Hiçbirimizin Kıyamadığı Yavru Köpek Bakışı

Yaklaşık 33 bin yıl önce bir kurt, vahşi yaşamı bırakıp insanlarla ilişki kurmaya karar verdi. O günden beri ikili ilişkilerimizin yanında dostlarımızın mimikleri de evrilmiş!

Yavru köpek bakışı

Hani “yavru köpek bakışı” vardır ya pek acılı, pek muhtaç hani zar zor kıyabildiğimiz… Sebebi sadık dostlarımızın aslında bizi taklit etmesiymiş!

Vahşi kurtlar ile evcil köpekler arasındaki anatomik ve davranışsal farklar herkesin merak konusu. Ayrıca bilimsel çevrelerde bir araştırma konusu olmaya da yıllardır devam ediyor. Çünkü evcil dostlarımızın temelleri vahşi akrabalarından geliyor. Bu araştırmalardan birinde de yüz kaslarını inceliyorlar.

İlk başta…

Evdeki arkadaşımızın herhangi durumdan kaçınmak için kullandığı, kaşlarını kaldırarak yarattığı hüzünlü görünüm bizim bahsettiğimiz. Yavru köpek bakışı! Aslında bebekler tarafından kullanılan şaşkın ve üzgün görünüm…

İlk başta araştırma, ölümü gerçekleşmiş köpekler ve kurtlar üzerinde başlıyor. Araştırma için seçilen evcil altı cinsten beşinin, kaşlarını yoğun bir şekilde kaldırabilecek kalın kaslara sahip olduğunu buluyorlar. Bunu yapamayan tek cins, kurtlarla çok yakın ilişkili bir cins olan Sibirya kurdu. Bu arada vahşi kurtlar, kaş kaldırma kaslarına ya hiç sahip değilmiş ya da daha ince, telli bir versiyonuna sahipmiş.

Sonucunda…

Araştırmacılar daha sonrasında bulgularını 27 barınak köpeği ve 9 vahşi kurt ile karşılatırıyor. Bunun için 2 dakika boyunca evcil dostlarımızın ve vahşi kurtların tanımadıkları bir insana karşı tepkilerini filme alıyorlar. İncelenen görüntülerde, hayvanların insanlar ile etkileşimlerinde kaşlarını ne kadar sıkılıkta kullandıklarına bakılıyor. Analiz sonucunda evcil arkadaşlarımızın, vahşi kurtlardan yaklaşık 5 kat daha sık kaşlarını kullandıkları ve yavru köpek bakışı yaptıkları fark ediliyor.

Araştırmacılara göre bu bulgular, evrimsel sürecin evcil dostlarımız üzerindeki etkisini gösteriyor. Bulgularla beraber araştırmacılar, bu anatomik değişikliklerin dostlarımızın bizimle olan etkileşiminin bir sonucu olduğunu varsayıyorlar.

Uzmanlar, kaş kaldırma hareketinin insanlarda beslemeyi teşvik edici bir tepki yarattığını düşünüyorlar. Çünkü köpeklerin gözlerinin daha büyük, daha bebek gibi görünmesini sağladığını görüyorlar. Aynı zamanda insanların üzgün olduklarında yaptıkları yüz hareketlerinin bir taklidi olduğunu öne sürüyorlar. Patili dostlarımız bu hareketi yaptığında insanlarda onlara ilgi göstermek için güçlü bir istek uyandırdığını düşünüyorlar. Böylelikle kaşlarını daha fazla hareket ettirebilen ve daha net yavru köpek bakışı yapabilen dostlarımız kendilerine diğerlerine göre seçim avantajı sağladığını düşünüyorlar.

Yavru köpek bakışını gözünüzün önüne getirin ve o bakışlarla bize neler yaptırabileceklerini bir hayal edin.

Paylaşan heymypet