Kargalar Kaç Yıl Yaşar?

Kuzgunları ve kaleyi de içeren Corvus cinsinden Corvid ailesinin bir üyesi olan kargalar, beceriklilikleri ve zekalarının bir kombinasyonu ile en zorlu ortamlarda bile hayatta kalan inanılmaz derecede dayanıklı kuşlardır. Kargalar aslında Antarktika hariç her kıtada bulunabilir. Kargaların ömrü önemli ölçüde değişebilir. Peki kargalar kaç yıl yaşar?

Ortak adlarında ‘karga’ olan yaklaşık 35 kuş türü vardır. Bu kuşlar arasında yaşam beklentileri vahşi doğada sadece 4 ila 7 yıl arasında ve 22 yıl veya daha fazlası olarak değişmektedir. Leş kargası vahşi doğada tipik olarak sadece 4 ila 7 yıl yaşarken, Amerikan kargası yaklaşık 15 yıl ve Torres kargası 20 yıldan fazla yaşar. Esaret altında, kargaların yaşam beklentisi oldukça yüksektir. Tata adındaki dünyanın en yaşlı kargası 59 yaşına kadar yaşamış olabilir. Ama gerçekten kesin olarak bilinmiyor.

Kargalar kesinlikle uzun ve benzer büyüklükteki diğer birçok kuştan çok daha uzun bir yaşam sürme yeteneğine sahip olsalar da, yumurtadan çıkma sorunu ve yavru ölüm oranları, genel yaşam beklentilerini düşürür. Başka bir deyişle, çoğu karga 1 yaşına gelene kadar yaşamaz. Bazı veriler, %89’unun cinsel olgunluğa ulaşana kadar hayatta kalamayacağını gösteriyor.

Kargaların yaşam süreleri, neden bazılarının genç yaşta öldüğü, diğerlerinin neden uzun bir yaşam sürdüğü ve kargalar kaç yıl yaşar sorusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kargalar Normalde Ne Kadar Yaşar?

Birçok karganın ömrü 7 ila 8 yıl arasında değişir, ancak çok daha uzun yaşayabilirler. En uzun ömürlü kargalar, ılıman kışlar, az sayıda doğal yırtıcıyla karşılaşmış ve bol miktarda yiyecek bulunan ılık veya sıcak iklimlerde yaşayanlardır.

Bazı yaygın karga türlerinin yaşam süreleri aşağıdaki gibidir:

Amerikan Karga Ömrü

Vahşi doğada 7 ila 8 yıl, bazılarının ise 15 ila 30 yıla ulaştığı kaydedildi. Tata adlı en yaşlı Amerikan kargasının 59 yaşında olduğu ve bazı kuş bilimcilerin bu konuda hemfikir olduğu bildirildi.

Leş Kargası Ömrü

Vahşi doğada 4 ila 7 yıl, bazılarının ise 12 ila 14 yıla ulaştığı kaydedildi.

Torresian Karga Ömrü

Çok az güvenilir veri olmakla birlikte, vahşi doğada yaklaşık 20 yıllık yaşam beklentisinin mümkün olduğu düşünülüyor.

Kapşonlu Karga Ömrü

7 ila 9 yıl civarında. Vahşi doğada kaydedilen en eski Kukuletalı karga 14 yaşına kadar yaşadı.

Görünüşe göre, belki de Torres kargası dışında, kargaların ömrü vahşi doğada nadiren 15’i aşıyor. 7 ila 8 yıl, tüm kargalar için daha doğru bir tahmindir. Karga gibi benzer büyüklükteki Passerine kuşları için 7 ila 8 yıl bile takdire şayan bir yaşam süresidir. Ancak 15 yıl son derece uzun bir ömürdür.

Kargalar Vahşi Doğada Ne Kadar Yaşar?

Çoğu karga 1 yaşına kadar yaşamaz. 2 ila 4 yıl süren cinsel olgunluk sürecine erişemeden ölür. Amerikan kargalarının hayatta kalma oranları üzerine yapılan bir araştırma, yaklaşık %89’unun üreme çağına kadar hayatta kalamadığını buldu. Yirmi Torres kargasından sadece biri bağımsızlıklarının ilk yılında hayatta kalır.

