İlk Kez Sahiplenecekler İçin En İyi 10 Köpek Irkı

İlk kez köpek sahibi olmak heyecan vericidir. Ancak aldığın cinse bağlı olarak az ya da çok zor olacaktır. Pek çok farklı köpek ırkı var. Senin için doğru olanı nasıl seçeceğini bilmek zor. Gördüğün bir sonraki sevimli köpeği eve götürmeden önce, dikkate alman gereken birkaç şey var. Neyse ki, bazı köpek ırklarının nispeten öngörülebilir enerji seviyeleri, boyutları, görünümleri ve bakım ihtiyaçları vardır.

İşte ilk kez köpek sahiplenecekler için 10 harika köpek ırkı.

Not

Farklı cins özelliklerinde eğitilebilirlik, yabancılara karşı saldırganlık ve av sürüşü bir köpeğin genlerinde kök salmış olabilir. Ancak bu donanıma rağmen her köpek farklıdır. Besleme ve davranış eğitimi, bazı durumlarda köpek DNA’sının yerini alabilir. Bir köpeğin cinsinin, belirli bir köpeğin nasıl davranacağını tam olarak tahmin etmeyeceğini hatırlamak önemlidir.

Irk Özellikleri

İlk kez köpek sahibi olacaklar için en iyi cins, senin enerjine ve dikkat seviyene uygun bir köpektir. Seninle koşabilecek bir köpek istiyorsan, dayanıklı ve atletik bir köpek seç. Tembel bir kucak köpeği tercih ediyorsan, yüksek enerjili köpek ırklarından kaçınmak en iyisidir. Özellikle çok fazla tüy tarama için zamanın yoksa, ilkin olarak daha az bakım gerektiren bir köpek ırkına yönelebilirsin. Bir kurtarmadan gelen koruyucu köpekler zaten evde eğitim görmüş ve iyi sosyalleşmişlerdir. Bunlar yeni başlayanlar için daha iyi köpeklerdir. Çünkü yavru köpekler çok iş gerektirir. Sosyalleşme, eğitim ve çok fazla dikkat gerektirir.

1) Bichon Frise

Bichon frise, çocuklu veya apartmanda yaşayan aileler için harika, mutlu, şanslı küçük bir köpektir. Biraz kabarık bir pamuk topuna benzer. Bu cins harika çok yönlü bir arkadaştır. Bichon’un eğitilmesi nispeten kolaydır. Herhangi bir yaşam tarzına iyi uyum sağlar. Mutlu ve sağlıklı olmak için yalnızca ılımlı günlük egzersize ihtiyaç duyar. Bu cinsin kıvırcık tüylerinin düzenli olarak kesilmesi ve dikkatlice fırçalanması gerekir. Daha az bakım gerektirmesi için bichon’unun saçını kısa tut.

Irka Genel Bakış

Grup: Sportif Olmayan

Boy: 22 ila 30 cm

Ağırlık: 3 ila 5 kg

Tüy ve renk: Kıvırcık beyaz ceket; sarı ve krem izleri olabilir

Ömür beklentisi: 14 ila 15 yıl

2)Boksör

Orta büyüklükte, yüksek enerjili bir köpek arıyorsan, oyuncu boksörden başkasına bakma. Bu sadık köpek, aile ile yakın bir bağ kurar. Oldukça aktif bir yaşam tarzı sürüyorsan, bir boksör senin için doğru olacaktır. Bu cins bol miktarda egzersize ve güçlü bir eğitim temeline ihtiyaç duyar. Genç boksörler biraz hiperaktif olsalar da, eğitilirler ve antrenman sırasında ilgi görmekten hoşlanırlar. Boksörler bir kez eğitildikten ve sosyalleştikten sonra aktif evlerde başarılı olurlar. Genellikle çocuklarla iyi geçinirler. Doğaları gereği koruyucu olan boksörler, doğal olarak ailelerini, özellikle de çocukları korurlar. Boksörün bakım ihtiyaçları temeldir.

Irka Genel Bakış

Grup: Çalışkan

Boy: 22 cm

Ağırlık: 24 ila 31 kg

Tüy ve renk: Kısa ceket; açık kahverengi ve standart renklerdir

Ömür beklentsi: 10 ila 12 yıl

3) Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles spaniel, köpek yavrusu benzeri bir görünüme sahip tatlı, sevecen bir köpektir. Cavaliers her türlü evde başarılı olur. Her yaştan çocukla iyi geçinme eğilimindedir. Bu cins küçük olduğu kadar naziktir de. Bu köpek zarif, dikkatli ve genellikle sessizdir. Cavalier’in ılımlı enerji seviyesi, temel günlük egzersizin genellikle sağlığı korumak için yeterli olduğu anlamına gelir. Temel eğitime ihtiyacı var ve buna iyi yanıt verir. Orta uzunlukta bir kürke rağmen, bu köpeğin tüy tarama ihtiyaçları temeldir. Tüylerin dolaşmasını önlemek için düzenli fırçalama önemlidir.

