Kakadular Hakkında Büyüleyici Gerçekler

Kakadugiller familyasını oluşturan on yedi türe sahip bu geniş ailenin derinliklerine iniyoruz. Hazırsan kakadular hakkında büyüleyici gerçekler hakkında konuşacağız!

kakadular hakkında

 

 

Kakadular, gösterişli ve dinamik kişilikleri olan çok popüler evcil kuşlar. Bu kuşlar, başlarının üstünde sergiledikleri tüylerin hayranı olarak bilinse de, kuş severlerin odaklanabileceği pek çok eğlenceli ve büyüleyici kakadu gerçekleri var. İşte kakadular hakkında bilmen gerekenler.

21 kakadu türünün tamamı Okyanusya’ya özgü. Özellikle kakadular Avustralya, Yeni Zelanda ve Yeni Gine dahil olmak üzere Avustralasya’da yaşar. Ayrıca Endonezya ve Solomon Adaları’nda da bulunurlar.

Velcro (Cırtcırtlı) Kuşlar

Bebekken elle beslendiği ve uygun şekilde evcilleştirildiği takdirde, kakadular sahipleriyle ömür boyu sürecek son derece güçlü bağlar kurar. Aynı zamanda en sevecen papağan türlerinden biri olarak da bilinirler. Bölgesel olarak “cırtcırtlı” kuşlar olarak da adlandıran yerler de var.

Kuşlar sahiplerinin sevgisini arzular ve her zaman onların üzerinde veya yakınında olmayı tercih ederler. Evcil hayvanın ihtiyaç duyduğu zamanı ayırabilmen çok önemli. Her gün en az iki saat, hatta daha fazla süreyle onlarla ilgilenmek ve sosyalleşmek gerek

3 Yollu Isırık

Kakadunun vücudunun en belirgin özelliklerinden biri (etkileyici tepelerinin yanı sıra) gagalarının alt çeneleri.

Bir kakadunun alt çenesine yakından bakarsan, “alt dudak” bölgesinde belirgin “U” şeklinde bir bölgenin eksik olduğunu fark edeceksin. Bu kepçe şeklindeki özellik, kakadunun “üç yönlü” ısırık olarak bilinen şeye sahip olmasını sağlar. Yiyecekleri, dalları ve hatta ebeveynlerinin parmaklarını sıkıştırırken gagalarına ekstra güç verir.

Kakadular bu özelliğinden dolayı, benzer büyüklükteki diğer kuşlara göre daha acı verici ve zarar verici ısırıklar verme kapasitesine sahip. Potansiyel sahiplerin akılda tutması gereken bir şey.

kakadular hakkındaYüksek ve Vokal

Tüm papağanlar çığlık atar, ancak kakadular çok gürültülü. Bir kakadunun temas çağrısı bir kilometre veya daha uzak bir mesafeden duyulur. Bu, özellikle vahşi doğada doğal olarak seslenecekleri sabahın erken saatlerinde ve gün batımına yakın saatlerde geçerli.

Kakadular son derece gürültülü seslere sahip oldukları için küçük alanlarda yaşayan insanlara önerilmez.

Dimorfik

Çoğu kuşun aksine kakaduların çoğu dimorfik olur. Yani erkek ve dişiler neredeyse aynı. Bu tüylü arkadaşının cinsiyetini bilmeyi çok zorlaştırır.

Bazı kakadu türlerinin cinsiyetleri arasında çok ince farklılıklar olur. Örneğin erkekler dişilerden biraz daha büyük veya tüyleri biraz daha kalın olur. Ancak bu farklılıkları fark etmek için yan yana iki kakaduya sahip olman gerekir.

Çoğu kakadu için gözler, kuşun cinsiyetinin sırrını taşır. Dişilerin gözleri genellikle açık renkliyken, erkeklerin irisleri koyu olma eğiliminde.

Ancak kuşunun cinsiyetini öğrenmenin tek gerçek yolu DNA testi yaptırmak. Eğer bunu çok merak ediyorsan…

Obeziteye Eğilimli

Evcil kakaduların kilo alma ve obezite eğilimi var. Bunu önlemek için kuşunun diyetini dikkatle izlemen önemli.

Kakadu sahipleri genellikle kuşlarına tohuma yalnızca minimum düzeyde erişim sunmaları konusunda teşvik edilir. Bunun yerine kuşunu çeşitli taze, kuşlar için güvenli meyve ve sebzelerle beslemek en iyisi. Ayrıca fındık ve ekmek gibi ürünleri ikramlar için ayır ve bunları bir kuşun günlük yemek tekliflerine dahil etmekten kaçın.

Her bir kuşun vücut durumuna bağlı olarak, bir kuş veterineri daha spesifik beslenme önerileri de sunar.

Yaramaz Bir Doğa

Kakadular çok sevgi dolu ve sadık evcil hayvanlar olsa da yaramaz bir yanları da var. Çiğnemeyi severler ve şans verilirse kötü inşa edilmiş bir kafesi yok ederler.

Kuşuna yeterli ilgiyi göstererek ve dikkatini dağıtacak oyuncaklar sağlayarak kontrol altında tutman mümkün. Kuşu aşırı şımartmamak önemli. Böylece senden daha fazlasını ister ve uzakta olduğun sürede yalnız zaman geçirirken sorun yaşamaz. Sınırlarını erkenden belirle.

Paylaşan heymypet