Kaybolan Kedi Evini Bulabilir Mi?

Gözümüzden sakındığımız sevimli tüylü dostlarımızın bir an bile olsun zor durumda olmasını istemeyiz. Onların kaybolma düşüncesi de bu çaresiz anlardan biri. Senin için endişelerini biraz olsun hafifletecek ve sana yardımcı olacak ‘kaybolan kedi evini bulabilir mi?’ sorusunu cevapladık.

 

Eğer bir kez bile kedinin kaybolduğunu düşşündüysen bahsedeceğimiz korku ve endişe hissini biliyorsundur. Nasıl dışarı çıktıklarını ve kedilerin eve kendi yollarını bulabileceklerinin doğru olup olmadığını merak etmen çok doğal. İşte kedilerin bu içgüdülere sahip olup olmadığına dair senin için cevapladığımız bazı sorular. Sence, kaybolan kedi evini bulabilir mi?

Kediler Gerçekten Evlerinin Yolunu Bulabilir mi?

Kulağa ne kadar şaşırtıcı gelse de, kedilerin eve dönüş yolunu bulmalarına yardımcı olan, yön bulma içgüdüsü adı verilen özel bir yeteneği var. Akıllı bıdıklar!

Nasıl çalıştığını kesin olarak bilmesek de kanıtlar, kedilerin evlerini bulmak için dünyanın jeomanyetik alanlarını (potansiyel olarak koku ipuçlarıyla birleştirilmiş) kullanabildikleri fikrini destekliyor.

1954’te yapılan bir deney, kedileri çok büyük bir labirente yerleştirdi ve labirentten çıkıp eve gidemeyeceklerini gördü. Kedilerin çoğunun labirentten evlerine en yakın bölgeden çıktığı ortaya çıktı. Ancak araştırmacılar kedilere mıknatıslar taktığında, kediler bunu da yapamadı, bu da manyetik coğrafi konumun işin içinde olduğu fikrini destekliyor.

İster evde, ister dışarıda, ister sokak kedisi olsun, tüm kedilerin bir yuva içgüdüsü vardır. Bununla birlikte, yön duygusuna sahip insanlar gibi, bazı kedilerin de diğerlerinden daha güçlü içgüdüleri olabilir ve eve giden yolu daha etkili bir şekilde takip edebilirler.

Kediler Yeni Bir Yuvaya Dönüş Yolunu Bulabilir mi?

Kedin bir taşınma sırasında veya taşındıktan kısa bir süre sonra kaybolursa, yeni yerini “ev” olarak kabul edecek kadar yerleşmemiş olması kesinlikle mümkün. Bazı kediler buranın yeni evleri olduğunu yalnızca birkaç gün sonra anlayacak, ancak bazılarının bu süre çok daha uzun olacaktır.

Patili dostun yeni yeri ‘evi’ olarak görüyorsa, manyetik haritayı ezberlemiş olabilir. Böylece yeni evine dönmek için bunu kullanabilir. Bununla birlikte, özellikle uzun süre orada yaşadıysa, kedinin senin eski evine geri dönme şansı da çok yüksek. Bazı raporlar, kedilerin %30’a kadarının eski evlerine geri dönmeye çalışacaklarını söylüyor.

Eski evin oldukça uzakta olsa bile, yeni sakinlerden ve eski komşularından gözcü olmalarını ve bölgeyi sık sık kontrol etmelerini istemen iyi olur.

Kediler Yıllar Sonra Evlerinin Yolunu Bulabilir mi?

Evet, kediler evden ayrıldıktan veya kaybolduktan günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra eve dönebilirler.

Lost Pet Research projesine göre kedilerin 2,5 yılda 50-80 mil, 6 ayda 38 mil, 10 günde 30 mil ve 21 günde 20 mil yol kat ettikleri bildiriyor.

Yani kedin kaybolursa, umudunu kaybetme. Hayvan barınaklarını kontrol etmeye ve eski komşularını düzenli olarak kontrol etmeye devam et. Çok şanslı olabilir ve kaybolduktan çok sonra kedinle yeniden bir araya gelebilirsin.

kaybolan kedi

Kediler Neden Kaçar?

