Golden Retriever Özellikleri

golden retriever köpek

Golden Retriever

golden retriever köpek

DİĞER ADLARI


RENKLERİ

Kahverengi, altın sarısı


ÇIKIŞ YERİ

İskoçya


ÇIKIŞ TARİHİ

1860’lar


FAMİLYA

Retriever

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Golden Retriever Özellikleri Nelerdir?

Golden Retriever’lar avcıların vurdukları kuşları bulup getirmeye yarayan av köpekleridir. Sonraki dönemlerde yumuşak huyları, sevimli görünümleriyle favori aile köpekleri haline gelmişlerdir. Bakımları oldukça kolaydır. Düzgün beslenme ve düzenli egzersiz sayesinde sağlıkla büyürler. Tüyleri de düzenli taranıp veteriner kontrolleri aksatılmadığı sürece herhangi bir sorun yaşamazlar. Genelde korktuklarında havlarlar. Çok dost canlısı bir köpek oldukları için bekçi köpeği olarak kullanmaya müsait değildirler. 

Retriever ırkı hem çocuklarla hem de diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Oldukça sosyal köpeklerdir. Akıllı da olduklarından rehber köpek olarak eğitilmeye müsaitlerdir. Karakter özelliklerine bakıldığında hoşgörü, sabır gibi erdemlere rastlanır. Bebeklere bakıcılık bile yapabilirler. Görme engelliler için de yardımcı köpek olarak kullanılabilirler. Köpek türleri arasında yapılan IQ testinde 4. olmuşlardır. Sakin mizaçlı, akıllı, yumuşak başlı, sosyal ve kolay eğitilebilen köpeklerdir. Dünyada ailelerin en çok tercih ettikleri türdür. 

Sevgisizliğe ve yalnızlığa gelemezler. Tıpkı bir çocuk gibi  dikkat çekmek için yaramazlıklar yaparlar. Mobilyalarınıza zarar verebilirler. Onların birer avcı köpeği olduğunu unutmayın. Avcılık içgüdüleri onları oldukça aktif tutar. Çok hareketli köpeklerdir ve sürekli egzersize ihtiyaçları vardır.

Golden Retriever Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Golden Retriever türünün kökeni 19. yy’da İskoçya’ya dayanmaktadır. O yıllardaki avcılık faaliyetlerinde kullanılıyorlardı.  Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır.  Çok itaatkar ve sevimli olmaları sebebiyle kısa sürede dünyanın en favori türlerinden biri olmuşlardır.  İsimlerinin  başındaki ‘’Golden’ (altın)  sıfatoma rağmen aslında türün ilk üyeleri siyahtı. Golden retriever, ilk kez 1865 yılında ortaya çıkmıştır. 

Golden Retriever Nasıl Beslenmelidir?

Golden retrieverlar  çok  iştahlı köpeklerdir. Bu sebeple mama porsiyonlarının incelikle bir uzman tarafından ayarlanması çok önemlidir. Mama kabını sürekli ağzına kadar doldurursanız patili dostunuzun kısa sürede obeziteyle yüzleşmesi kaçınılmaz olur.  Yetişkin bir golden’ın ideal kilosu yaklaşık 30 kg’dir. Günlük porsiyonlar köpeğinizin yaşına ve aktivite sıklığına göre ayarlanmalıdır. Eğer çok egzersiz yapan bir köpeğiniz varsa protein oranı yüksek köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Mama Haricinde omega 3 yağ asitleri ve manganez, glukozamin ve kondroitin, antioksidanlar, arpa gibi ek besinlere de ihtiyaç duyarlar. En uygun diyeti veterineriniz belirleyecektir. 

Golden Retriever Yıkanır mı?

Golden Retriever’lar diğer köpek türleri gibi henüz 2 aylıkken ilk aşılarını vurulmaya başlarlar. Aşılanma süreçleri yaklaşık 6 aylık olana dek devam eder.  Veteriner hekimler 6 aydan önce köpek yavrularının yıkanmasını önermez. Bunun sebebi, aşıların zaten patili dostlarımızın bağışıklığını düşürmesidir. Köpeğinizi yıkayarak zaten düşük olan bağışıklık sistemlerini daha da düşürme riskiniz olur. Golden Retriever’ınızı yıkamak yerine vücut yapısına uygun bir kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuanı enseden geriye doğru köpek bakım eldiveniyle masaj yaparak bütün vücuduna yedirebilirsiniz. Kuru şampuan durulama gerektirmez. Böylelikle köpeğinizi ıslatmanız gerekmez. 

Golden Retriever Ne Zaman Yıkanır?

Eğer Golden’ınızı mutlaka yıkamanız gereken bir durum oluştuysa da, yıkamaya enseden geriye doğru başlayın. Böylece kulağına su kaçma riskini en aza indirmiş olursunuz. Köpeğinizi mekaldıkça, en sık 2 ayda 1 yıkamaya çalışın. Hatta mümkünse gerekmedikçe yıkamayı tercih etmeyin. 

Golden Retriever Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Golden retriever türü köpeklerin bakımlarının en kritik kısmı tüyleridir. Tüylerinin düzenli taranması büyük önem taşır. Günlük egzersizleri atlanmamalıdır. 