Irka Genel Bakış

Grup: Oyuncu

Boy: 30 ila 33 cm

Ağırlık: 5 ila 8 kg

Tüy ve renk: Üç renkli, yakut ve siyah ve ten rengi olmak üzere dört renk çeşidinde kulaklar, ayaklar, göğüs ve kuyruk çevresinde tüylü uzun, şık ve ipeksi ceket

Ömür beklentisi: 12 ila 14 yıl

4) Golden Retriever

Golden Retriever, tam bir aile köpeğidir. Aileni ve seni memnun etmek için can atarlar. Goldenlar her yaştan çocuklarla mükemmeldir. Bu orta boy köpek mutlu, sadık, sevecen ve aktiftir. Bu cins akıllıdır ve çoğu evde gelişmeye açıktır. Ayrıca, onları fiziksel olarak iyi durumda tutmak ve can sıkıntısını önlemek için yeterli miktarda egzersize ihtiyaçları vardır. Eğitim şart ama zor değil. Öğrenmeyi severler ve birçok şeyi yapmak için eğitilirler. Cins, kürkünü karışıklıklardan uzak tutmak için düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyar.

Irka Genel Bakış

Grup: Sportif

Boy: 54 ila 60 cm

Ağırlık: 24 ila 34 kg

Tüy ve renk: Orta uzunlukta çift kat; açıktan koyuya altın rengi

Ömür beklentisi: 10 ila 12 yıl

5) Labrador Retriever

Labrador köpeği, en popüler ve tanınan orta-büyük köpek ırklarından biridir. Labradorlar çoğu ortama iyi uyum sağlar ve çocuklar için mükemmeldir. Aileleriyle yakın bağlar oluşturan, son derece sadık ve sevecen köpeklerdir. Bu cins aktif, oyuncu ve zekidir. Bol miktarda egzersiz ve eğitim sağlayan aktif evlerde gelişirler. Labradorlar öğrenmeyi sever ve neredeyse her şeyi yapmak için eğitilir. Getirme, koşma ve sarılmanın tadını çıkarır. Neyse ki, dökülmeyi en aza indirmek için düzenli fırçalama gibi yalnızca küçük bakım ihtiyaçları vardır.

Irka Genel Bakış

Grup: Sportif

Boy: 55 ila 62 cm

Ağırlık: 24 ila 36 kg

Tüy ve renk: Siyah, çikolata veya sarı renkte kısa, yoğun çift tüy

Ömür beklentisi: 10 ila 12 yıl

6) Papillon

Bu köpeğin küçücük yüzünün seni aldatmasına izin verme. Bu mutlu ve arkadaş canlısı köpek ırkı, çeşitli evlerde başarılı olur. Papillon çocuklarla iyi geçinir. Ancak nazik olmaları gerekir. Papillon, biraz aktif bir yaşam tarzına sahip olan dayanıklı küçük bir köpektir. Bu çok yönlü tatlı, bir kucak köpeği ve egzersiz partneri olarak işlev görür. Papillon çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz. Ama oynama ve etrafta koşma şansı ister. Cinsin eğitilmesi kolaydır. Sadece orta derecede tüy taraması gerektirir.

Irka Genel Bakış

Grup: Oyuncu

Boy: 20 ila 27 cm

Ağırlık: 2 ila 4 kg

Tüy ve renk: Düz, uzun, tek kat fırfırlı kaban; beyaz işaretli, genellikle kırmızı, samur, siyah veya limon rengi

Ömür beklentisi: 14 ila 16 yıl

7) Pomeranian

Pomeranian, zarif ve tatlı küçük bir kucak köpeğidir. Pom genellikle tek bir sahiple en yakın bağlara sahiptir. Ancak yine de ailelerle de başarılı olur. Bu cins, nazik daha büyük çocuklarla daha iyidir. Ancak birçok duruma uyum sağlarlar. Günlük temel egzersiz genellikle Pom’unu mutlu etmek için yeterlidir. Yapı ve sınırlar sağlamak için temel eğitime ihtiyaçları vardır. Eğitim olmadan, cinsin alıngan ve inatçı tarafı ortaya çıkar. Neyse ki, tutarlı, olumlu eğitime iyi yanıt veriyorlar ve bu sayede gelişecekler. Bu köpeğin parlak ve orta derecede aktif, büyük tüylü bir kürkleri vardır. Neyse ki, ceketi göründüğü kadar bakım gerektirmez. Pom’unun iyi görünmesini sağlamak için genellikle tek ihtiyacın olan düzenli fırçalamadır.

