Kaplumbağaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bir kaplumbağa ile birlikte yaşayan herkesin aklına mutlaka şu soru gelmiştir: Bu hayvan dişi mi yoksa erkek mi? İlk bakışta bunu anlamak çok kolay olmasa da bazı ipuçları kaplumbağaların cinsiyeti konusunda fikir verebilir. İşte kaplumbağaların cinsiyetini anlama konusunda işine yarayabilecek bazı detaylar.

Kaplumbağaların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

KAPLUMBAĞALARIN CİNSİYETİ NEYE GÖRE OLUŞUR?

Öncelikle şunu söyleyelim kaplumbağa cinsiyeti yumurtanın kuluçka süresinde bulunduğu ortamın sıcaklığına göre değişiyor. Serin ortamlarda olgunlaşan yumurtalardan çıkan kaplumbağalar erkek olurken, sıcak ortamlardaki yumurtalardan dişi kaplumbağalar çıkıyor.

Eğer sahiplendiğin kaplumbağa kuluçka süresince sıcaklık kontrollü bir ortamda bulunduysa, cinsiyetini kolayca tahmin edebilirsin. Ancak yumurta aşamasında kaplumbağanın bulunduğu ortamı ve sıcaklığı bilmiyorsan da bazı işaretlere bakarak kaplumbağaların cinsiyetini anlayabilirsin.

Özellikle kızıl yanaklı su kaplumbağası gibi bazı türlerin dişileri ve erkekleri arasında bariz farklar bulunur. Bu farklara geçmeden önce dişi ve erkek kaplumbağalar için isim önerilerimize de bir göz atabilirsin.

KABUKLARA BAKARAK

Kabuk büyüklükleri birçok dişi ve erkek kaplumbağa cinsel olgunluğa erişene kadar pek belirgin değildir. Dahası beslenme de kabuk büyüklüğünü etkiler. Kızıl yanaklı su kaplumbağalarının erkekleri cinsel olgunluğa 2-5 yaş civarında ve 10 santimetre boyundayken erişir. Dişiler ise 5 ila 7 yaş arasında bu noktaya gelirler ve boyları 15-18 santimetre civarında olabilir. Birçok türün dişileri erkeklerinden daha iri olur ancak büyüklük farkları türlere göre değişebilir.

Örneğin anavatanı Afrika olan sulcata kaplumbağalarının dişileri 50 kilo, erkekleri ise 100 kilo ağırlığına ulaşabilir. Deniz kaplumbağalarında dişiler ve erkekler aynı boyutlara ulaşırlar. Kabuk büyüklüğüne bakarak cinsiyet tespiti yapmak için hayvanın tamamen erişkinliğe ulaştığından emin olmak gerekir.

Kabuğun “plastron” adı verilen alt yüzeyi de kaplumbağanın cinsiyetini belirlemekte önemli bir işarettir. Erkek kaplumbağaların plastronları içbükey bir yapıdayken dişilerinki düzdür. Bu hem kaplumbağaların çiftleşmesini kolaylaştıran hem de dişilerin yumurtaları içlerinde tutmaları için alan yaratan bir yapıdır.

Kaplumbağaların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

PENÇELERE BAKARAK

Dişi kaplumbağalar ön ayaklarında kısa ve küt pençelere sahiptir. Erkekler (özellikle de kızıl yanaklı su kaplumbağaları ve diğer su kaplumbağaları) ise ön ayaklarında daha uzun pençelere sahiptir. Bunun sebebi de erkeklerin dişilerini tavlamak için pençelerini kullanmasıdır. Aynı zamanda erkekler çiftleşme esnasında bu pençelerle dişilerin kabuklarına tutunurlar.

KUYRUKLARA BAKARAK

Kaplumbağaların cinsiyetini anlamanın en yaygın yolu kuyruk uzunluğuna bakmaktır. Dişi kaplumbağaların daha kısa ve ince kuyrukları vardır. Erkekler ise daha uzun ve kalın kuyruklara sahiptir. Erkeklerin kloak açıklığı da dişilere kıyasla kuyruğun ucuna daha yakındır. Farklı cinslerden birden fazla kaplumbağan varsa kuyruklarını kıyaslayarak bu ayrımı gözlerinle görebilirsin.

DESENLERE VE RENKLERE BAKARAK

Dişi erkek fark etmeksizin tüm kızıl yanaklı su kaplumbağalarının yeşil vücutları parlak sarı çizgilerle kaplıdır. Ancak başka bazı renk özelliklerinden bahsedebiliriz. Örneğin plastronlar sarı üzerine dağınık koyu renk desenlere sahiptir. Kuyruklar, bacaklar ve kafalarda ise yeşil üzerine kalın sarı çizgiler bulunur. Yaşlanan kızıl yanaklı su kaplumbağalarının renkleri koyulaşır ve sarı desenleri kaybolmaya başlar. Bu koyulaşma erkeklerde daha yaygındır.

Desenli kutu kaplumbağalarının da dişileri kahverengi ya da sarı gözlere sahipken erkekleri kırmızı gözlüdür. Erkeklerin kafaları yeşilimsi, bacak pulları kırmızı veya turuncudur. Dişilerde ise kafalar kahverengi bacak pulları sarıdır.

https://heymypet.com/kaplumbagalar-ne-kadar-yasar-kaplumbagalarin-yasam-surelerini-belirleyen-faktorler/

Paylaşan heymypet