Hayvanları Koruma Kanunu ‘nun Bazı Maddeleri Kabul Edildi!

Yıllardır beklenen o gün geldi! Hayvanları Koruma Kanunu’nun -şimdilik- bazı maddeleri kabul edildi! Peki meclisten yeni geçen bu maddelerin arasında neler var?

hayvanları koruma kanunu
Geçtiğimiz aylarda meclise sunulan Hayvanları Koruma Kanunu ‘nun bazı maddeleri, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Meclise sunulan yasa teklifinin detaylarını Yazarımız Avukat Saadet Bahar Sivri’nin bu yazısından inceleyebilirsiniz.
Sunulan bu yasa teklifine göre hayvanlar artık “Mal” statüsünden çıkarılıp, yasalar önünde “Can” statüsüne sahip olacaktı. Yani hayvanlara karşı işlenen suçların cezası, insanlara karşı işlenen suçlar gibi belirlenecekti. Yasa teklifinin şimdilik ‘bazı’ maddeleri nihayet meclisten geçti.
Peki bu maddelerin içerikleri neler?
  • Hayvanları tanımlayan “süs” ibaresi yasadan kaldırıldı.
  • Evcil hayvan ebeveynlerine kayıt yaptırma şartı getirildi.
  • Yerel yönetimler, artık daha fazla hayvan bakım evi ve hayvan hastanesi kuracak.
  • Hayvan haczi artık gerçekleştirilemeyecek.

Ülkemizde Hayvanları Koruma Kanunu zaten var. Ancak içeriği hiç tatmin edici olmadığı için ne hayvanların, ne de hayvanseverlerin pek işine yaramıyor. Hayvanseverlerin yıllardır süren çabası kısmen de olsa sonuç verdi ve bu konuda atılan yeni adımlar olmaya başladı.

Umudumuz çok daha fazla maddenin bir an evvel kabul edilmesi. Özellikle hayvanlara yönelik taciz ve şiddete karşı çok büyük yaptırımlar uygulanması…

Paylaşan heymypet