İlk yıllarında hayatta kalan kargalar 10 ila 15 yıllık uzun ömürler yaşayabilirler, ancak 7 ila 8 yıl daha yaygındır. Leş kargası gibi bazı türler sadece 4 ila 7 yıl yaşama eğilimindedir.

Kargalar Esaret Altında Ne Kadar Yaşar?

Bu tamamen farklı bir soru! Esaret altında, kuşlar tipik olarak, yırtıcı hayvanlar, parazitler, enfeksiyonlar ve hastalıklar dahil olmak üzere genç yaşlarında hayatlarını tehdit eden tehlikelerin çoğundan kaçınırlar. Kargalar, vahşi doğada olduğu gibi esaret altında iki kat daha uzun süre yaşarlar.

Amerikan kargalarının esaret altında 25 yıldan fazla yaşadıkları sık sık kaydedilmiştir. Leş kargasının bile 20 yıl kadar yaşadığı kaydedildi.

Tata, 59 yaşında en uzun yaşayan karga rekorunu elinde tutuyor. İddiaya göre karga 1947’de doğdu ve 2006’da Bearsville’deki Woodstock mezrasındaki evinde öldü. Kuşbilimciler bu konuda şüpheciler. Ancak kargaların olağanüstü uzun ömürler yaşamak için genetik potansiyele sahip oldukları konusunda da hemfikirdirler.

Kargalar Hangi Sebeplerden Dolayı Ölür?

Çoğu karga yavru olarak ölür. Hastalık, diğer yırtıcı hayvanlar ve açlık en büyük sebeplerdir. Amerikan kargası gibi bazı karga türleri, yalnızca bir yıl içinde yerel karga popülasyonlarının %75’ini yok ettiği bilinen Batı Nil Virüsü de dahil olmak üzere viral enfeksiyonlara karşı özellikle hassastır.

Bir Karganın Avcısı Kimdir?

Çeşitli şahinler, baykuşlar ve kartallar kargaları avlar. Genç kargalar; rakunlar, vizonlar, tilkiler, yaban kedileri ve akbabalara kadar birçok yırtıcı hayvan ve kuş dahil olmak üzere daha birçok tehditle karşı karşıyadır.

Kargalar Üzülür Mü?

Kargalar ve saksağan gibi diğer pek çok karganın ölüleri için ‘cenaze’ düzenlediği sıklıkla görülür. Bu durum, gerçek bir cenazeye esrarengiz bir şekilde benziyor. Çoğu zaman, düşmüş yoldaşlarını ciddi bir şekilde anıyor gibi görünen katılımcılar arasında eşzamanlı hareketler içeriyorlar.

Hatta neredeyse, çiçek ya da çelenk bırakır gibi, taçyaprakları ve çimen bıçakları getiren kargalar bile görülmüştür. Bu anlatılar kulaktan kulağa söylenmiş gibi gelse de, ki muhtemelen öyledir. Ama bilimsel olarak da belgelenmiştir.

Bu davranış için mistik bir teori olarak, kargaların, ölüm nedenini keşfetmelerine ve öğrenmelerine izin veren, neredeyse bir ölüm sonrası gibi vücudu incelemeye yönlendiren marazi bir büyüye sahip olmalarıdır. Kargalar son derece zeki olduklarından, kargaya ne olduğu hakkında, ister yakındaki bir avcının saldırısı, ister hastalıktan ölüm olsun, bilgi çıkarabilirler.

Araştırmalar, kargaların, ölüleriyle bir ilgisi olanların, (örneğin potansiyel bir yırtıcı) kargalar, bölgelerindeki o yırtıcıyı tekrar tespit ettiklerinde, bir dizi uyarı çağrısı yoluyla birbirleriyle iletişim kurarlar.

