Kadınların Annelik İçgüdüsü Evcil Hayvanları Da Kapsıyor!

Kadınların annelik içgüdüsü meğer ne kadar kuvvetliymiş! Araştırmalara göre kadınlar, evcil hayvanlarını tıpkı kendi bebekleri gibi görüyor. Araştırmanın detayları hemen aşağıda!

Kadınların annelik içgüdüsü

Evcil hayvanına “bebeğim” veya “yavrum” diye seslenen kadın erkek birçok insan var. Hatta uzun süredir kullandığımız “evcil hayvan ebeveyni” diye bir kavram bile var. İşin ilginç yanı, bu hitap şekillerinin hiçbiri lafta değil! Araştırmalara göre evcil dostlarımızı biyolojik olarak yavrularımız, çocuklarımız veya bebeklerimiz gibi görüyoruz. Kadınların annelik içgüdüsü bir kez daha iş başında!

Massachusetts General Hospital’da (MGH) yürütülen araştırmaya göre araştırmanın ekip lideri Lori Palley, “Evcil hayvanların insanların sosyal, duygusal ve hatta fiziksel sağlığına doğrudan katkısı olduğunu biliyoruz. İşin tuhafı, evcil hayvanlar oksitosin salgılamamıza da yol açıyorlar. Bu hormon, annelik bağının kurulmasında büyük önem taşıyor. Artık nörolojik tepkimeleri daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Bu sayede evcil hayvanını seven kadınlarda bu annelik bağının oksitosin sayesinde tetiklendiğini gördük.” dedi.

Peki bu test aşamasında neler olup bitti? Hemen anlatalım. Araştırmacılar 2-10 yaş aralığında çocukları ve 2 yıldır da köpekleri olan kadınları tespit etti. Sonra da evlere giderek çocuklarla köpeklerin fotoğraflarını çekti. Devamında ekip, kadınları araştırma merkezine davet etti. Burada manyetik bir cihazla annelerin beyin dalgalarını gözlemlediler. Annelere hem tanımadıkları yabancı çocukların ve köpeklerin, hem de kendi evlatlarının fotoğraflarını gösterdiler. Sonuç: Kendi çocuklarını gördüklerinde yaydıkları beyin dalgası, kendi köpeklerini gördüklerinde yaydıklarıyla neredeyse aynıydı. Özellikle bağ kurmayla alakalı beyin bölgesi, her iki fotoğrafta da aktifleşti. Böylelikle araştırmacılar, kadınların annelik içgüdüsü evcil hayvanları da kapsıyor çıkarımını yaptı.

evcil hayvan anneliğinin en güzel 7 yanı

KADINLARIN ANNELİK İÇGÜDÜSÜ EVRİMSEL SÜREÇLE ALAKALI

“Öncelikle belirtelim ki bu küçük çaplı bir araştırma. O yüzden her kadını kapsamayabilir. Yine de bulgularımız gayet tutarlı. Bu insanlığın yıllardır sürdürdüğü evrimsel süreçle de alakalı. Kadınların beyinlerindeki bağ kurma fonksiyonu daha gelişkin. Bundan ötürü çocuklarıyla da, köpekleriyle de rahatlıkla bağ kurabiliyorlar. Tekrar hatırlatalım tabii: Bu her kadın için geçerli değil.” dedi Palley.

Araştırmayla ilgili bir sonraki adım, katılımcı sayısını artırmak ve genişletmek. Çocuksuz kadınlar, babalar ve evlatlık edinen ebeveynler de araştırmaya dahil olacak. Böylelikle karşılaştırma imkanı doğacak ve bugular hepten netleşecek.

Şimdi sorumuz şu şekilde: Bu araştırmanın sonuçları seni şaşırttı mı? Yoksa zaten bildiğin, gözlemlediğin ya da hissetiğin bir şeyi iyice pekiştirmeni mi sağladı. Bu arada evrimsel süreç demişken, köpeklerin evrim süreciyle ilgili yazımıza göz atmak ister misin? Meğer yeme alışkanlıklarımız dostlarımızın evcilleşmesi açısından büyük rol oynamış…

Paylaşan heymypet