Guinea Pig Sahiplenmeden Önce Bilmen Gerekenler

Tatlı mı tatlı bir Guinea Pig sahiplenmeden önce onunla alakalı detaylı bilgiler mi arıyorsun? Aradığın tüm bilgileri senin için bir araya getirdik. Sana da keyifle okuması kalıyor!

guinea pig sahiplenmeden

 

 

Guinea Pigler oldukça sevimli evcil hayvanlar. Ancak Guinea Pig sahiplenmeden önce bilmen gereken pek çok detay var. Beklenen yaşam süresinden onların sosyal doğasına kadar… Evcil hayvan olarak bir guinea pig sahiplenmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler burada.

Uzun Ömürlü Bağlılık Gerektirir

Guinea Pigler, bir kedi veya köpek kadar uzun yaşamasa da, yine de ömürleri nispeten uzun olur. Guinea Pigler, ortalama olarak yaklaşık beş ila yedi yıl yaşarlar. Hatta bazen daha uzun… Bu nedenle uzun vadede bakım sağlamaya hazır olman gerekiyor.

Sosyal Canlılar

Gine Pigler, çok sosyal hayvanlar. Diğer dostları birlikte yaşarken en mutlu hallerini yaşarlar. İstenmeyen yavrulara sahip olmamak için aynı cinsiyetten bir çiftleri yan yana bırak. Dişilerin, erkekler gibi sorunsuz bir şekilde bir arada yaşaması mümkün. Bazen hayvanlardaki kişilik farklılıklarının, bir arada yaşayamama ihtimali olduğunu unutma. Onları bebekken tanıştırmak, bir çiftin bağ kurmasını sağlamanın en iyi yolu. Ancak yetişkinler bile genellikle birbirlerine çabuk adapte olur.

guinea pig sahiplenmeden

Büyük Kafeslere İhtiyaçları Olur

Genellikle onlar için küçük kafesler tercih edilse de bu doğru değil. Maddi gücün büyük kafese el vermiyorsa, evde de kolaylıkla onlar için kafes hazırlamak mümkün. Nasılsa bulundukları alandan kedi ve köpekler gibi kaçma ihtimalleri yok. Evde ona bir yer hazırlasan da olur.

Genellikle Sessiz Olurlar

Sevimli minikler, genellikle en sevdikleri ikramı alma beklentisiyle veya biraz ilgiye ihtiyaç duydukları zaman belirgin bir hırıltı veya ıslık sesi çıkarırlar. Genellikle komşuları rahatsız edecek kadar yüksek olmasa da, ses çıkaran bir minik şaşırtıcı derecede gürültü yapar. Ancak çıkardıkları ses senin davetini veya akşam yemeğini bölecek kadar şiddetli değil. Minik minik mıkırdanıyorlar yani…

Onları Evcilleştirmek Kolay 

Minikler eve ilk geldikleri zaman başta gergin veya ürkek olurlar. Ancak, tutarlı ve nazik bir şekilde ele alınırsa, genellikle çok kolay bir şekilde evcilleşirler. Isırma gibi zarar verici huyları yok. Yine de çocuklarla birlikte yetiştirilenlerin dikkatli bir şekilde bakılması gerekir. Tamamen önlem olarak…

C Vitamini Almaları Çok Önemli

Guinea Pigler, kendi C vitaminini üretemeyen az sayıdaki hayvandan biri (diğeri insanlar). Bu yüzden onu diyetlerinden almaları gerekir. Kaliteli bir diyet seçmek ve çeşitli taze yiyecekler ve kaba yem sağlamak önemli. Ancak çoğu sahip, hayvanlarına C vitamini takviyesi vermeyi de tercih eder. 

Paylaşan heymypet