Gecko’mu Nasıl Beslemeliyim?

Gecko’lar ne yer? Bu soru evinde gecko beslemek isteyen birçok kişinin aklından geçmiştir. Bu yazımızda farklı cinsleri olan gecko’ların beslenme biçimlerini mercek altına aldık. Sen de evini bu güler yüzlü hayvanlarla paylaşmayı düşünüyorsan, bu ipuçlarını mutlaka gözden geçirmelisin.

"Gecko ne yer?" sorusunun cevabı türüne göre değişir.

GECKO BESLENME REHBERİ

“Geckolar ne yer?” sorusunun tek bir cevabı yok çünkü gecko türlerinin büyük bir çoğunluğu böceklerle, bazıları ise meyvelerle beslenir. Ancak meyveyle beslenen geckolar bile ne kadar meyve yerse yesin sağlıklarını korumak için böcek yemeleri şart.

Evde en sık beslenen gecko cinslerini saymamız gerekirse;

— Leopard (leopar) gecko böcekle

— Fat tail (yağlı kuyruklu) gecko böcekle

— Gargoyle (inişli çıkışlı) gecko böcekle

–Tokay gecko böcekle

–Crested (tepeli) gecko meyveyle beslenir

GECKO NE İLE BESLENMELİ?

Geckolar yemek konusunda genel olarak seçici hayvanlar oldukları için ne yer diye arayışa düşmen normal. Üstelik böcekle beslenen bir gecko bugün zevkle ve iştahla yediği bir böceği yarın sıkıldığı için ağzına bile sürmek istemeyebilir. Bu nedenle geckolara yaşam alanlarında birden fazla tür böcek sunmak iyi olur. Böylece hem mamalarına ilgiyi kaybetmelerinin önüne geçer hem de dengeli beslenmelerini sağlarsın.

Meyveyle beslenen geckolar her tür meyveyi yiyebilir ancak yumuşak türleri ve püreleri tercih ederler. Meyveyle beslenen geckoların beslenmesinde yeterince böcek olmazsa metabolik kemik hastalığı ortaya çıkabilir.

Metabolik kemik hastalığı çoğu zaman kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır ve gecko’nun vücut yapısında bozulmaya neden olur. O nedenle meyveyle beslenen geckon halinden memnun görünse bile beslenmesine mutlaka böcek ilave etmelisin.

Böcek yiyen gecko’ların tüketebileceği böcekler ve meyve yiyen gecko’ların tüketebileceği meyvelerle ilgili ayrıntılı içeriklerimize bu başlıklara tıklayarak ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet