Kaldırım Köpeğini Yürütmek İçin Çok mu Sıcak?

Köpeğimizi sıcak havalarda yürüyüşe çıkarmak her bakımdan sıkıntı doğurur. Sıcaktan etkilenmemesi için elinden geleni yapman gerekir. Kaldırımlar da sıcak havalarda büyük bir sorun. Kaldırım köpeğini yürütmen için çok sıcaksa, patilerinin zarar görmemesi için uygulaman gereken bazı adımlar var.

kaldırım köpeğini

 

 

Kaldırım köpeğini yürütmek için çok mu sıcak? Bunun sebebi, sıcak havalarda havanın derecesinden daha fazla sıcaklığı içerisinde tutuyor olması. Bu nedenle dışarısı sıcak olduğu zaman zemin potansiyel olarak pati yastıklarında yanıklara neden olur. Bir köpeğin patilerinin yanmasını nasıl önleyeceğini bilmek, yanma ve rahatsızlık oluşmasını önlemede çok önemli.

Köpek Patilerinin Anatomisi

Köpeklerin kısmen kürkle kaplı olabilen patileri olur. Ancak bu tüylü kaplamadan yoksun pati yastıkları da var. Pençe pedleri, ayakları pürüzlü yüzeylerden korumak, şok emilimi ve çekiş sağlamak için harika bir uzuv. Ancak yanıklara karşı bağışıklığı olmaz. Köpeklerin her ayağında yerle temas eden beş pati yastığı ve ön uzuvlarında genellikle yerle temas etmeyen 2 ek yastık olur. Her pati yastığı kalın deri, yağ ve bağ dokusundan oluşur.

Kaldırım Zemini ve Hava Sıcaklıkları

Herhangi asfalt veya sokak yüzeyi, ısınma söz konusu olduğu zaman, köpeğin üzerinde yürüyemeyeceği kadar ısınması mümkün. Düşünüldüğünün aksine, havanın sıcaklığı ile kaldırımın sıcaklığı aynı olmaz. Bu, zeminin dışında ısındıkça pati yastıkları için güvenli olmayan haşlama sıcaklıklarına yaklaşabileceği anlamına gelir.

Asfalt sıcaklıkları hava sıcaklığından çok daha yüksek olur (rüzgarsız, düşük nemli ve doğrudan güneş ışığı altındayken). Bu nedenle kaldırım ve hava sıcaklıkları arasındaki farkın farkında olmak önemli.

Yanık Ne Zaman Oluşur?

Bir yanığın ne zaman ve nasıl meydana geldiğini birçok faktör etkiler, ancak 130 Fahrenheit derecenin üzerindeki sıcaklıklarda, cilt sadece 60 saniye içinde termal yaralanma belirtileri gösterecektir. Bu, hava sıcaklığı 80 derece Fahrenheit’in üzerindeyse, kaldırımın üzerinde yeterince uzun süre durması durumunda bir köpeğin ayaklarını yakacak kadar sıcak olabileceği anlamına gelir.

kaldırım köpeğiniKaldırımda Yürümemesi Gereken Alternatifler

Köpeklerin egzersize ihtiyacı olur. Bu nedenle hava kaldırımda yürümek için çok sıcaksa, köpeğin için gerekli enerjiyi başka nasıl sağlayabileceğini merak etmen doğal. Kaldırımda yürümeye en basit alternatif çim veya toprakta yürümek olur. Bu yüzeyler sert kaldırım kadar ısınmaz ve genellikle üzerinde yürümek daha güvenli. Üzerinde yürüyecek çim yoksa, gölde yüzmeyi, evin içinde “yürüyüş” yapmayı, çimenlik bir bahçede oynamayı ve köpek parkında biraz zaman geçirmeyi düşün. Sıcak havalarda fiziksel eforun sıcak çarpması risklerini beraberinde getireceğini unutmamak önemli. Bu nedenle sıcak bir günde egzersiz yapmadan önce köpeğinin kişisel sağlık sorunlarını hesaba kat.

Kaldırım Yanıklarını Önleme

Kaldırımda yürümek kaçınılmazsa, köpeğinin patilerini yanıklardan korumak için seçenekleri değerlendir. Köpek ayakkabıları, çorapları ve patikleri ilk başta herkese saçma gelir. Ancak köpek patilerini yaralanmaya karşı korumanın basit ve etkili yolları. Bazıları diğerlerinden daha hantal olan çeşitli stiller ve boyutlar mevcut. Köpeğin ayakkabı, çorap veya patik giymeye alışkın değil mi? Yürüyüşe çıkmadan önce bunlara alışması için zaman tanıman gerekir. Evdeyken köpek ayakkabılarını köpeğine giydir ve rahat yürümeyi öğrenmesine izin ver.

Pati ‘waxı’ ayakkabı veya bot giymek istemeyen bir köpeğe başka bir alternatif. Özel ‘wax’ yürümeden önce köpeğin patilerine kolayca sürülür ve saniyeler içinde kuruyarak koruyucu bir bariyer oluşturur. Çoğu pençe ‘waxının’ yalnızca birkaç günde veya haftada bir uygulanması gerekir.

Son olarak, köpeğini kaldırımın ısınma şansı bulamadan önceki günün erken saatlerinde veya günün ilerleyen saatlerinde yürüyüşe çıkarmak doğru olur. Bazen köpeğini güvende tutmak için tek yapman gereken yürüyüş programını değiştirmek.

Köpeği Kaldırımda Yürütmek Ne Zaman Güvenli Olur?

Kaldırımın bir köpeğin yürümesi için ne zaman güvenli olduğunu tam olarak bilmek zor. Ancak hava sıcaklığı 24 derece veya daha soğuksa endişelenmene gerek yok. Bu sıcaklığın üzerindeyse, üzerinde yürümek için çok sıcak olup olmadığını kontrol etmek için bir lazer sıcaklık tabancası kaldırıma doğrultmak sorunu cevaplar. Kaldırımın köpeğinin üzerinde yürüyemeyeceği kadar sıcak olup olmadığını anlamanın bir başka basit yolu da çıplak elini üzerine koyup 10 saniye orada tutmaya çalışmak. Elini 10 saniye veya daha az tutamayacağın kadar sıcaksa, köpeğinin üzerinde yürüyemeyeceği kadar sıcak demek oluyor.

Paylaşan heymypet