Hayvan Hakları Yasası Sonunda Netleşti!

Hayvan hakları yasası için sona gelindi!

hayvan hakları yasası

HAYVAN HAKLARI YASASI KANUN TEKLİFİ İLE İLGİLİ SON GÜNDEM!

Hayvanların mal olarak sayıldığı, dostlarımıza gerekli hakların tanınmadığı bir dünyadan daha umut dolu günlere… AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, hayvan hakları yasası özelinde önemli açıklamalarda bulundu. Yasa teklifi sayesinde:

  • Sahipli-sahipsiz hayvanlar arasında gözetilen ayrım kalkacak. Bu ayrımın kalkmasıyla sahipsiz hayvanların maruz kaldığı cinayetler, acımasızca eziyetler veya hayvanların birbiriyle dövüştürülmesi gibi eylemler doğrudan cezalandırılacak. Eskiden bu cezalar verilirken hayvanın sahipli olup olmadığı önem taşırdı. Artık her türlü hayvan, her halükarda koruma altında olacak.
  • Hayvanlar mal olarak değil, “can” olarak nitelendirilecek. Bu sayede hayvanların zarar gördüğü herhangi bir canilik, çok daha büyük cezalara çarptırılacak. Uzun süredir eleştirilen “hayvanlara icra” durumu da ortadan kalkmış olacak.
  • Her türlü hayvana işkence edilen su parkları ya da bir diğer ismiyle yunus parkları kapatılacak.

Şimdilik bizlerle paylaşılan bilgiler bu kadar. Bakalım hayvan hakları yasası daha ne kadar kapsamlı olacak. Güncellemeler geldikçe detaylarıyla paylaşıyor olacağız! Şimdiye kadar yasaya dair kesinleşen bir önceki adımlar için bu yazımıza bakabilirsin!

Paylaşan heymypet