Ölüleri için yas tutan romantik karga anlayışı, özellikle üreme mevsiminde nekrofili gözlemleriyle de çarpıtılabilir. Bunun hormonal olarak bir motive olduğu düşünülmektedir.

Yasın bir bileşeni olup olmadığı hala büyük ölçüde bir gizemdir. Kargalar muhtemelen böyle bir duyguyu bir şekilde deneyimleyecek zihinsel yetilere sahiptir. Ancak kesin olarak öğrenmek çok zordur.

Bilinen En Eski Karga Kimdir?

Tata adındaki erkek karga, bilinen en yaşlı karga olma potansiyeline sahiptir. 1947’de doğan Tata, 2006’da Bearsville’deki evinde öldü. Bu da onun öldüğünde 59 yaşında olduğunu gösteriyor. Tata’nın olağanüstü ömrü resmi olarak doğrulanmasa da, onun son derece yaşlı, artritten muzdarip ve katarakttan kör olduğu kesindir.

Sahipleri, ölümüne kadar hala çok bilinçli ve enerjik bir kuş olduğunu, hatta dışarıdaki diğer kargalara bile seslendiğini söyledi.

Tata, bakıma alınmadan önce Long Island mezarlığında yaralandı. 2001 yılında mülkiyeti yeni bir sahibine devredilene kadar eski sahipleriyle birlikte, ölümüne kadar orada kaldı.

Hikayede kesinlikle Tata’nın çok yaşlı bir kuş olmadığını gösteren hiçbir şey yoktur. Sadece anekdotlardan 59’un gerçekten mümkün olduğu görülmektedir.

Kuzgunlar esaret altında 60 yıl yaşarlar ve kuzgunlar ile kargalar arasında melezleşme vakaları vardır. Bu yüzden belki de Tata, herhangi bir karganın en uzun hayatını yaşamasına izin veren o küçük ekstra DNA’ya sahipti.

Karga Ömrü Soru & Cevap

Leş kargaları ne kadar yaşar?

Leş kargaları, en kısa ömürlü kargalar arasındadır. Birçok durumda yaklaşık 4 ila 6 yıl yaşar. Ancak on yıl yaşamaları da mümkündür. 4 ila 6 yıl bile, kendi boyutlarındaki kuşlar için ortalama veya ortalamanın biraz üzerindedir. On yıl gerçekten çok uzun bir ömürdür.

Amerikan kargaları ne kadar yaşar?

Vahşi doğada, Amerikan kargaları tipik olarak 7 ila 8 yıl yaşar. Bazılarının 15 yıl yaşadığı kaydedildi. 30 yıl yaşayan bir Amerikan kargasının doğrulanmamış bir hesabı var.

Alaca kargalar ne kadar yaşar?

Alaca kargalarının ortalama yaşam beklentisi hakkında çok az veri vardır. Ancak kargaların daha uzun yaşamlarından bazılarını ortalama 12 ila 20 yıl arası oluşturur. Bu, Torres kargasına benzer ve muhtemelen tipik aralıklarının (Afrika ve Avustralya) daha sıcak iklimlerini temsil eder.

Bir karga 500 yıl yaşar mı?

500 yaşına kadar hiçbir kuş yaşayamaz. Aslında hiçbir karasal hayvan 500 yaşına kadar yaşayamaz. Şimdiye kadar kaydedilen en eski hayvan, yaklaşık 500 yıl yaşayabilen quahog istiridyesidir.

Kuzgunlar ne kadar yaşar?

Kargalarla aynı aileden ve aynı cinstendir, ancak benzerliklerine rağmen, yine de çok farklı kuşlardır.

Kuzgunlar kargalardan daha uzun ömürlüdür ve gezegendeki en uzun ömürlü ötücü kuşlar arasındadır. Düzenli olarak 15 yıl yaşarlar, genellikle 20 yaşına ulaşırlar. Esaret altında, kuzgunlar 60 yıl yaşarlar. Ayrıca kuzgunların bebeklerinin hayatta kalma oranı daha yüksektir. Kabaca yarısı olgunluğa kadar hayatta kalır.

 

Paylaşan heymypet