Görme Engelli Köpek ve Terapi Kedisi Dostluk Dersi Veriyor

Hani kedi köpek gibi didişmek diye bir deyimimiz var ya, unut gitsin o deyimi! Görme engelli köpek Spike ve en yakın dostu Max, tüm klişeleri alt üst edecek güçte bir dostluğa sahip. Bize düşen tek şey de kendilerine hayran olmak.

Görme engelli köpek ve kedisi
Spike ve Max! Fotoğraf:

Sevginin gelip bizi nereden bulacağı hiç belli olmuyor. Bazen talihsizlik dediğimiz olaylar, tahmin dahi edemeyeceğimiz güzel sonuçlara yol açmıyor mu? Eğer bu dediklerimize inanmıyorsan, görme engelli köpek Spike ve terapi kedisi Max ile tanış. Bakalım hikayelerini okuduktan sonra fikrinde bir değişiklik olacak mı.

Spike ve Max’ın dostluğu, köpek dostumuzun geçirdiği katarakt ameliyatından sonra başladı. 8 yaşındaki Spike, köpeklerde sık bir hastalıktan, katarakt deformasyonundan muzdaripti. Bu hastalık hem insanlarda, hem de köpeklerde tek bir sona çıkıyor. O da maalesef ki körlük. Geçtiğimiz ocakta Spike’ın gözleri alındı ve patili dostumuz hayatına görme engelli bir şekilde devam etti. Spike’ın bakımını sağlayan barınak, köpeğin görme engeline alışmasının güç olduğunu söylüyor. Neyse ki tüm bu zorlukların ortasında, bir kış günü, Max çıktı karşısına. Spike’ı görür görmez yanına gidip sokulan Max, bu benzersiz dostluk için ilk adımı atmış oldu.

Barınak görevlisi McClughan, “Max harika bir terapi kedisi. Spike’a ihtiyacı olan desteği sağlama konusunda bir numara. Dostunu kokluyor, ona dokunuyor ve rehberlik bile yapıyor. Bu sayede gözlerini kaybetmenin verdiği stres ve gerginlik ile mücadelesinde Spike’ın yanında oluyor.” dedi.
Görme engelli köpek
Spike ve Max! Fotoğraf: Facebook @Saving Grace Animal Society

GÖRME ENGELLİ KÖPEK VE DOSTU SAHİPLENİLDİ!

Elbette tüm bu olup bitenler, barınakta gerçekleşti. Ancak özel durumlarından dolayı farklı bir ilgiye ihtiyaç duyan bu ikili, barınakta daha fazla kalamazdı. Hal böyleyken barınak her şeyini onlara yuva bulmak için seferber etti. İşte barınağın bu ikiliyi tanıtmak için yazdığı yazı:

“Max ile Spike, doğu felsefesindeki yin ve yang gibiler. Onları ayrı düşünmek olanaksız. Gözlerini kaybettikten sonra Spike’ın hayatında değişen yüzlerce şeyi düşünün. Her şeye rağmen değişmeyen tek bir şey var. O da tüm bu güçlükleri atlatmasını sağlayan biricik dostu Max. Bu yüzden onları birlikte sahiplenmeniz şart. Üstelik bu iki hayvanın öylesine şeker huyları var ki! Mesela huzur mu arıyorsunuz, tek yapmanız gereken şey Spike’a seslenmek. Kafasını kucağınıza koyduğunda işte huzurun en güzel hali. Max ise tam bir komedyen. Sizi gülmekten kıracaktır! Görme engelli köpek Spike ve Max’ı sahiplenmeniz şart.”

Gerek birlikte, gerekse ayrı ayrı o kadar şirinler ki bu seferberlik fazla sürmedi. Bir ay sonra kalıcı yuvalarına kavuştular bile!

Max ve Spike’a kucak dolusu sevgiler. Hazır ana konumuz buyken, görme engelli köpekleri anlama rehberimize buradan göz atmak isteyebilirsin.

 

Paylaşan heymypet