Şu Hayvanat Bahçesi İşini Bir Konuşalım Mı?

Haftalardır bu köşede hayvanlara yönelik şiddetle mücadelede atılan adımları alkışlıyoruz. Yunanistan’dan Brezilya’ya uzanan geniş coğrafyada bugünkü durağımız da Fransa ve bir hayvanat bahçesi.

Hayvanat Bahçesinin Zararları
Fotoğraf: FOUR PAWS International

Hayvanat bahçesinin zararları aslında malumunuz. Hayvanat bahçesi dediğimiz şey günümüzde çoktan ortadan kalkmış olması gereken hayvanlara yönelik bir şiddet kurumu. Doğal ortamlarından hatta yaşamak zorunda oldukları iklimlerden, bitki örtülerinden koparılıp kafeslerin içine tıkılan, insanlara seyirlik diye sunulan canlılardan oluşan bir garip hapishane. Ve fakat 2021 yılında hayvanat bahçeleri varlıklarını sürdürmeye devam ediyor.

Bugünkü haber de böyle bir hayvanat bahçesi ve zararları hakkında. Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Arelaune-en-Seine komününde bulunan “Caresse de Tigre” isimli yer, 1 ay kadar önce bir baskınla kapatıldı ve burada yaşayan hayvanlar gözetim altına alındı.

Kendini bir koruma vakfı olarak tanıtan Caresse de Tigre, aslanların ve kapların kafesler içinde tutulduğu, insanların 10 dakikalığına 50 euro ödeyerek bu hayvanlarla fotoğraf çektirebildiği hatta nedendir bilinmez aslan ve kaplanlara krem şanti ve Camembert peyniri yedirebildiği bir yerdi. Minikler kucakta sevilemeyecek kadar büyük ve tehlikeli hale geldikleri zaman da sirklere gönderiliyorlardı.

Tüm dünyada hayvan refahı için çalışan FOUR PAWS ve Fransa’daki partneri AVES France, Aralık 2019’da Caresse de Tigre hakkında resmi bir şikayette bulunmuştu. Bu şikayet üzerine harekete geçen yetkililer de vahşi hayvanların ticari amaçlarla sömürüldüğüne ve üretildiğine dair kanıtlar üzerine buraya bir baskın düzenledi.

FOUR PAWS’un konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Gerekli izinler olmaksızın aslan ve kaplan yavrularının para karşılığı selfie çektirme, okşama ve biberonla besleme gibi işlerde kullanıldığına dair kanıtlar ortaya çıktı. Ayrıca bir yavru aslan Şubat 2019’da bir ziyaretçiyi ısırmıştı” denildi.

Kapatılan Caresse de Tigre’den alınan 14 hayvanın aralarında 2 aslan 1 de kaplan yavrusu bulunuyor. FOUR PAWS aracılığıyla yavruların Hollanda’da bulunan FELIDA Big Cat Centre’a gönderileceği açıklandı. Büyüklerin ise “uzun vadeli bir çözüm bulunana kadar” söz konusu parkta kalmalarına karar verildi. FOUR PAWS Fransa makamlarına büyüklerin de uygun bir yere gönderilmesi için çağrıda bulundu.

FOUR PAWS Avrupa Komisyonu’na da AB genelinde kaplan ticaretini yasaklayacak ve büyük kedilerin sömürülmesini önleyecek adımlar atma çağrısı yaptı.

Umuyorum FOUR PAWS’un çağrısı karşılık bulur ve sadece büyük kediler değil, tüm türler insanlara eğlence olarak görülmekten kurtularak hak ettikleri yaşam koşullarına kavuşur.

Paylaşan Petti SMITH