Gözler Konuşsun! Kedin Gözleri İle Ne Anlatmaya Çalışıyor?

“Gözler kalbin aynasıdır” demişler, çok da doğru söylemişler. Üstelik bu sadece senin için değil kedin için de geçerli. “Kedim bana ne anlatmaya çalışıyor, bir türlü çözemedim” diye dertlenenlerdensen çok doğru bir yere geldin. Bu rehber sayesinde artık kedinin gözüne bakıp ne demek istediğini anlayabilir hale geleceksin…

gözler

Kediler genel olarak ketum hayvanlar olarak biliniyor. Ancak yapılan son çalışmalar, işaretleri okumayı bilenler için aslında kedilerin de vücut dillerinin çok şey anlattığına işaret ediyor. Özellikle de gözler ah o gözler…

“O da neymiş” dediğini duyar gibiyiz. Evet, yanlış okumadın. Miyavlamalar, mırlamalar, kuyruk sallamalar derken kedilerin gözleriyle çok şey anlattıkları da kabul edilir oldu artık.

Uzmanlar özellikle kedisiyle iletişim kurmakta zorlandığını söyleyen kedi ebeveynlerinin bu konuya eğilmesini tavsiye ediyor. Eğer sen de onlardan biriysen kedinin gözlerine baktığında çıkarabileceğin anlamları aşağıda bulabilirsin.

Genel olarak kediler gözlerini bir şeye dikip baktıklarında, ilgilerinin orada toplandığını bilirsin. Ama bunun ötesinde kedinin göz kapaklarının yeri ve göz bebeklerinin büyüklüğü de önemli anlamlar içerir. Bu mesajlar bazen oldukça örtülü bazen de fazlasıyla güçlü olabilir.

GÖZ BEBEKLERİ ÇİZGİ GİBİ OLURSA…

Korku, öfke, zevk, heyecan gibi ciddi bir duygusal yükselme halinde kedilerin gözbebekleri ince birer çizgi haline gelir. Örneğin mama kasesini sevdiği bir yiyecekle doldurduğunda ya da kedi nanesi aromalı oyuncağını önüne bıraktığında kedinin göz bebeklerindeki küçülmeyi gözlemleyebilirsin. Eve yeni bir kedi geldiğinde de benzer bir etki yaşanacaktır.

GÖZLER KOCAMAN AÇILIRSA…

Kedin gözlerini kocaman açtığında bu uyanık olduğu anlamına gelir. Olası bir yaralanmaya müsait olduğu hallerde (örneğin yüzüne kafa attığı zamanlarda) gözlerini kocaman açabiliyorsa bu sana tamamen güvendiği anlamına gelir.

GÖZLERİNİ KIRPMADAN DİK DİK BAKARSA…

Kedinin uzak bir mesafeden gözünü kırpmadan dik dik bakması, kontrol, hakimiyet hatta agresyon işareti olabilir. Kedi ebeveynleri tarafından pek fark edilmeyen bu davranış özellikle birden fazla kedinin olduğu ortamlarda sık sık karşımıza çıkar. Gözünü diken kedi diğer kardeşlerine mama kabı, kum kutusu ya da benzer başka bir varlık için “O benim” demeye çalışıyordur.

GÖZLERİNİ KISARAK BAKARSA…

Kedin gözlerini kısarak bakıyorsa bu korku ya da agresyonun bir işaretidir. Gözlerini kısan kendi kendisini olası bir düşmanın saldırısına karşı korumaya hazırlandığından ortamda her an bir olay çıkabilir. Bu nedenle tanımadığın kedilerin gözlerinin içine doğrudan bakmaktan kaçınmalısın. Aksi takdirde söz konusu kedinin saldırıya geçmesine neden olabilirsin.

GÖZ KAPAKLARINI DÜŞÜRÜRSE…

Rahat ve güven dolu bir kedinin göz kapakları gevşer, yüzünde uykusu gelmiş gibi bir ifade olur. Kedini bu vaziyette gördüğünde sen de gevşemiş bir yüzle onun gözünün içine bakıp iki gözünü de yavaşça kırpmayı dene. Bu kedi dilinde karşıya öpücük atmakla eş değer bir harekettir. Kedinden de bir göz kırpması gelirse, kutlamalara başlayabilirsin. Zira bu göz kırpma o da seni senin onu sevdiğin kadar çok seviyor demektir.

MeowTalk Uygulaması Kedilerin Miyavlamalarını İnsan Diline Çevirecek

Paylaşan heymypet