Kediler birçok nedenden dolayı evden ayrılırlar, ancak nadiren “kaçarlar”. Pek çok durumda, kedilerin dikkati dağılır ve oradan uzaklaşır veya bir sorun bulmayı başarır.

Kedilerin dolaşmasının sebeplerinden bazıları şunlar:

  • Kısırlaştırılmamış olması ve kendine eş araması.
  • Bölgelerini bir mahalle kedisinden korumak için.
  • Avlanma. Bir kemirgeni kovalarken kedinin dikkati dağılmış veya bir komşunun tavuk kümesinde bir kemirgen zulası bulmuş olabilir.
  • Hastalık veya yaralanma. Kedin kendini iyi hissetmiyorsa veya yaralanmışsa, birinin bahçesinin gizli yerlerinin altında güvenlik aramış olabilir.
  • Yiyecek aramak. Bir komşu sokak kedilerini mi besliyor? Kedin beslenmenin yapılacağı yere seyahat edebilir. Daha kentsel alanlarda, kediler çöplüklere veya diğer “bedava” yiyecek kaynaklarına gidiyor olabilir.
  • Evin kalabalıklaşması. Evde yeni hayvanlar veya insanlar varsa, büyük ev onarımları, büyük değişiklikler (bir kedinin bakış açısından) veya istikrarsız bir ortam varsa, bazı kediler daha sakin bir bölge aramaya karar verir.

Bir Animal Control görevlisinin veya Humane Society grubunun kedini almış olması da oldukça olası. Bu kesinlikle birkaç telefon görüşmesine değer. Dostların ayrıca kedini bulmana yardımcı olacak mükemmel bir konumdalar.

Kediler Ölmek İçin Kaçar mı?

Bazı insanlar kedilerin ölmek için mi kaçtığını, yoksa öleceklerini bilip bilmediklerini merak eder. Gerçek şu ki, “öleceklerini bildikleri” için ayrılmıyorlar.

Bir kedi kendini iyi hissetmediğinde genellikle sessiz ve güvenli bir yer arar. Ne kadar hasta olurlarsa, güvenlik ihtiyacını o kadar fazla hissederler. Bir vahşi kedinin bakış açısıyla düşündüğünüzde, kendinizi iyi hissetmiyorsanız, yırtıcı hayvanlara karşı daha savunmasızsınız demektir. Ancak kedi mantığına göre, kimse hasta olduğunuzu bilmiyorsa ve kimse nerede olduğunuzu bilmiyorsa, güvende olmalısınız.

Genellikle hasta kediler evden uzağa gitmezler. Bunun yerine, bulabildikleri en sessiz, en güvenli yakın yeri ararlar. Yiyecek bulamayacak veya eve yürüyemeyecek kadar zayıflarsa, bu noktada ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler.

Kedin kayıpsa, evinin veya apartmanının altındaki, kulübedeki veya bir komşunun evinin etrafındaki tarama alanını kapsamlı bir şekilde kontrol et.

Kediler oldukça şaşırtıcı eve dönüş becerilerine sahip. Ancak kedin kayıpsa buna tek başına güvenmemek en iyisi. Mahalleni ve yerel barınakların yanı sıra evinin veya komşularının evlerinin çevresini kontrol etmeye devam et. Taşındıysan yeni kiracılarla görüş.

Önlem almayı da unutma. Seyahat ederken kedini güvenli bir şekilde muhafaza et. Hatta kısırlaştır ve mikroçip taktır. Taşındıysan, kedini yeni eviyle yavaşça tanıştır. Onun dışarı çıkmasına izin veriyorsan, dışarı çıkmasına izin vermeden önce bilmen gereken bir şey var. Onu yeni yerinde bir ay veya daha uzun süre içeride tutmayı dene. En az 30-60 gün tasmayla dışarı çıkmalarına da izin verebilirsin.

Paylaşan heymypet