Fotoğraf Hilesi Değil, Gerçek! İki Kafalı Yılan Dos’la Tanışın

Hayvanlar bizi sürekli şaşırtmaya devam ediyor. Son olarak ABD’nin Florida eyaletinin Palm Harbor şehrinde iki kafalı yılan bulundu. Hem de bir ev kedisi tarafından…

İki kafalı yılan Dos
Kaynak: FWC Balık ve Vahşi Yaşam Araştırmaları Enstitüsü Facebook Sayfası

İKİ KAFALI YILAN!

Kısa bir süre yine ABD’de yarısı dişi yarısı erkek bir kuş bulunmuş ve bilim dünyasını epeyce heyecanlandırmıştı. Bu kez de Rogers ailesinin ev kedisi Olive tarafından bulunan iki kafalı yılan görenleri şaşırttı.

Olive’in yakalayıp eve getirdiği ve ailesini şoka sürüklediği iki kafalı yılanın adı İspanyolca “iki” anlamına gelen Dos oldu.

Tek bir gövdede iki kafası olan Dos, gözlerini, boyunlarını ve dillerini birbirinden bağımsız halde hareket ettirebiliyor.

Rogers ailesinden Kay Rogers, eylül ayında yaptığı Dos’la ilgili Facebook paylaşımında, “En büyük sorunu yemek. Birçok şey denedik ama iki kafasını koordine etmekte zorlanıyor” ifadelerini kullandı.

İKİ KAFALI YILAN NASIL OLUYOR?

Peki bu nasıl oluyor? Dos, bisefali adı verilen genetik bir kusur taşıyor. Embriyo gelişimi sırasında meydana gelen bu nadir anormallik nedeniyle tek yumurta ikizleri tamamen ayrılamıyor.

Geçmişte geyikler ve yunuslar gibi birçok türde görülen bu kusur, neredeyse tüm hayvanlarda görülebiliyor.

Dos da keşfedilen ilk bisefalik yılan değil. 2019 yılında yine ABD’de New Jersey eyaletinde Double-Dave adı verilen bir iki kafalı yılan keşfedilmişti. 2018’de de Virginia’da bir iki kafalı yılan bulunmuştu.

DOS UZMANLARA EMANET

Bisefalik hayvanlar vahşi doğada yaşarken problem yaşıyor çünkü çatışan beyinleri nedeniyle avlanmada ve avcılardan kaçmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle genellikle vahşi yaşam uzmanları tarafından koruma altına alınıyorlar.

Dos da Florida Balık ve Vahşi Yaşam Koruma Komisyonu’nun (FWC) ellerine teslim edildi. FWC uzmanları Dos’un Coluber constrictor priapus cinsi zehirsiz bir yılan olduğunu bildirdi.

Paylaşan heymypet