Hamsterlarda Apse Belirtileri ve Nedenleri

Hamsterlarda apse oluşması yaygın olarak görülen bir durum. Bilinçli bir ebeveyn olmak için bu konuda bilmen gerekenleri derledik!

hamsterlarda apse

 

 

Hamsterler sağlık sorunları söz konusu olduğunda oldukça az bakım gerektiren evcil hayvanlar. Ancak bu onların belirli sorunlara yatkın olmadıkları anlamına gelmez. Apseler, hamster sahiplerinin ele alması gereken sorunlardan biri. Bu enfeksiyonlar küçük kazalardan veya diğer hamsterlarla kavgalardan kaynaklanan yaralarda meydana gelir. Maalesef tedavi edilmezse hayati tehlike ouşturmaları mümkün. Apseleri nasıl tanıyacağını ve ilk yardımı nasıl uygulayacağınızı bilmen gerek. Bu sayede hamsterını sağlıklı tutmayı sağlamış olursun. İşte hamsterlarda apse sorunu hakkında bilmen gerekenler.

Apse Nedir?

Apseler, yaralanma bölgesinde oluşan enfeksiyon cepleri. Genellikle beyaz kan hücreleri, kan ve bakterilerden oluşan bir sıvı olan irinle dolu olurlar. Bu cepler, dokunulduğunda hassas olan topaklar oluşturacak şekilde şişer. Apseler çoğunlukla hamster derisinin altında bulunur. Ancak; organlarda, yanak kesesinde veya ağızda da oluşması mümkün.

Hamsterlarda Apse Belirtileri

Bir yumru veya şişlik genellikle apsenin en belirgin belirtisi. Fakat şişmeye aşağıdaki gibi başka enfeksiyon belirtileri de eşlik eder:

  • Yumrudan kötü bir koku gelmesi
  • Tüylerde irin ve kan
  • Letarji
  • İştahsızlık

Yanak keselerindeki yiyecek apseye benzer. Ancak apsenin boyutu, içindeki yiyecek çıkarıldığı veya tüketildiği zaman yanak kesesinin küçülmesi gibi azalmaz.

Apse yırtılırsa çevredeki kürkte irin ve kan görülür. Bu aynı zamanda mevcut bakterilerden dolayı çok kötü bir kokuya da sahip olur. Hamsterler genellikle titiz ve temiz canlılar. Ancak bir apsenin üretebileceği enfekte sıvı miktarı kolayca temizlenmez. Bu hamsterın boynunda veya başındaysa ulaşmak pek mümkün değil. 

Son olarak, eğer bir apse hamsterda sistemik enfeksiyona neden olursa, uyuşukluk ve iştahta azalma meydana gelmesi muhtemel.

hamsterlarda apseApse Nedenleri

Evcil hamsterler, bakteriler yaralanma yerinde enfeksiyona neden olduğunda apseler geliştirir. Hamster yaralanmalarının yaygın nedenleri şunlar:

  • Diğer hamsterlardan ısırık yaraları
  • Bir kedinin ısırık yaraları
  • Hamster kafesindeki keskin nesnelerden kaynaklanan çizikler veya delikler

Hamsterlarda Apse Teşhisi

Apseyi tümörden ayırmak için yumrunun içinde ne olduğunu bulmak gerekir. Veteriner, yumruyu hissedip ve bunun bir apse olduğundan şüphelenir. İlk adım, bir neşter bıçağı kullanarak yumruyu dikkatlice delmek. Eğer irin dışarı akarsa, bunun bir tümör olmadığı açık olarak ortaya çıkar. Ancak kesin teşhis koymak için içeriğin analiz edilmesi gerekir.

Apsenin bir örneği bir şırınga ile alınır ve mikroskop altında bakteri açısından gözlemlenir.

Tedavi

Bir hamsterin apsesinin öncelikle boşaltılması gerekir. Veteriner hekim bunu teşhis sürecinin bir parçası olarak zaten yapmış olur. Apsenin daha sonra tuzlu su çözeltisi veya diğer antibakteriyel maddelerle yıkanması gerekecek. Evde uygulaman için sana antibiyotikler reçete edilecek.

Apseli Hamsterların Prognozu

Derhal yakalanıp tedavi edildiği zaman apseler genellikle çabuk iyileşir ve hamsterlar sağlıklarına kavuşur. Bununla birlikte, enfeksiyon hamsterin kan dolaşımına yayılmışsa prognoz kötü demek oluyor. Maalesef söylemek dahi istemediğimiz sonuçlar doğması mümkün.

Hamsterlarda Apse Nasıl Önlenir?

Isırık yarası, hamster apsesinin en yaygın nedenlerinden biri. Kavgayı önlemek için hamsterını yalnız barındır. Çoğu hamster türünün birden fazla evcil hayvan yerine tek olarak tutulması en iyisi.

Apseyi önlemeye yardımcı olmak için yapacağın başka bir şey de kafesinde keskin kenarlar olmadığından emin olmak. Tel kafeslerin köşelerinde ve kapılarında keskin noktalar olur. Kafesteki merdivenler, tekerlekler ve diğer oyuncaklar da sorun yaratır. Hamsterını güvende tutmaya yardımcı olmak için bunları düzenli olarak kontrol et.

Paylaşan heymypet