Hollanda Cüce Tavşanı

Hollanda cüce tavşanı hakkında tüm özellikleri biliyor musun? Dünyalar tatlısı bu tavşan türü hakkında bilmen gereken her şeyi derledik. 

hollanda cüce

 

 

Gerçek bir cüce cinsi olmak, Hollanda Cüce tavşanlarını kolayca tanınabilir kılan farklı bir görünüm verir. Sadece 1,5 kg ağırlığındaki Hollanda Cücesi aynı zamanda en küçük tavşan ırklarından biri. Boyutları küçük olmasına rağmen sahip oldukları renk sayısı az değil. Hollanda Cüce tavşanları 20’den fazla renkte tanınırlar!

Hollanda Cüce tavşanları gerçek bir cüce cinsi. Yani cüce genini taşırlar. Kompakt bir gövdeleri, büyük kafaları, kısa yüzleri, kısa kulakları ve büyük gözleri vardır. Özellikle büyük başındaki kısa, dik kulaklar, ayırt edici bir görünüm. Genel izlenim, tavşanın yaşı ne olursa olsun genç bir tavşandır. Kürk normal uzunlukta ve yattığı yönün tersine fırçalandıktan sonra yavaşça eski konumuna döner.

Hollanda Cücesi için cins standardı kısa, kompakt bir vücut gerektirir. Bacaklar kısa, baş yuvarlak ve büyük, kulaklar kısa, dik ve uç kısmı yuvarlak olmalı.

Hollanda Cüce Tavşanı Renkleri

Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği, Hollanda Cüce tavşan renklerini beş gruba ayırır: kendi kendine, gölgeli, agouti, tan ve diğer çeşitler. Tüm bu gruplar arasında, Hollanda Cüceleri siyah, mavi, çikolata, leylak, BEW, REW, samur noktası, Siyam samur, Siyam dumanı incisi, bağa, kestane, çinçilla, vaşak, opal, sincap dahil olmak üzere 20’den fazla renkte gelir.

Hollanda Cüce Tavşanı Kişiliği

Tüm tavşanlar bireydir, bu nedenle Hollanda Cüce kişiliğini “etiketlemek” zor. İnsanlar onları ürkek, saldırgan, sevecen, nazik ve hemen hemen her şey olarak tanımladılar.

Herhangi bir tavşanla etkileşime girerken şu ipuçlarını kullanın:

  • Yavaşça hareket et. Ani hareketler tavşanları ürkütebilir.
  • Tavşanları nasıl düzgün bir şekilde alacağınızı ve destekleyeceğini öğren; genellikle alınmamayı tercih ederler.
  • Yerde oturmayı ve tavşanınızın sana yaklaşmasına izin vermeyi dene.
  • Tavşanının hoşlandığı veya hoşlanmadığı şeyler hakkında verdiği ipuçlarını izle.

hollanda cüceHollanda Cüce Tavşanı Bakımı

Cüce tavşanlar, diğer tavşanların tüm temel ihtiyaçlarına sahiptir. Temiz, güvenli bir eve, sağlıklı yiyeceklere, bedenleri ve zihinleri için egzersize ve arkadaşlığa ihtiyaçları var. Tavşanınız için mutlu bir yuva sağlamak zor değil.

Evine ve tavşanlarına uygun bir yaşam alanı seç ve düzenli olarak temizle. Bol miktarda temiz, taze saman ve su ile günlük porsiyon tavşan güvenli sebzeler ve tavşan peletleri sun. Ara sıra tavşanlar için güvenli meyve ikramları veya tavşanlar için sağlıklı bir ikram ile ilgiyi artır. İkramların asla bir tavşanın günlük diyetinin %5 ila 10’unu geçmemesi gerektiğini unutma.

Çoğu tavşan, bir tavşan arkadaşına sahip olmaktan memnun olur ve hepsi, evinizin tavşan için güvenli odalarında serbest dolaşım zamanının tadını çıkaracaktır. Tavşanınız size güvendiğinde, bağınızı artırmak için oyunlar ve diğer oyun aktiviteleri deneyin.

Siz tavşanının yaşam alanını düzenli olarak temiz tutarken, tüylü dostun onun tımarının çoğunu kendisi halleder. Özellikle uzun tüylü ırklarda kürk paspaslarını en aza indirmek ve tavşanının kendi kendini temizleme sırasında kürk yemesinden kaynaklanan kürk bloğu riskini azaltmak için günlük olarak fırçalayarak yardımcı olabilirsin. Tırnakları düzenli olarak kesmek, bekleyebileceğin başka bir düzenli bakım görevi. Arkadaşın kirlenirse, tam bir banyo yerine leke temizlemeyi dene. Tam bir banyoya ihtiyaç duyulduğunda sığ, ılık su kullan; tavşanınızı asla suya batırma.

Hollanda Cüce Tavşanı Sağlığı

Kısırlaştırılmamış dişilerde GI staz, akarlar ve rahim kanseri, Hollanda Cüce tavşanları da dahil olmak üzere tüm tavşanlarda görülebilen yaygın tavşan hastalıkları arasındadır. Ek olarak, maloklüzyon ve solunum hastalığı gibi yaygın rahatsızlıklar, onlara daha küçük bir ağız ve daha kısa bir burun veren cüce geni nedeniyle Hollanda Cücelerinde daha yüksek oranda ortaya çıkabilir. Çevre, bakım, genetik ve üreme durumu dahil olmak üzere birçok faktör tavşan hastalıklarının gelişimini etkiler. Ancak uygun bakım bazı riskleri en aza indirir.

Sıcak çarpması, tavşanını serin alanlarda tutarak kolayca önleyebileceğin çevresel bir sorundur. Daha soğuk sıcaklıkları daha sıcaktan daha iyi tolere ederler. Nem de bir faktördür, çünkü daha yüksek nem sıcaklıkları daha da sıcak hissettirebilir. Merck Veterinerlik Kılavuzuna göre tavşanlar için ideal sıcaklık aralığı 50 ila 70 derecedir.

İzlenecek iyi bir kural, Hollandalı Cüceni herhangi bir ani değişiklik için izlemektir. Yeme, içme, uyku, eliminasyon ve/veya aktivite seviyesindeki değişiklikler bir soruna işaret edebilir. Tavşanlar av hayvanlarıdır ve hastalık gibi herhangi bir zayıflığı içgüdüsel olarak gizlerler, bu nedenle olası sorunlara karşı her zaman tetikte ol. Ayrıca gözlerden, kulaklardan, burundan, ağızdan veya arkadan herhangi bir tuhaf akıntı olup olmadığına dikkat et. Ve evcil hayvanını topaklar, ağrılı alanlar veya yaralar için düzenli olarak kontrol et. Herhangi bir endişeniz varsa, tavşan meraklısı veterinerine başvur.

Paylaşan heymypet