Geri Dönüşüm Gönüllüsü Chipper, Atıkların Korkulu Rüyası!

Geri dönüşüm gönüllüsü olmak öyle herkesin harcı değil! Şaka yapıyoruz, aslında keşke herkesin harcı olsa… Mesela bu şahane patili dostumuz Chipper dahi plastiklerin geri dönüşümüne katkıda bulunurken bazılarımız hala çevreye umarsızca zarar vermeye devam ediyor. Chipper’ı biraz örnek almalıyız galiba.

Geri dönüşüm gönüllüsü Chipper
Geri dönüşüm gönüllüsü Chipper. Fotoğraf: Katile Pollak

Arizona’yı daha iyi bir yer haline getirmek için çabalayan geri dönüşüm gönüllüsü Chipper ile tanış! Bu iyi kalpli ve sorumluluk sahibi patili dostumuz, gezegeni kurtarmak için üzerine düşeni yapıyor. (Birçoğumuzun aksine.) Nasıl mı? Chipper ve sahibi Katie Pollak, Arizona, Mesa’daki evlerinin yakınında buldukları çöpleri ve atıkları topluyorlar.  

Pollak, 2011 yılında Chipper’ı sahiplendikten kısa bir süre sonra patili dostunun plastik şişelerle tutkusunu fark ediyor. TODAY’e yaptığı açıklamada Pollak: “Chipper her gün plastik şişeleri toplayıp bana getirmeye başladı. Ben de onun bu davranışını teşvik edip ödüllendirdim ve bir baktım ki, birlikte plastik topluyoruz! Yani evcil hayvanım beni de aynı sorumlu davranışı yerine getirmem için motive etti. Böylelikle kendini plastik toplama işine adayan iyi bir takım haline geldik.” dedi.  

Chipper’ın bu özel yeteneği, şöhret basamaklarını hızla tırmanmasını da sağladı. Öyle ki çevreci köpek yakın zamanda dünyaca ünlü evcil hayvan platformlarından biri tarafından keşfedildi. Bu sayede ününe ün kattı. Patili dostumuzun sahibi, Chipper’ı sokakta gören insanların büyük bir heyecana kapıldığını da ifade etti. “Chipper gerçekten de herkese bir ilham kaynağı oldu. Zaman zaman grup halinde plastik temizlemeye gidiyoruz. Böylesi zamanlarda insanlar onu görünce, ‘Chipper burada!’ diye heyecana kapılıyor ve onunla tanışmak üzere yanımıza koşuyor.” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM GÖNÜLLÜSÜ CHİPPER, TAM BİR İLHAM KAYNAĞI

Geri dönüşümün gönüllüsü Chipper ve ebeveyni Katie Pollak. Fotoğraf: Katie Pollak

Chipper ve Pollak gittikleri her yerde insanların geride bıraktığı çöp torbalarını, bira kutularını, plastik şişeleri, atılmış giysi parçalarını ve daha fazlasını topladı Pollak, herkesi şok edecek kadar çok çöp toplandıklarını da dile getirdi. 

Pollak: “Etrafa atılan plastik atıklar bizi gerçekten üzüyor. Neyse ki can dostum, geri dönüşüm gönüllüsü Chipper var! O da benim gibi bu bölgeyi çok seviyor ve gerçekten vahşi kalması için elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyor.” dedi.

Pollak’ın başka bir patili dostu daha var: Quinci! O da Chipper ve Pollak’la birlikte çevreyi temiz tutmak için elinden geleni ardına koymadı. Bu ekip, Wild Keepers adlı bir toplulukla birlikte 2023 yılına kadar 1 milyon pound çöp toplama sözü verdi.  

Son olarak, Pollak’ın herkese bir mesajı var. “Fark yaratmak için temizliğin çok büyük çapta olması şart değil. Chipper’dan da gördüğümüz gibi, her küçük çöp parçası veya plastik şişe dünyaya yardımcı olmak için büyük bir adım. ” dedi.

Chipper ve Pollak’ın çevrecilikle hayvanseverliği bir araya getiren macerası, güçleri yettiğince devam edecek gibi gözüküyor. Bizler için de geriye onları takdir etmek ve belki çevrecilik için biraz daha duyarlı olmak kalıyor. Çevrecilik ve hayvanseverliği bir araya getiren bir uygulama daha var bildiğimiz. O da Portekiz’in çamaşır makinesi uygulaması! Detaylar bu yazımıda.

Paylaşan heymypet