Hamster Yıkanır mı? Hamster Nasıl Yıkanır?

Hamster yıkanır mı? Bir hamstera banyo nasıl aldırılır? Hamsterlar nasıl yıkanır? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtını bu yazımızda beraber arıyoruz!

hamster yıkanır

Hamster yıkanır mı? Kirli bir kedi veya köpeğin ara sıra banyoya ihtiyaç duyacağını hepimiz biliyoruz. Özellikle çamurun içinde koşuşturduktan sonra… Peki ya diğer küçük evcil hayvanlarımız? Onlar o kadar kirlenmeseler de, sevimli hamsterlar da zaman zaman biraz kirlenebilir ve tımar ihtiyaçları beklediğimizden daha farklı bir rutin gerektirir. Hamsterını yıkaman gerekip gerekmediğini ve bunu nasıl yapacağını (suya ihtiyaç duymadan!) aşağıda bulabilirsin.

HAMSTER YIKANIR MI?

Hamsterına banyo yaptırabilir misin? Doğrudan sadede gelelim; evet, hamsterını yıkayabilirsin, ancak muhtemelen bazı durumlar dışında bunu yapmaman gerekir.

Amerikalı bir Veteriner Hastanesi’nin sahibi ve tıbbi direktörü Dr. Francine Rattner, “Bir hamstera banyo yaptırmaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum” diyor.

Ya da en azından suyla yapılan geleneksel bir banyoyu gerekli görmüyor. Hamster da dahil olmak üzere tüm evcil kemirgenler ve tavşan türleriyle ilgilenne California’daki bir hayvan hastanesinin yöneticisi Lauren Paul’e göre de  hamsterları su kullanarak yıkamak “sadece acil bir durum”larda yapılabilir. Rattner, hamsterlerin suya hiçbir ilgisi olmadığını ve yüzmeyi öğrenmeye dahi ilgi duymadıklarını, bu nedenle birkaç santimlik sıvıyla bile temas etmenin hamsterı harekete geçirebileceğini ve muhtemelen ısırmasına neden olabileceğini söylüyor.

Bazı hamster sahipleri, evcil hayvanlarının koktuğu için banyoya ihtiyacı olduğundan şikayet eder. Rattner, hamsterlerın koku bezleri olduğunu ancak doğal kokularının özellikle güçlü olmadığın söylüyor. Bu nedenle belirgin bir kokunun tümör veya enfeksiyon gibi bir hastalıktan kaynaklanabileceğini ve bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerektiğini ekliyor.

Rattner, keskin bir kokuya kirli bir hamster habitatının da yol açabileceğini düşünüyor. Islak veya kirli yataklar kokuya yol açar. Hamster her gün bir kez kafesinden çıkarmaya ve yatağını haftada bir değiştirilmeye dikkat et. Hamsterlarda kötü kokuya yol açan başka bir rahatsızlık da, “ıslak kuyruk” olarak da bilinen, ölümcül olabilen ve hemen tedavi edilmesi gereken ishaldir.

HAMSTER NASIL YIKANIR?

Hamsterlar tıpkı kediler gibi kendilerini temizlemeyi becerirler. Ama parçalanmış kağıt gibi malzemelerin serili olduğu bir kafeste yaşıyorlar. Bu da zaman zaman kürklerine partikül ve dışkı yapışmasına yol açar. Bu durumlarda, Rattner, hayvanın kendi başına temizleyemediği bir yer varsa, evcil hayvanlar için susuz şampuan püskürtülmüş yumuşak bir bezle silinmesini önerir. Susuz şampuanı hamsterın gözlerine veya ağzına yakın tutmamaya dikkat et tabii.

Hamster’ı suya daldıran ve banyo yaptıran hamster ebeveynleri ise birkaç önlem almalı. Rattner, bunun için derin bir küvet yerine sığ bir tabak kullanılmasını öneriyor. Hamster temizlendikten sonra, kafesine koymadan önce onu yumuşak bir havluyla iyice ama nazikçe kurula. Şimdiden sıhhatler olsun! 🙂

Hamster bakımına dair merak ettiğin başka neler var? Tıkla ve hemen oku!

Paylaşan heymypet