Tüyleri uzun olduğu için taranması kolaydır. Düzenli taradığında tüy dökümü azalır. Çok sert hareketlerle taramamanızı öneririz. Tarama işlemini sevgi ve şefkatle yaparsanız günlük kaliteli vakit geçirme ihtiyacınızı da gidermiş olursunuz. Hem uzun, hem kısa dişli taraklardan edinmenizi öneririz. Haftada en az 1-2 kez fırçalamalısınız.

Köpeğinizin tırnak bakımının da düzenli yapılması gerekir. Tırnaklarının yıpranmasına ve uzama hızına bağlı olarak ayda 1 ya da 2 kez  tırnak kestirmeniz gerekir.

Golden Retriever Kaç Kilo Olmalıdır?

Erkek Golden Retriever’ların kilosu 29-34 aralığında, dişil Goldenların kilosu ise 25-29 arasında değişir.

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Golden Retriever da tüm diğer köpek türleri gibi gün içinde yapılacak olan yürüyüş, koşu, oyun gibi egzersizlere ihtiyaç duyar. Eğer yeterli oranda egzersiz yapamazlarsa hoşlanmayacağınız türlü davranışlar sergileyebilirler. Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi sporlardan hoşlanıyorsanız, size şahane bir arkadaş olacaktır. Çimlerin üzerinde koşuşturmayı, tut-yakala oynamayı çok severler. Aynı zamanda şahane yüzücüdürler. 

Golden Retriever’ın yumuşak huylu uslu köpekler olarak yetişmesi için küçük yaşlardan itibaren eğitim almaları gerekir. Hayatlarının 7. ayında başlayan eğitim süreçleri 4-5 ay kadar sürer. Eğitim sürecinde yavrular farklı ortamlarda farklı insanlarla iletişim kurmayı öğrenirler. Sahip olduğu kötü alışkanlıklar varsa eğitim sürecinde bu huyları bırakması sağlanır. Eğitim sürelerini planlarken köpeğinizin dikkatinin dağılmaması ve sıkılmamaları için süreleri kısa tutmanız önemli. Bu eğitimden alacağınız verimi artıracaktır. Golden Retriever ebeveynlerine oldukça sadık köpeklerdir. İtaat eğitimleri sadakat ve bağlılığı artırır. Golden Retrieverlar kolay eğitilebilen, dışa dönük ve sosyal köpeklerdir. 

Golden Retriever Saldırır mı?

Golden Retriever’lar dünyanın en uysal ve dost canlısı köpek türlerinden biridir. Saldırma gibi davranışlarda bulunmazlar.

Golden Retriever Kaç Saat Uyur?

Köpekler insanlardan daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Günlük uyku süreleri 15-16 saati bulur.

Golden Retriever Tüy Döker mi?

Özellikle mevsim değişimlerinde Golden’ların tüyleri çok dökülür. Ancak paniğe ihtiyaç yoktur. Özellikle bahar aylarında tüy dökülmeleri artar. Haftada 2-3 kez düzenli olarak tararsanız dökülmeler azalacaktır.

Golden Retriever Ne Kadar Büyür?

Erkek Golden Retriever’ların boyları 58-61 cm, dişilerin ise boyları 52 57 cm’ye kadar uzar.

Golden Retriever Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Veterinerinizin önerisine göre 4-6 aylıkken köpeğinizi kısırlaştırabilirsiniz. Eğer çiftleştirmeyi düşünürseniz bu süreci erteleyebilirsiniz. Dişi Golden Retviever’lar için ideal çiftleşme zamanları 12-18. aylardadır. Erkek cinsi  içinse 18. ay çiftleştirmek için uygun dönemdir. 

Golden Retriever Kaç Yıl Yaşar?

Golden Retriever türü köpeklerin maksimum yaşam süreleri 10 ile 13 yıl arasında değişirler.

Golden Retriever Nasıl Tıraş Edilir?

Goldenların ideal tıraş zamanlamaları genel olarak tüy yapılarına göre değişiklik gösterir. Golden Retriever’ınızı makas veya makine ile tıraş ettirebilirisniz. En doğru yöntemi pet kuaförünüz veya veterineriniz önerecektir. Golden Retriever’lar genellikle makine tıraşıyla tıraş edilir.

Golden Retriever Kaç Yavru Doğurur?

Golden Retrieverlar doğum yaptıklarında  tek seferde 5 ile 14 arasında yavru doğururlar.

Golden Retriever Yasaklı Irk mıdır?

Golden Retriever kesinlikle yasaklı ırk değildir. Güvenle besleyebilirsiniz. Çok insan canlısı bir türdür. 

Golden Retriever Neden İshal Olur?

Köpeklerde ishal sık görünür. Her seferinde de ciddi bir soruna işaret etmeyebilir. Bunun yanı sıra köpeklerde ishalin sebepleri arasında enfeksiyon, parazitler, yabancı cisim veya zehirlenme gibi daha ciddi bir durumlar da söz konusu olabilir.  Çöplerde karıştırdıkları yiyecekler ishale sebep olabilir. Öte yandan bozuk gıda tükettilerse ishal olabilirler. Bu tip yiyecekler sindirim sistemini bozabilir. Farklı sebeplerden kaynaklanan stres durumu da Golden’ınızın ishal olmasına yol açabilir. 

Paylaşan heymypet