Hamsterların Yanak Keseleri

Çizgi filmlerde bile olsa hamsterların tıpkı sincaplar gibi yanaklarına yiyecek doldurduğunu görmüşsündür. Obur görünmelerinin yanı sıra ne kadar da tatlı bir görüntü değil mi? Minik istifçilerin yanaklarında bulunan keseleri hakkında konuşmak istiyoruz. İşte hamsterların yanak keseleri ve oluşabilecek hastalıklar…

hamsterların yanak

 

 

Hamsterların yiyecek depolamak için kullanılan benzersiz, esnek yanakları olur. Suriye (altın) hamsterleri, yanak keselerinin benzersiz özellikleri nedeniyle araştırma tesislerinde sıklıkla incelenir. Hamsterın yanak keseleri, sahiplerinin bilmesi gereken belirli hastalıkların gelişebileceği bir yer. Peki, gelişebilecek hastalıklar neler? Haydi, bilinçli bir ebeveyn olalım ve her şeyi detaylıca öğrenelim!

Hamster Yanakları Hakkında

Tüm hamsterlerin yanak keseleri olur. Bu büyük cepler, ağız mukozasının çıkıntıları olarak bulunur. İ nanmayacaksın ama hamsterin omuzlarına kadar uzanacak kadar geniş bir kesedir.

Torbaların temel amacı yiyecekleri bir yerden bir yere taşımak. Vahşi doğada hamsterlar yanaklarını yiyeceklerini yuvalarına geri getirmek için kullanır.

Diğer hayvanlar gibi hamsterların da iki yanağı var. Bazen her iki yanağını, bazen de sadece bir tarafını yiyecekle doldururlar. Hamsterlerin yiyeceklerini yanakları aracılığıyla yataklarına taşımaları veya geri getirmeleri normal bir davranış. Genellikle yanak keselerini doldurduktan sonra bile yemeye devam ederler. Hatta dişi hamsterlar, bebeklerini yanak keselerinde bile taşıyıp saklar.

Hamster Yanak Hastalıkları

Genel olarak, hamster yanakları tartışmasız en şirin kısımları. Hele ki yemeklerle dolu olduğu an…  Ona sarılmak için delirmeni çok iyi anlıyoruz! Çünkü bu görüntüye kimse karşı koyamaz. Bizim dahi tatlılığına içimiz gidiyor! Bununla birlikte, hamsterın vücudunun bu kısmı bazı sağlık sorunlarına karşı hassas olur. Olası sorunların farkında olarak, evcil hamsterınla ilgili gelecekteki birçok sorunu önlemen mümkün.

hamsterların yanak

Apseler

Yanak kese apseleri genellikle evcil hamsterlarda görülür. Bunlar, yanak kesesinde irin birikmesine neden olan ve vücudun geri kalanına oldukça hızlı bir şekilde yayılabilen lokalize enfeksiyonlar.

Bu sorun, genellikle veterineri tarafından antibiyotiklerle ve bazen yanak kesesinin iyi bir şekilde temizlenmesiyle tedavi edilir. Tedavi edilmezse enfeksiyon ağrılı hale gelerek hamsterının yemeyi bırakmasına neden olur. Hatta enfeksiyon ağzın geri kalanına ve sonunda kan dolaşımına yayılması kaçınılmaz.

Apseler birkaç yaygın nedenden dolayı ortaya çıkar:

  • Hamsterın ağzına keskin bir şey sokmaya çalıştığı zaman.
  • Hamster yüzünü kafesteki bir şeye sürterek küçük bir kesik veya delinmeye neden olursa.
  • Aşırı büyümüş bir diş yanağa doğru çıkıntı yaptığı zaman.

Tümörler

Yanak kesesi tümörleri, evcil hamsterlarda sık görülen başka bir sorun. Tümörler tipik olarak kanserli olur ve genellikle keselerden yalnızca birini etkiler. Omuzlarına kadar uzanan tüm yanak kese dokusunun içine sızmayı başarır. Kese tümörleri tipik olarak sert ve yiyecekle dolu bir keseden farklı bir his verir. 

Eversiyon

Yanak kesesi eversiyonu çok nadir görülür. Eversiyon, yanak kesesinin ağızdan dışarı fırlamasına verilen bir tıbbi terim. Ağzın köşesinde pembe bir çıkıntı oluşur ve hamsterın yemek yemekte zorluk çeker.

Tipik olarak hamsterlar, yiyecekleri ağızlarına girip çıkarırken sorun yaşamaz. Ancak, hamsterın uzun süre yanak keseleri dolu bir şekilde görünürse yine de bir kontrol et. Endişelerin varsa bunu veteriner hekim ile yapman en doğrusu.

Paylaşan heymypet