Her Yaştan İnsanla Dost Olacak Köpek Türü

Her yaştan insanla dost olacak köpek türünü açıklıyoruz! Merağını gidermek istiyorsan bu muhteşem türü anlattığımız yazımızı okuyabilirsin!

her yaştan insanla

 

 

Her yaştan insanla dost olan minyatür Daksund; Almanya’dan gelen küçük bir tazı köpeği türü. Bu köpekler, Daksund köpek türünün daha küçük bir çeşidi. Mini Dachshund’lar genellikle 5 kilo veya daha az ağırlığa sahip olur. Standart dachshund’lar ortalama 7 ila 15 kilo ağırlığında olur. Bu tür, genellikle cesur ve eğlenceli.

Türe Genel Bakış

GRUP: Tazı

AĞIRLIK: 5 kilo veya daha az

BOY: 12-14 cm

TÜY: Pürüzsüz ve uzun tüylü

YAŞAM SÜRESİ: 12 ila 16 yıl

MİZAH: Sevecen, arkadaş canlısı, çevik

HİPOALERJENİK: Hayır

MEMLEKET: Almanya

Mini Dachshund’un Özellikleri

Mini dachshund’lar genellikle arkadaş canlısı ve neşeli bir mizaca sahip olur. Oldukça eğlenceli ve küçük boyutlarına rağmen orta derecede egzersize ihtiyaç duyarlar. Çoğu zaman kişiliklerinde eğitimi zorlaştırabilecek inatçı bir çizgi olur.

Sevgi Düzeyi – Yüksek

Dostluk – Yüksek

Çocuk Dostu – Orta

Evcil Hayvan Dostu – Orta

Egzersiz İhtiyacı – Orta

Oyunculuk – Yüksek

Enerji Seviyesi – Orta

Eğitilebilirlik – Orta

Havlama Eğilimi –Yüksek

her yaştan insanlaMini Dachshund’un Tarihi

Dachshund’lar veya Almanca’daki “porsuk köpekleri”, atalarının izini yaklaşık 600 yıl önce Almanya’ya kadar götürür. İnsanlar, avlanma sırasında porsuk yuvalarını kazma yetenekleri nedeniyle özellikle uzun, yere yakın gövdeli köpekler için yetiştirdi.

Köpeklerin ayrıca porsuklarla baş edebilecek kadar cesur, atletik ve akıllı olmaları gerekiyordu. Özellikle yüksek bir havlamaya ihtiyaçları vardı. Böylece insanlar yeraltındaki mağaralara girerken onları takip edebilirdi. Günümüzün köpekleri hala bu özellikleri koruyor.

Mini Dachshund Bakımı

Mini dachshund’lar aşırı miktarda egzersiz gerektirmez ancak yine de her gün zihinsel uyarıma ve fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Tüylerinin türüne bağlı olarak bakımları oldukça basit. Ayrıca erken ve tutarlı bir eğitim ve sosyalleşme almaları gerekiyor.

Egzersiz

Mini Dachshund türünün bütün gün evde oturmaktan memnun olmasını bekleme. Bu köpekler küçük olabilir ama yine de egzersiz yapmaları gerekiyor. Günde en az bir saat aktivite planla. Orta uzunlukta sabah ve akşam yürüyüşleri ve yoğun oyun saatleri yeterli olur. Bulmaca oyuncakları ve takip gibi köpek sporları da zihinsel enerjinin yakılmasına yardımcı olur.

Köpeğini dışarıdayken daima tasmalı veya güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir alanda tut. Dachshund’un yüksek av dürtüsü, küçük bir hayvan veya algılanan başka bir av gördüğünde hızla kaçmasına neden olur. Benzer şekilde, bu köpeklerin genellikle kazmaktan hoşlandıklarını ve eğer onları izlemiyorsanız çitlerin altına girebileceklerini unutma.

Ayrıca sırt yaralanmalarını önlemek için mobilyalara atlayıp inmesini veya merdivenlerden yukarı ve aşağı koşmasını engellemeyi hedefle.

Bakım

Pürüzsüz kürkü olan bir dostun varsa, gevşek tüyleri gidermek için kabaca haftada bir kez fırçala. Uzun tüylü çeşit, dolaşmayı ve matlaşmayı önlemek için haftada birkaç kez fırçalanmalı. Tel tüylü çeşidin tüylerinin yılda birkaç kez soyulması ve ayrıca haftada bir fırçalanması gerekir. Ayrıca düzgün görünmelerini sağlamak için kaşlarını da kesmeniz gerekir.

Köpeğinin ne kadar kirlendiğine bağlı olarak yaklaşık her ay banyo yapmayı planla. Ayrıca, kesilmesi gerekip gerekmediğini görmek için köpeğinin tırnaklarını aylık olarak kontrol et. Ve kulak kiri oluşumu ve enfeksiyon belirtileri için en az haftada bir kez kulaklara bak. Son olarak dişlerini her gün fırçalamayı hedefle.

Eğitim

Dachshund’lar oldukça akıllı köpekler. Ancak aynı zamanda bağımsız ve inatçı da olmaları mümkün. Bu da eğitimi zorlaştırır. Ayrıca av olarak algıladıkları ve kovalamak istedikleri bir şeyi gördüklerinde dikkatleri dağılır.

Eğitime ve sosyalleşmeye mümkün olduğu kadar küçük yaşlardan itibaren başla. Dachshund’lar ikramlar gibi olumlu pekiştirme yöntemlerine iyi yanıt verir. Sert düzeltmeler onların kapanmalarına ve öğrenmeyi reddetmelerine neden olur.

İtaat eğitimine ek olarak, dostunu küçük yaşlardan itibaren farklı insanlarla ve diğer köpeklerle tanıştırmayı hedefle. Dachshund’lar her zaman yabancılardan (insanlardan ve köpeklerden) hoşlanmazlar. Ancak etraflarında olumlu deneyimler yaşamak onların konforunu ve güvenini artırmaya yardımcı olur.

Paylaşan heymypet