İnsan Yüzlü Köpek Balığı Endonezya’da Bulundu!

Biraz ürkütücü, biraz şaşırtıcı ve oldukça ilginç bir görüntü ile karşı karşıyayız. İnsan yüzlü köpek balığı… Peki bu tuhaf arkadaşımızın hikayesi ne?

Endonezya, insan yüzlü köpek balığı, ve Türk balıkçı. Ne demeye çalıştığımızı biraz daha açıklayalım. Bu ilginç köpek balığı yavrusu, Endonezya’nın Rote Ndao adasında açığa çıktı. Hem de o adada ava çıkan Abdullah Nuren keşfetti onu! Peki Abdullah Nuren karşılaştığı görüntüler karşısında ne yaptı? Tabi ki de ilk olarak hepimizin yapacağı şeyi: Onu fotoğraflayıp sosyal medyadan paylaştı.

Şimdi biraz daha detaylara inelim. Öncelikle yavru balık, henüz doğmamış bir hayvan. Nuren, kıyıya vuran annesinin karnından çıkardığı balığı görünce neye uğradığını şaşırmış. Nitekim balığın burnunun hemen altında iki tane yuvarlak büyük insan gözü görmek kimi olsa şaşırtır herhalde. Bu ilginç görüntü, balığın uğradığı bir mutasyondan kaynaklanıyor. Doğumu gerçekleşse dahi pek uzun yaşayamayacağını belirtiyor uzmanlar.

insan yüzlü köpek balığı

İNSAN YÜZLÜ KÖPEK BALIĞI ŞANS GETİRSİN

Anne köpek balığı, üç yavruya daha hamileymiş. Abdullah Nuren, bu kadar nadir bir duruma tanık olmayı hayra yormuş. “Bu insan yüzlü köpek balığı şans getirecek” diyor. Nuren, olayla ilgili yorumlarını, “Başlangıçta kıyıya vuran bir anne köpekbalığı buldum. Ertesi gün anne köpek balığının karnını yardım ve midesinden üç yavru çıktı. İkisi annesi gibi sıradan köpek balıklarıydı ancak bu yavru, insan yüzünü andırıyordu. Sonrasında balığın mutasyona uğradığını anladım. Bu balığın bana şans getireceğine inanıyorum” şeklinde yapıyor.

Hayvanlarda mutasyon, onların hayatta kalma şanslarını oldukça azaltıyor. Nitekim üreme veya avcılara hedef olma konusunda sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Birlikte doğduğu mutasyon yüzünden epey zorluk yaşayan bir başka hayvan dostumuz var. Solak salyangoz Jeremy! Yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan heymypet