Kavga Eden Kediler Nasıl Ayrılır?

Evini iki tüylü yaramazla paylaşanlar iyi bilir. Ya da bazen sokakta görürüz kavga eden kediler. Dertleri ne hiç anlamayız ancak aralarında büyük bir husumet varmışçasına birbirlerine girerler…

kavga eden kediler

Kediler kavga ederken çoğu insan ne yapacağını bilemez. Neyi paylaşamıyorlar da birbirlerinin gözlerini oymaya hazır hale geliyorlar ki acaba diye düşünür. Özellikle bu kavganın iki öznesi de evini paylaştığı can dostları ise, daha çok üzer.

Sakın çaresizliğe kapılma. Çünkü hem kısa vadede, hem de uzun vadede kedilerin kavga etmesini durdurmanın yolları var. Bu yazıda kedilerin kavga etmesini hem anlık olarak nasıl engelleyebileceğini birlikte keşfedeceğiz.

KEDİLER KAVGA EDERKEN NE YAPMALI?

İşte taptığın iki hayvan birbirlerine zarar veriyor! Resmen bıraksan birbirlerini oyacaklar… Muhtemelen ilk tepkin içgüdüsel olarak araya girip onları ayırmak olsa da, dikkatli olmalısın. Kediler kavga ederken bu şekilde müdahale edildiğinde daha da agresif olabilirler. Üstelik bu çaba sana fazlaca çizik ve tırmık olarak geri dönecektir. Zarar görmediğinden emin olmanı ve onları nazikçe ayırmaya çalışmanı öneririz. Peki ne yapmalı?

Dikkatlerini dağıt

Kediler kavga etmeye kendilerini çok kaptırabilirler. Öyle bir konsantre olurlar ki, şaşarsın. Ancak onların dikkatini dağıtmayı deneyebilirsin. Bayıldıklarını bildiğin bir oyuncak gibi bir şey bul ve onunla ses çıkar. Bu onların dikkatini çekecektir ve kavgayı durduracaktır.

Dövüşü durdurmak için araya girerken hatırlanması gereken en önemli şey şudur: sana zarar vermemelerine dikkat et ve kullandığın tekniklerle kedi(ler)i daha fazla strese sokmamaya çalış. Sen de sinirlenip ağır teknikler kullanma yani.

KEDİN YABANCI BİR KEDİYLE KAVGA EDİYORSA

Bazen kedin dışarıda dolaşırken başka bir kedi tarafından saldırıya uğrayabilir. Bu, özellikle kedin yumuşak huylu ve nazikse ve savaşması pek mümkün değilse ekstra endişe verir. Bu kavgalardan kaynaklanan yaralanmalar, veterinere birkaç kez gitmeyi gerektirebilir.

Bu durumda kedilerin kavga etmesini engellemenin en iyi çözümü, kediyi mümkün olduğunca içeride tutmaktır. Hava karardıktan sonra onu dışarı bırakmak özellikle daha tehlikelidir.

Kedini içeride tutamıyorsan, diğer kedinin birine ait olup olmadığını ve o kedinin zaptedilip edilemeyeceğini kontrol edebilirsin. Alternatif olarak, kedinin sıkıntıda olduğunu duyduğunda yardım etmek için dışarı çık. Çoğu tuhaf kedi bir insan görünce kaçar, bu yüzden dövüşü durdurmak için ortaya çıkman bile yeterli olabilir.

Kedi davranışları ile ilgili merak ettiğin diğer konular için seni buraya alalım.

Paylaşan heymypet