İngiltere’de Aile İçi Şiddet Yasalarına Hayvanlar da Dahil Edildi!

İngiltere’de evcil dostlarımızı yakından ilgilendiren önemli bir adım atıldı. Artık aile içi şiddetin psikolojik ve ekonomik yönleri de dahil olmak üzere her türü patili dostlarımızı da kapsayacak.

Aile içi şiddet görmüş köpek

Aile içi şiddet, dünyanın her yerinde toplumsal ve hatta politik bir sorun olarak canımızı sıkmakta. Neyse ki bazı ülkeler bu soruna yönelik sert önlemler alıp önemli adımlar kaydediyor. Mesela İngiltere’de şiddet gören tarafın hakları tamamen koruma altına alındıktan sonra sıra, bu evlerde yaşayan diğer canlılara geldi. Yani aile içi şiddetten payını alan evcil dostlarımıza.

Sayılarla başlayalım. Yine İngiltere’de yürütülen araştırmalara göre aile içi şiddetin yaşandığı evlerden %60’ında bu şiddet, evcil dostlarımıza da yansıyor. Bu oran sadece fiziksel şiddetti içermiyor. Aile içi şiddettin aynı zamanda psikolojik ve ekonomik boyutları da var. Örnek olarak bir hayvanın çiftler arasındaki kavgadaki bağırtıdan nasibini alması psikolojik şiddet anlamına gelir. Ekonomik şiddet ise, çiftlerden birinin sırf diğerinin canı acısın diye evcil dostumuzun bakım masraflarını karşılamaması şeklinde ortaya çıkabilir. Korkunç…

Bahsettiğimiz araştırmayı yürüten Amy Hyde, “Evcil hayvanlar her gün psikolojik, ekonomik ve fiziksel şiddet yüzünden acı çekiyor. Bu yüzden aile içi şiddet yasalarına hayvanlar da dahil olunca çok sevindik.

Araştırmamıza göre çiftler birbirinin canını evcil dostlarımız aracılığıyla yakmaya çalışıyor. Köpeklere yöneltilen ölüm tehditleri, kedileri evden atma konusunda verilen gözdağları… Neyse ki bu konudaki farkındalık seviyesi arttı.” diyor.

Aile içi şiddet gören kedi

AİLE İÇİ ŞİDDET ÖRNEKLERİ

Bizzat ekonomik şiddete maruz kalmış bir dostumuzun ebeveyni, “Banka hesaplarımızdaki parayı eşim kontrol ederdi. Ne zaman köpeğimiz için bir şeyler istesem telefonundaki uygulamaya girer hesabımızı gösterirdi bana. Gerçekten de hesapta para olmazdı. Ancak birçok banka hesabı olduğundan ve paramızı bu hesaplarda sakladığından sonradan haberim oldu. Köpeğimiz durduk yere ucuz mama yemek ve kötü hizmetler almak zorunda kaldı” diyor. İşte ekonomik şiddetin net bir özeti. İngiltere’de böylesine acımasız davranışların artık bir cezası olacak.

Üstelik İngiltere’deki önemli sivil toplum kuruluşları, aile içi şiddetten payını alan evcil dostlarımıza özel hizmetler sunacak. Mesela çeşitli veteriner hekimler ve markalarla anlaşarak hayvanların gördüğü zararı mümkün mertebe telafi edecekler. Tüm evcil hayvan endüstrisi, meclisten geçen yasanın yanında yer alarak şiddete dur demeye hazır.

Peki tüm bunları neden anlattık? İlk olarak aile içi şiddetin boyutlarına farkındalığımız biraz daha artsın diye. Bir de, bazı evcil dostlarımızın maruz kaldığı şiddetin azalma ihtimali bizi mutlu etsin diye.

Aile içi şiddete farkındalık yaratmak için önemli adımlar atan birileri daha var. Kedi kyle ve ailesi! Nasıl yani diyorsan, yazımıza ulaşmanı öneririz!

Paylaşan heymypet