İnternet Efsanesi Değil Gerçek: İsviçre Ginepig Yasası

Biliyorsun bu köşede seninle çoğu zaman dünyadan hayvan haklarıyla ilgili yasal düzenlemeleri paylaşıp, alkışı hak eden uygulamaları gündeme getiriyorum. Bu kez de İsviçre’den bir yasal düzenlemeyi sana aktarmak istedim. Konumuz: İsviçre Ginepig Yasası…

İsviçre Ginepig Yasası

Aslında söz konusu düzenleme çok da güncel değil ama bence her daim haber olabilecek nitelikte. Malum ginepigler dünyanın en sevimli hayvanlarının başında geliyor. Dahası ginepigler son derece dost canlısı hayvanlar bu nedenle evde bir ginepigle yaşayan herkesin, bu canlılara yakın ilgi göstermesi şart. İsviçreli yetkililer, bu durumu göze alarak 2008 yılında bir kanun çıkarmış. İnternette genelde İsviçre Ginepig Yasası diye geçen bu kanuna göre ülkede tek bir ginepig sahiplenmek kesinlikle yasak.

Eğer ginepig sahiplenmeyi düşünüyorsan, bunu çift halinde yapman gerekiyor. Hatta İsviçre yasalarına göre, “İdeal bir ginepig ailesi 2 ya da 3 dişiden ve kısırlaştırılmış bir erkekten oluşuyor”. Böylece ginepiglerin kendilerini yalnız hissetmelerinin ve mutsuz olmalarının önlenmesi amaçlanıyor.

Hatta bu nedenle ülkede geçici süreliğine ginepig sahiplendirme hizmeti veren kuruluşlar bile bulunuyor. Tek ginepigi olan ya da ginepiglerinden biri ölmüş olan kişiler, geçici sahiplendirme hizmetinden yararlanarak, tüylü dostunu arkadaşsız bırakmamış oluyor.

“İSVİÇRE GİNEPİG YASASI” YÜZLERCE HAYVANI KORUYOR

İsviçre yasaları bununla da kalmıyor. 182 sayfalık bir rehberde yüzlerce hayvan türünün hangi koşullarda yaşaması gerektiğine dair direktifler bulunuyor. Bu kapsamda yetkililer sadece ginepiglerin ve fare ya da hamster gibi diğer kemirgenlerin değil başka canların da yalnız kalmaması için gerekeni yapmış. Yani İsviçre Ginepig Yasası her hayvan için.

Örneğin doğal ortamlarında sürüler halinde yaşayan akvaryum balıklarının tek yaşamaya zorlanması da İsviçre’de yasak. Yani bir akvaryuma sadece bir balık koyamıyorsunuz.

Muhabbet kuşu, kanarya ya da papağan gibi eşli yaşamayı seven kuşların da en az bir çift sahiplenilmesi ve diğer kuşlarla düzenli iletişim içinde olması ülke yasalarına göre şart.

Kediler söz konusu olduğunda ise tek bir kedi sahiplenmeye izin var ancak kedinin camdan diğer kedileri görebileceği ve türdaşlarıyla sosyalleşebileceği ortamlarda bulunması gerekiyor. Bu yasalara uymayanların cezası da kantondan kantona değişiyor.

Ginepig Beslemek: Ginepigler Hakkında Bilmen Gerekenler

Paylaşan Petti SMITH