Irka Genel Bakış

Grup: Oyuncu

Boy: 15 ila 17 cm

Ağırlık: 1 ila 3 kg

Tüy ve renk: En yaygın olanları kırmızı, turuncu, krem, samur, siyah, kahverengi ve mavi olsa da, birçok renkte gelen uzun, çift kat tüy

Ömür beklentisi: 12 ila 16 yıl

8)Kaniş (Poodle)

Kaniş, harika bir arkadaş olan popüler, çok yönlü bir köpek ırkıdır. Kaniş çevresine uyarlanabilir ve çocuklu olanlar da dahil olmak üzere çeşitli evlerde çok iyi performans gösterir. Bu cins üç boyutta gelir: oyuncak, minyatür veya standart. Hepsi zekidir ve eğitime iyi yanıt verir. Kanişler, bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan enerjik köpeklerdir. Kıvırcık, sürekli büyüyen tüylerini korumak için düzenli olarak tüylerinin taranmasına ihtiyaçları vardır.

Irka Genel Bakış

Grup: Sportif Olmayan

Boy: 38 cm’den fazla (standart); 25 ila 38 cm (minyatür); 25 cm ve altı (oyuncak)

Ağırlık: 20 ila 31 kg (standart); 6 ila 8 kg (minyatür); 2 ila 4 kg (oyuncak)

Tüy ve renk: Beyaz, siyah, gri, kahverengi, kayısı rengi ve yarı renkli dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok düz renkten biri

Ömür beklentisi: 10 ila 18 yıl

9) Yorkshire Teriyeri

Yorkshire teriyeri, küçük bir kucak köpeği isteyenler için harika bir başlangıç ​​köpeğidir. Bu cins sahibine karşı sevecendir. Hatta yabancılara karşı koruyucu davranırlar. Yorkie’nin orta düzeyde bir enerji seviyesi vardır. Yalnızca temel egzersize ihtiyaç duyar. Günlük yürüyüşler bu cins için harikadır. Aynı zamanda sağlam bir eğitim temeline ihtiyaç duyar. Yapısı olmayan bu küçük köpekler inatçı ve sesli olabilir. Yorkie’ni büyük bir köpek gibi eğit. Bu, aranızdaki bağı güçlendirmeye ve sınırları belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu köpeğin dikkat gerektiren bakım ihtiyaçları vardır. Yorkies, düzenli olarak fırçalanması ve kesilmesi gereken sürekli büyüyen tüylere sahiptir. Düzenli bakım ziyaretleri için zamanın ve bütçen varsa, Yorkie’ni iyi durumda tutmak oldukça basit olacaktır.

Irka Genel Bakış

Grup: Oyuncu

Boy: 20 ila 22 cm

Ağırlık: 2 ila 3 pound

Tüy ve renk: Uzun, düz ve ipeksi bir ceket; renk kombinasyonları siyah ve altın rengi, siyah ve ten rengi, mavi ve altın rengi, mavi ve ten rengidir

Ömür beklentisi: 13 ila 16 yıl

10) Karışık Irk Köpekleri

Senin için doğru cinsi düşünürken, karışık cins köpeklerini de resimde tutmak önemlidir. Bu türünün tek örneği köpekler mükemmel bir arkadaş olabilirler. Hangi cinsin senin için uygun olduğundan emin değilsen, bazı sevimli köpeklerle tanışmak için yerel barınağını veya bir kurtarma grubunu ziyaret et. Kurtarma görevlileri, istediğin özelliklere sahip bir köpekle seni eşleştirebilir. Tüm köpekler için eğitim, egzersiz ve tüy tarama gereklidir. Ancak karma cins bir köpeğin ihtiyaçları, benzersiz görünüşüne bağlı olacaktır.

Kaçınılması Gereken Irklar

İlk kez köpek sahipleneceksen, son derece bağımsız, inatçı ırkları veya öngörülemeyen eğilimleri olan köpekleri geçmek isteyebilirsin. Bu ırklar, yoğun davranışsal ve sosyalleşme eğitimi ve yabancıların etrafında yakın denetim gerektirirler. Atlamayı düşünen ırklar arasında Akitas, Airedale teriyerleri ve Avustralya sığır köpekleri bulunur.

Paylaşan heymypet