Joy ve Bas Ekolojik Hatalarımızı Telafi Etmeye Gönüllüler!

Patili dostlarımız Joy ve Bas bu dünyaya bizim sahip çıktığımızdan çok daha fazla sahip çıkıyor. Hepimizin ilk görevi çevremizi temiz, atıklarımızı ise sınırlı tutmakken hangimiz bu konuya gereken önemi gösteriyor? Köpek dostlarımızın bizim yerimize bu işi üstlendiğini düşündüğümüzde yanıt belli.

Joy ve Bas

Joy ve Bas sadece dünyalar tatlısı iki köpek değil, aynı zamanda birer kahraman! Hatta insanlık adına insanlardan daha fazla emek verdiklerini bile söyleyebiliriz. Plastikle mücadele ve geri dönüşüm konusunu hepimiz onlar kadar ciddiye alsak keşke. Dünyamızı ancak bu şekilde kurtarabiliriz çünkü. Sıcakların önlenemez şekilde artması, canımızı derinden yakan orman yangınları ve kuraklıklara sebep oluyor. Biz evlerimizde dünyamızın yok oluşuna katkıda bulunup olan biteni izlerken bu çevre dostu ikili bizim yanlışlarımızı telafi etmekle meşgul. Onların adanmışlığından çıkarmamız gereken birçok ders var.

Hollandalı patili dostlarımız ve ebeveynleri Alex van Eck, doğanın tahribatını görünce hemen harekete geçiyorlar. Yaptıkları ilk iş, Enjoy Cleaning Up isminde gönüllülük esasına dayanan bir sivil toplum kuruluşu kurmak. Alex’in bu fikri edinme yöntemi bizlere aşina gelebilir: bir gün tatildeyken tatilcilerin sahile bıraktığı çöp yığınını görmüş duyarlı adam. Bu görüntüye dayanamayarak harekete geçmesi gerektiğini fark ettiğini söylüyor. Bir de bizim sahillere gelseydi ne olurdu acaba…

JOY VE BAS ÇÖP TOPLARKEN YÜRÜYÜŞ DE YAPIYOR, SAHİPLERİYLE VAKİT DE GEÇİRİYOR!

Joy ve Bas

Peki patili dostlarımız Joy ve Bas bu projeye hangi noktada dahil oluyor? Yanıt basit: hem sahipleriyle vakit geçiriyorlar, hem de bu macera onlar için egzersiz anlamına geliyor. Dememiz o ki köpeklere hava hoş! Alex köpeklerini plastik şişe bulup getirme konusunda eğitmiş. Hal böyle olunca bu şirin üçlü her yürüyüşe çıktığında onlarca pet şişe topluyorlar.

“Çevreyi temizlemek için tek başıma çıktığım yürüyüşler biraz sıkıcı oluyordu. İşin içerisine köpeklerimi dahil ettiğimde ise her şey değişti. Üçümüz birlikte o kadar eğleniyoruz ki! Üstelik köpekler sürekli bir şeyler bulup getirdiklerinde benden övgü alıyorlar. Bu da mutluluklarını devamlı olarak artırıyor. Kendileriyle gurur duymaya başlıyorlar.” dedi Alex.

Eğer bu fikir hoşuna gittiyse ve birine tavsiye etmek ya da kendin uygulamak istiyorsan Alex onu da düşünmüş. Köpeklerini pet şişe getirmek için nasıl eğittiğini teker teker anlatıyor. “Önce şişelerin içine ödül mamaları koydum. Sonra da uzağa fırlattım. Köpekler pet şişeleri alıp getirdiklerinde içindeki ödül mamasını verdim onlara. Böylece özel olarak pet şişe toplamaya kolaylıkla alıştılar.”

Alex, Joy ve Bas bizi kendilerine hayran bıraktılar. Hem eğleniyorlar, hem yürüyüş yani egzersiz yapıyorlar hem de çevreye faydaları dokunuyor! Dünyamızı tehdit eden ekolojik bozulmaya karşı belki bizim de böyle yaratıcı çözümler bulmamız gerek. Bulamıyorsak da Alex’ten kopya çekeriz, fena mı?

Harekete geçmezsek her yer yanıp kül olmakla kalmayacak, hayvan dostlarımızın nesli de tükenecek. Bu konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet