Kara Kediler Hakkında Hiç Bilmediğiniz 5 Gerçek

Kara kedi diyince akla ilk gelenler Cadılar Bayramı, büyücülük, kötü şans oluyor… Ne saçma değil mi? Bizce bu güzel yaratıkların bu işlerle tek ilgisi, ‘büyüleyici’ bir güzelliğe sahip olmaları…

kara kediler

Kara kediler bu dünyadaki en çok hakkı yenen güzelliklerden biri herhalde. Adları çıkmış dokuza, asla inmez sekize. Yüz yıllar öncesinden itibarları öyle sarsılmış ki, bugün hala haklarındaki spekülatif inançlar sürüyor. Bazı ülkelerde itibarının kötü olduğuna aldanma. Kimi kültürlerde de şans getirdiklerine inanırlar. Üstelik Orta Çağ’a dek uzanan uzuuun bir geçmişleri vardır.

Bu muhteşem canlılar hakkında hiç duymadığın 5 şaşırtıcı gerçeği paylaşacağız.

1. Kara Kediler ve Cadılar Bayramı İlişkisi

Kara kediler tam anlamıyla Cadılar Bayramının sembollerinden. Peki ama neden? Orta Çağ’dan beri kara kedileri Şeytanla, cadılarla ve büyücülükle ilişkilendirdiler. Bazı insanlar kara kedilerin cadı olduğuna inanacak kadar ileri gitti. Bu yaygın hurafe, kara kedilerin ve hatta bazen sahiplerinin korkunç bir şekilde topluca öldürülmesine yol açtı. Cadı olduklarını düşündükleri için de Cadılar Bayramı simgesi haline getirdiler.

Geçmişte bir sürü ürkütücü şeyi temsil etmenin yanı sıra, kara kedi korkusu bugün hala sürüyor.

2. Kara Kediler Aşk Hayatını Canlandırmaya Yardımcı Olur

Ölene kadar kedileriyle yalnız yaşayan müzmin bekar tasvirini unut. Dünyanın bazı yerlerinde, kara kedilerin aslında aşk hayatlarını iyileştirdiğine inanılıyor.

Örneğin Japonya’da kara kedileri olan bekar kadınların daha fazla talip çektiğine inanıyorlar. Büyük Britanya’nın İngiliz Midlands bölgesinde de kara bir kedi ideal bir düğün hediyesidir. Çünkü geline iyi şans ve mutluluk getirdiklerine inanırlar.

3. Renkleri Onları Hastalıklara Karşı Koruyor

2000’li yılların başında Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki araştırmacılar, kedilerin siyah tüylere sahip olmasına neden olan genetik mutasyonların onları hastalıklara karşı bir ölçüde koruduğunu keşfettiler. Aslında mutasyonlar, bazı insanlara HIV direnci sunan aynı genleri etkiler.

Kediler bizimle ortak bazı sağlık sorunları yaşamaya yatkın. Örneğin kanser, HIV ve Alzheimer’a benzer bilişsel işlev bozukluğu vb…  Araştırmacılar, kedilerin hastalıklara direnmek için nasıl evrimleştiğini anlayarak, potansiyel olarak insanlarda da hastalığı nasıl önleyeceklerini öğrenebilirler.

4) Kara Kediler Renk Değiştirebilir

Kara kedin güneşte uzanmayı seviyor mu? Hangi kedi sevmez ki? Sıkı dur: bu onun rengini değiştirecektir! Çünkü UV ışınları kedinin kürkündeki siyah pigmenti parçalayarak onu paslı bir renge çevirme etkisine sahip. Etkilenen kürkün rengi solmaya devam edecek, ancak bir kez döküldüğünde yerini tekrar taze siyah kürk alacaktır.

5) Bazı Kültürlerde Kara Kedi Görmek İyi Şans Demektir

Kuzey Amerika’da ve ülkemizdeki insanlar kara kedileri kötü şansla ilişkilendirir. Neyse ki dünyanın diğer bölgelerinde durum böyle değil. İskoçya’da kapı eşiğinde beliren kara kedi, paranın yolda olduğu anlamına gelir. Fransızlar kara kediler ve finansal zenginlik arasında benzer bir ilişki kurar. Almanya’da da önünüzden kara bir kedi geçerse, bu o gün şanslı olduğunuza işarettir.

Paylaşan heymypet