Hem Doğaya Hem de Sokak Köpeklerine Sahip Çıkıyor!

Günümüz koşullarını düşündüğümüzde sadece doğaya ya da sokak köpeklerine yardımcı olmak tek başına gayet yeterli çünkü bunlardan dahi uzak kalan milyonlarca insan var. Aynı kişinin hem doğaya hem de sokak köpeklerine sahip çıkması ise büyük başarı, bunu başaran gencimiz adeta bulunmaz hint kumaşı. Üstelik yöntemi o kadar zekice ki, biz kendisine resmen hayran kaldık.

Alexander Tsao’nun en büyük tutkusu kaya tırmanışı yapmaktı. Bu hobisi ona azim ve dirayet hakkında önemli dersler veriyordu. Günlerden bir gün, tırmanış için kullandıkları iplerin sürekli değiştiğini fark etti. Sonuçta mevzu kaya tırmanışı, iplerdeki ufacık bir yıpranma bile insan sağlığına zarar verebilirdi. İyi hoş da, bu minicik risk için köşeye bir yere attıkları onlarca sağlam ipin başına ne geliyordu? İş nasıl hem doğaya hem de sokak köpeklerine faydalı olabileceği bir noktaya geldi?

Alex’in aklına ansızın düşüveren bu soru, adım adım bambaşka bir boyuta ulaştı. Genç bu iplerin sahibi spor salonuyla görüştü. Azıcık da olsa yıpranan iplerin çöpe atıldığını öğrendi ve bu durum onu ciddi anlamda rahatsız etti. İplerden neredeyse hiçbiri çöp kategorisinde değildi çünkü. Hem çöp öğütme sistemlerine yazık, hem de iplerin kendisine diye düşündü. Sonra da harekete geçti.

Tırmanış esnasında insan kilosunu tartacak kadar sağlam iplerden en iyi ne olur? Yanıt basitti, köpek tasma ipi! “Baktım ki ipleri rahatlıkla tasma ipi haline getirebiliyorum, hemen kendi markam Rocks2Dogs’u yarattım. Sonra da bu tasma iplerinin satışından kazandığım parayı sokak hayvanlarıyla ilgilenen kuruluşlara bağışladım. Bu fikrin oluşmasında annem ve babamın katkısı büyük. Çevreye de sokaktaki dostlarımıza da sahip çıkmayı onlar öğretti bana” dedi Alex.

hem doğaya hem de köpeklere faydalı

“HEM DOĞAYA HEM DE SOKAK KÖPEKLERİNE YARDIM ETMEK TÜM VAKTİMİ ALIYOR”

Sosyal medyanın gücünü de arkasına alan Rocks2Dogs adım adım büyüdü. Markası belirli bir başarı yakaladıktan sonra Alex yaşadığı yerdeki tüm salonlarla görüşmeye başladı. “Hem doğaya hem de sokak köpeklerine yardım etmek tüm vaktimi alıyor ancak insanların olumlu geri dönüşleri o kadar sevinidirici ki!” dedi genç.

Tasma ipleri çeşitli renklerde ve boyutlarda olabiliyor. Bazı deforme ipler, sağlam iplerin yarı fiyatına satılıyor. Alex şimdiye kadar 35.000 dolar para biriktirip bu paranın hepsini bağışladı.

Açıkçası biz böyle yaratıcı uygulamalardan epey etkileniyoruz çünkü fikir basit, uygulaması kolay ve etkisi büyük. Üstelik sadece 18 yaşında olmasına rağmen Alex şimdiden insanlık adına kendi gücü çerçevesinde kıymetli adımlar attı. Çevremiz onun sayesinde daha temiz ve yaşadığı yerdeki sokak köpekleri daha mutlu. Belki de kaya tırmanışçılığının kattığı azim ve dirayetin yansımaları, belki de ebeveynlerinin akıllılığı ya da sadece genç adamın duyarlılığı, fark etmez. Teşekkürler Alex, böyle fikirlerle ufkumuzu genişlettiğin ve sevdiklerimize sahip çıktığın için iyi ki varsın.

Bu arada benzer bir fikir, Portekiz’de de uygulanıyor. Onlar da eski çamaşır makinelerini değerlendirmenin harika bir yolunu bulmuş. Eğer ilgini çektiyse, yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet