Hamster Ele Gelmeye Nasıl Alıştırılır?

Evlerimizde birlikte yaşadığımız küçük dostları kucağımıza alıp çizgi film karakteri Elmyra Duff gibi sevip okşamaya bayılıyoruz ama bazı hayvanlara bu muameleyi yapmadan önce evcilleşmelerini beklemek gerekiyor. Örneğin hamster’lar… Neyse ki etkisi kanıtlanmış birkaç basit adım atarak bunu kolaylaştırmak mümkün. Peki ne o adımlar? İşte “Hamster ele gelmeye nasıl alıştırılır?” sorusunun adım adım cevabı…

Hamster ele gelmeye nasıl alıştırılır?

HAMSTER’I ELİNE ALIŞTIRMAK

HAMSTER’INA ZAMAN VER

Hamster ele gelmeye başlamadan önce kendini güvende hissetmelidir. Küçük dostun yeni bir eve ve aileye alışmak için zamana ihtiyaç duyar. Hamster ele gelmeye nasıl alışır diye acele etmeden önce ona biraz süre ver. Onu eline gelmeye alıştırmaya başlamadan önce 1 hafta kadar beklemelisin. Bu esnada hamster’ının kafesinin yeterince büyük olması ve içinde gerekli tüm ihtiyaçlarının bulunması da çok önemli. Hamster kafesi hazırlarken bilmen gerekenleri buradan, olmazsa olmaz hamster kafesi aksesuarlarını ise buradan öğrenebilirsin.

Hamster’ının kafesini çevresinde insanlar bulunan ama çok fazla gürültüden ya da diğer hayvanlardan rahatsız olmayacağı bir yere koymalısın. Buna özellikle hamster’ının büyük oranda uyuyarak geçireceği gündüz saatlerinde dikkat et. Hamster’ını güzellik uykusunda rahatsız etmeyi ya da eline almayı aklından bile geçirme.

HAMSTER’IN SANA GÜVENMELİ

Hamster’ını ancak sana güvendiğinden iyice emin olduktan sonra evcilleştirmeye başlamalısın. Bunun en önemli göstergesi hamster’ının sen kafesinin yanındayken kendi isteğiyle saklandığı yerden çıkması, mama yiyip su içmesi ve oyun oynamasıdır.

Hamster’ının sana alışması için kafesin etrafında bol bol zaman geçirmeye ve hamster’ınla sakin sesinle uzun uzun konuşmaya çalış. Eğer söyleyecek bir şeyler bulmakta sıkıntı çekersen kitap okumayı ya da şarkı söylemeyi de deneyebilirsin.

Hamster ele gelmesi için sana güvenmesi gerek

HAMSTER’INA RÜŞVET VEREBİLİRSİN

Hamster’ını sevdiği mamalarla kendine çekebilirsin. Avcuna biraz mama al ve kafesin kapsından içeri elini uzatıp hamster’ının mamaları yemesini sağla. Eğer telli bir hamster kafesi kullanıyorsan mamaları kafesin telleri arasından uzatmak da bir seçenek. Ancak hamster’ın mamalara yaklaştığında ona dokunmaya çalışma. Onun yerine onun senin elini tanımasına fırsat ver.

Hamster’ın elini tanıdıktan sonra mamaları almak için avucuna tırmanmaya başlayabilir. Bunu birkaç kez yaptıktan sonra artık ele alınma zamanı gelmiş demektir artık parmaklarını kapatıp hamster’ını avcuna alabilirsin. İlk bir iki seferde zıplayıp kaçsa da sonrasında o da güvende olduğunu hissedip elinde sorun çıkarmadan duracak. Daha sonra hamster ele gelmeye nasıl alışır nasıl koşarak sana gelir göreceksin.

Bu süreçte bilmen gereken en önemli konu ise şu: Bu aşamalar arasındaki zaman hamster’dan hamster’a değişebiliyor. Bu küçük dostunun yaşına ve mizacına bağlı bir durum. Bazı hamster’lar seninle kolayca kaynaşabiliyor ama bazılarının ele gelmeye alışması zaman alıyor. Sana düşen sabırlı olmak ve küçük dostunun tepkilerini dikkatle takip etmek.

Paylaşan heymypet