Hayvansever Belediyecilik Örnekleri: Osmaniye ve Mersin

Zaman zaman karşılaştığımız yaratıcı hayvansever belediyecilik çalışmalarını seninle paylaşıyoruz. Bu sefer de radarımıza Osmaniye ve Mersin takıldı.

hayvansever belediyecilik

Daha önce de söylemiştik, belediyelerin görevi bölgelerindeki her canlının mutlu ve huzurlu olmasını sağlamak diye. Bu sorumluluğu yerine getirmek için mücadele edenler de var, bazı noktalarını kaçıranlar da. Mesela “her canlı” derken hayvanları da kastettiğimizi bilenler ve buna göre hareket edenler, başımızın tacı. Hayvansever belediyecilik mantığının hakkını verenler de bu belediyeler oluyor elbette. Örnek vermemizi ister misin? Osmaniye ve Mersin!

HAYTAP Osmaniye İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala ve ekibi, belediyeyle birlikte hem hayvan hem de çevre dostu bir uygulama geliştirdi. ‘Sıfır Atık Projesi’ ismiyle yola çıkan hayvanseverler, marketlerdeki atık gıdaları yeniden değerlendiriyor. Bu atık gıdaları sağlık standartlarıyla uyumlu bir şekilde yaş mamaya dönüştürüp sokak hayvanlarına veriyorlar! Tabi projeyi yürüten ekip veteriner hekimlerden oluştuğu için sokaktaki canlarımızın diyet sistemine de dikkat etti.

Projeyi bir de Laçinbala’dan dinleyelim: “Raf ömrü geçmiş et ve et ürünlerini kazanda haşlıyoruz. Bu işlemde kullanmak için elektrikli triportomuzla besleme ve tedavi gezilerinde devamlı etrafa bakarak yapabileceğimiz doğal ürünleri gözlemliyoruz … Et haşlamayı parçalama makinesinden geçirdiğimiz unlu mamullerle karıştırmak amacıyla 120 litrelik bir betoniyer aldık. Betoniyerde yaklaşık 5 dakika karışan ürünler çok besleyici bir hamura dönüşüyor” dedi. Uygulama sayesinde elde etikkleri 10 kiloluk karışım hem ekolojik, hem de hayvansever!

HAYVANSEVER BELEDİYECİLİK SAYESİNDE EKONOMİ DE BESLENİYOR!

Şimdi de Mersin’e geçelim. Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, hayvan haklarını savunan kurum ve dernekler, sivil toplum örgütleri ve hayvanseverlerin ortaklaşa bir kermes  organize etti! Kermesin büyük bir etkinlik haline gelmesi için konserler ve çeşitli hayvan etkinlikleri de düzenlendi. Üstelik bu etkinlikten elde edilen gelirlerin hepsi, sokaktaki canlarımız için harcanacak. Belediye başkanı Mustafa Gültak, “Özellikle pandemi önlemleri nedeniyle can dostlarımız zor günler yaşadı. Bizler, ‘hayvanları sevmeyen insanları da sevmez’ düşüncesinin bilincindeyiz. Dolayısıyla Akdeniz Belediyesi olarak bahsi geçen bu kermese katkı sunma noktasında hiç tereddüt etmedik. Hemen gerekli görüşmeleri yaparak bu etkinliğe biz de katkı sunalım istedik.” dedi.

Aslında hayvansever belediyecilik örnekleri sergilemek ne kadar da kolay, öyle değil mi? Madem bu kadar kolay, neden hala bir elin parmağını geçmeyen kısıtlı uygulamalardan bahsediyoruz? Dostlarımız için daha fazla emek göstermekten bizi alıkoyan şey ne olabilir ki?

Sitem etmeyi bir kenara koyup, güzel uygulamalara odaklanmaya geri dönelim. Hayvansever belediyelerden Ordu ve Antalya da birbirinden güzel uygulamalara imza atıyor. Onların yaptıklarını da buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet