Hamsterlar Neden Ölür? Hamsterların Az Yaşama Sebepleri

Herkesin sevgilisi sevimli mi sevimli hamsterlar yaşam ömürlerinin kısalığıyla tanınır. Peki hamsterlar neden bu kadar erken ölür? Az yaşamalarının altında hangi sebepler yatar? Sizler için hazırladık.

hamsterlar neden ölür?

Hamsterlar neden ölür? Bu yazımızda bu soruya yanıt arıyoruz. Hamsterların ömürleri çok kısadır. Bunun altında yatan en önemli sebeplerden biri daha büyük cüsseli hayvanlara oranla daha yoğun metabolik stres yaşamalarıdır. Vücut ısılarını sabit tutmak için metabolizmaları çok hızlı çalışır. Yüksek metabolizma, vücudu hücresel düzeyde parçalayan ve hamsterların daha hızlı yaşlanmasına neden olan serbest radikaller üretir.

Hamsterlar ortalama 1-2 yıl yaşar. Roborovski hamsterları gibi bazı ırklar 3 ila 3,5 yıl arasında yaşarken, Çin cüce hamsterlarının ömrü sadece 1-2 yıldır.

Hamsterlar Neden Ölür? Ve Uzun Yaşamaz?

Hamsterlar uzun yaşamazlar çünkü küçük hayvanlar yüksek düzeyde metabolik stres yaşarlar. Bu, bir organizmanın hücrelerini hızla parçalayarak yaşlanmanın hızlanmasına neden olur.

Bir hayvan ne kadar küçükse ömrünün o kadar kısa olduğunu fark etmişsinizdir. Filler ve balinalar 50+ yıl yaşayabilirken tavşanlar, kediler ve orta boy köpekler ortalama 7-10 yıl yaşar.

Hamster, kirpi ve gerbil gibi daha küçük hayvanlar, vücutları optimum sıcaklıklarını korumak için daha fazla çalışmak zorunda oldukları için genellikle 2-5 yıldan fazla yaşamazlar.

Bir şey ne kadar küçükse, o kadar çabuk soğur veya ısınır. Bu nedenle, küçük hayvanların büyük hayvanlara göre daha çabuk ısınması veya soğuması daha kolaydır.

Hamster gibi sıcak kanlı hayvanlar (endotermler) vücut sıcaklıklarını sürekli olarak düzenler. Daha hızlı bir metabolizma, sıcaklık düzenlemesine yardımcı olur, ancak bunun bir bedeli vardır.Daha hızlı bir metabolizma, hamsterlerin hücresel metabolik sürecin bir parçası olan hücresel türler olan daha fazla serbest radikal ürettiği anlamına gelir.

Fazla serbest radikal salınırsa, vücutta oksidatif stres oluşur. Oksidatif stres, hücre ölümünü hızlandırarak vücudu parçalar. Bir organizmanın DNA’sına zarar vererek onların daha hızlı yaşlanmasına neden olur, bu yüzden hamsterların ömrü kısadır.

Hamsterler Vahşi Doğada Daha Uzun Yaşar mı?

Vahşi hamsterlar, birçok yırtıcı hayvanla birlikte yaşadıkları için daha da kısa yaşarlar. Ayrıca yiyecek ve su kıtlığı ve kötü hava koşullarıyla da uğraşmak zorunda kalırlar. Papağanlar gibi birçok küçük hayvan vahşiler için potansiyel avdır. Yine de papağanlar hamsterlardan çok daha uzun yaşar. Bunun nedeni, kısmen papağanların hayatta kalmalarını sağlayan yüksek zekaya, sağlam içgüdülere ve keskin duyulara sahip olmalarıdır.

Hamsterlar aynı hayatta kalma içgüdülerine ve fiziksel özelliklere sahip değildir. Hayatı tehdit eden bir durumda, bir hamsterın güvenli bir yere kaçmaktansa yerinde donması daha olasıdır.

Hamsterlar hiçbir zaman iyi hayatta kalma becerileri geliştirmediler çünkü evrim bunu gerekli görmedi. 4 haftalıkken olgunlaşır ve ürerler ve dişi hamsterlar ortalama 5-8 yavru doğurabilir. Evrimin hamsterların uzun yaşamalarına ihtiyacı yoktur. Sadece sayılarının azalmasın diye hızlı üremek için yeterince uzun yaşayan hamsterlara ihtiyacı vardır.

Hangi Hamster Türü En Az Yaşar?

Hamsterlar neden ölür sorusu hamsterseverlerin aklını en çok kurcalayan soruların başında gelir. Ömrü en kısa olan hamster türü, genellikle 1-2 yıl esaret altında yaşayan Çin cüce hamsterıdır. En küçük hamsterlerden biridirler ve yetişkin olduklarında sadece 30 ila 45 gram ağırlığındadırlar.

Çin hamsterleri, küçücük boyutları nedeniyle popülerdir. Ancak, birkaç yıl bakabileceğiniz bir hamster istiyorsanız, muhtemelen bu türü almamalısınız.

Hamsterlar neden ölür?

Hamsterler 2 Yıldan Daha Uzun Yaşayabilir mi?

Daha büyük türlerden Suriye hamsteri, optimum bakım ile 2 ila 2,5 yıl yaşayabilir.

Bununla birlikte, ilk kez hamster sahipleri genellikle hamsterlarının çabuk öldüğünü görürler. Bazen bu, yetersiz bakım nedeniyle veya hamster zaten yaşlı veya ciddi şekilde hasta olduğu için olur. Hamsteri sağlıklı olmasını umarak eve götürürsünüz, ancak birkaç hafta sonra üzülerek öldüğünü görürsünüz. Böyle bir durumda, nasıl öldüğünü öğrenmek için bir veterinerden otopsi raporu almalısınız.

Neden Bazı Hamster Türleri Diğerlerinden Daha Uzun Yaşar?

Bazı hamster türleri, genleri ve kış uykusu süresi nedeniyle diğerlerinden daha uzun yaşar.  Biyoloji ve Tıp’a göre, belirli bir gen ağına sahip memeliler, vücutlarının oksidatif ve oksidatif olmayan strese tepkisini düzenleyebilir. Bu, hamsterlerde hızlı yaşlanmaya neden olan oksidatif strese direnilebileceği anlamına gelir. Hücresel oksidasyon olmadan hamsterler daha uzun yaşayabilir.

Diğer sebep ise kış uykusudur. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre, hamsterlar kış uykusuna yattığında yaşlanma süreci yavaşlar. Hazırda bekletme süresi ne kadar uzun olursa, kullanım ömrü de o kadar uzun olur.

Suriye ve Roborovski hamsterları yılda yaklaşık 3 gün kış uykusuna yatar. En az yaşayan Çin hamsterları da kış uykusuna yatar, ama çok daha az. Uyku sırasında çok kez uyanırlar ve uykuları bölünür. Kış uykusuna daha düzensiz bir yaklaşıma sahip hamster türleri daha kısa yaşar.

Paylaşan heymypet