İlkbaharda Evcil Hayvan Bakımı İçin Tavsiyeler

İlkbaharda günler uzamaya başlar, doğa uyanır, havalar ısınır… Hayat bayram olur adeta. Ancak evcil hayvanlarımızla bu güzelliklerin tadını çıkarırken dikkat etmemiz gereken birtakım faktörler var…

İlkbaharda Evcil Hayvan
A selective focus shot of an adorable golden retriever outdoors

İlkbaharda evcil hayvan bakımıyla ilgili göz önünde bulundurmamız gereken bir takım faktörler var. Veteriner hekimlerimiz de bahar aylarında tüylü dostlarımızla ilgilenmenin inceliklerine dair önemli tüyolar veriyorlar:

Zehirli Bahar Bitkileri

Sıcaklıklar yükseldikçe bahar soğanlarının açtığını görmeye başlarız. Nergis ve lale gibi birçok yaygın bahçe bitkisi, evcil hayvanlarımız için zehirlidir ve yerlerse hastalanmaları kaçınılmazdır. Çiçek soğanları genellikle yapraklardan veya çiçeklerden daha yüksek besin konsantrasyonuna sahiptir. Bu nedenle evcil hayvanlar için daha tehlikeli olurlar. Bahçeyle uğraşırken, evcil hayvanları çiçek soğanlarından veya çiçeklerden uzak tutman en iyisi olacaktır. Evcil hayvanının zehirli bir bitkinin herhangi bir parçasını yediğini düşünüyorsan hemen veterinerini aramalısın.

Çiçeklere karşı koyamayıp bahçelerde dolaşan arılar da evcil hayvanlar için tehlikelidir. Onları da birbirlerinden korumaya dikkat etmen gerekir.

Boya

Bahar temizliği çok yaygın bir gelenektir. Eğer bugünlerde evini ya da bahçeni dip köşe temizlemeyi ve buna girişmişken de boya yapmayı planlıyorsan dikkat. Evcil hayvanını boyadan ve boyanmış alandan uzak tutmayı unutma. Dumanı solumak veya boyayı yutmak evcil hayvanlar için tehlikelidir.

Kırda Yürüyüşler

Daha güneşli hava, daha uzun yürüyüşleri daha da çekici hale getiriyor. Kırsal bölgeye çıkarken çiftlik hayvanlarına, özellikle de kuzu veya buzağı gibi yavruları olanlara dikkat et. Çiftlik hayvanlarının veya dört ayaklı arkadaşının yaralanmasını ve strese girmesini önlemek için tarlalara girerken köpeğinizi kısa bir tasma üzerinde tutmalısın.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör ise çam kesesi böcekleri ve diğer tehlikeli sürüngenler. Köpeğinin bunlarla oynamasına engel olmalısın. Alerjen riskler taşıyabilirler.

Her zaman daha sıcak havalarda sıcak çarpması riskinin olduğunu unutma. Bu nedenle sıcak günlerde, köpeğini akşamları veya sabahın erken saatlerinde daha serin olduğunda gezdirmeyi hedefle.

Pire ve Solucan Tedavisi

Pireler tüm yıl boyunca sorun olabilir, ancak sıcak havalarda üremeyi severler. Sorunun daha sıcak aylarda daha da kötüleştiğini fark edebilirsin, bu nedenle pire tedavisini aksatmadığından emin olmalısın.

Kurtlanma gereksinimleri tüm yıl boyunca aynıdır, bu nedenle solucan tedavisi konusunda da güncel kaldığından emin ol.

Paylaşan heymypet