret etmek için izin iste.

kayıp kediniTanımlamanın Önemi

Kedinin kimliği doğruysa, sana iade edilmesi daha olası bir durum. Kedin bir tasma takıyorsa ve tasmada senin numaran yazıyorsa çoğu insan kaybolduğunu düşünüp onu sana geri getirir. Kısırlaştırma sırasında uygulanan kulak dövmeleri, kedinin daha önce koruyucu bakım gördüğünü ve bir evi olabileceğinin bir göstergesi olabilir.

Ödüller Sunarken Dikkatli Ol

Evcil hayvanlarını “buldukları” öncülüyle yas tutan evcil hayvan sahiplerinden büyük nakit ödüller alan zalim gaspçılar hakkında üzücü hikayeler anlatıldı. Bir ödülle reklam yapıyorsan, kedinin bir veya iki tanımlayıcı ayrıntısını dışarıda bırakın (örneğin, bir siyah bıyığı, bir beyaz ayak parmağı var, vb.) Kedinizi görene kadar ödül parasını havale etme.

Komşularını Sürece Dahil Et

Komşuların, kayıp kedini aramak için başka bir çift göz görevi görebilir. Kedinin kayıp olup olmadığını onlara bildir ve kedinin bulunup bulunmadığı veya aramanın devam edip etmediği konusunda onları bilgilendir. Komşu olmak için zaman ayır ve nerede oldukları konusunda endişeleri varsa komşularının kedilerine göz kulak olun.

Kedini İçeride Tut

Ev kedileri ara sıra kaçsalar da, nadiren uzağa giderler ve genellikle zarar görmeden önce kolayca geri gelirler. İçerideki bir kedinin daha güvenli bir kedi olduğunu söylemeye gerek yok.

Umarım, bu ipuçları başarılı bir iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olur. Unutma, bizim için olduğu kadar inatçı kedilerimiz için de her şey korkutucu.

Senin kedin daha önce ortalıktan kayboldu mu? Umarız kısa bir sürede bulmuşsundur. Bulurken hangi yolları izledin? Bulamadıysan yanlış yaptığın noktalar hangileriydi sence?

Paylaşan heymypet