Hangi Dostlarımız Terapi Hayvanlığı Yapıyor?

Terapi hayvanlığı diyince aklına hangi dostlarımız geliyor? Köpekler bir numaradadır, bundan eminiz. Peki ya kediler? Hatta tavşanlar? Evet, belki de terapi hayvanlığı ile ilgili bilmediğin dolusu şey vardır!

Terapi hayvanlığı yapan birçok dostumuz olduğunu biliyor muydun? Birçok insan hayatlarında onlara yardımcı olan hayvanlara ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacın fiziksel boyutları da olabilir, duygusal boyutları da. İşte terapi hayvanları, bu duygusal ihtiyaçları karşılamak için canla başla çalışıyorlar. Bu arada karıştırmayalım, bunlar hizmet köpeği ya da duygusal destek hayvanları değiller. Terapi hayvanları daha çok hastanelerde, okullarda ve afet bölgelerinde görev yapıyor. Bu terapi hayvanlarının üç farklı görev tanımı var: Terapötik ziyaret hayvanları, hayvan destekli terapi hayvanları ve yetenek terapi hayvanları.

Bu üç görev tanımından en sık rastladığımız, terapötik ziyaret hayvanları. Böyle bir görev üstlenen dostlarımız, çeşitli kurumlara giderek evcil dostlarını özleyen insanlarla vakit geçiriyor. Sonra da kendi evlerine dönüyorlar. Hayvan destekli terapide ise dostlarımız terapi gören insanların bu süreci kolay yaşamasını sağlıyor. Yetenek terapi hayvanları da fiziksel becerisi zayıf insanların tekrar beden koordinasyonunu kazanmalarında yardımcı oluyor.

TERAPİ HAYVANLIĞI YAPAN HAYVANLAR

terapi hayvanlığı

Köpekler: Köpekler o kadar uzun süredir yanımızda ki, onlarlayken kendimizi ister istemez rahat hissediyoruz. Bu da onları terapi hayvanlığı için ideal bir hayvan yapıyor. Özellikle Labrador ve Golden Retrieverler bu işi yıllardır üstleniyor. Tabii bu diğer dostlarımızın da bu iş için uygun olmadığı anlamına. gelmiyor.

Atlar: Atların ne kadar duygusal hayvanlar olduğunu illa ki duymuşsundur. At dostlarımızı sevmek içimize istemsizce derin bir huzur salıyor. Bundan ötürü özellikle zihinsel engele sahip insanlar, sık sık terapi için atlara başvuruyor.

Kediler: Evet, şaşırtıcı değil mi? Kediler de terapi hayvanlığı yapabiliyor. Kedi dostlarımızı sevmek de terapötik anlamda iyi geliyor. Bu sayede hastanelere ve okullara giderek ihtiyacı olanlara yardımcı oluyorlar. Üstelik köpek korkusu olan insanlar için de bire birler!

Tavşan: Tavşan dostlarımızı da bu listede görmek seni şaşırttı mı? Hem kolay taşınıyorlar, hem sessizler, hem de çok tatlılar!

Paylaşan heymypet